şükela:  tümü | bugün
 • japonların dini ve manevi pratiklerine verilen isim.japonca ilahi olanın yolu manasına gelir.kurucusu yoktur, budizm ile farklılıkları vardır.6.yy gibi ortaya çıkmıştır.
  hevi metal gibi din olmaktan çok bir yaşam biçimidir aslında.ne yap, ne yapma gibisinden öğretileri vardır.eskiden itibar gören devletin resmi dini olan kurumsal şinto, yerini 19.yy da geliştirilmiş bireysel şintoya bırakmıştır.
 • tarihin her döneminde mevcudu anonim olarak geliştirmeyi(teknoloji) çok iyi başarmış olan japonlar, yine belirli bir kişiliğe yüklenmeden buddhizm i evirmiş çevirmiş, taoizm işin içine katmış kendi disiplinlerini oluşturmuşlardır.
 • klasik inançlardan birisi 3 aşamalı bir ahret planıdır.(biz yediye kadar gitmişiz, japon ekonomik olmuş)aasgard misali bir en üst dünya ki, kami(yani bunların bi nevi allahları) orda yaşıyor, orta dünya bunlar orda yaşıyor, ve cehennem ki seyehatlerinde boynunda fotoğraf makinesi taşımayanlar orda yaşıyor.
  diğeri ise ufukta olduğuna inandıkları tokoyo adlı bir diyar olduğu inancı(sonra dellenip ufukta mufukta dğeil mutluluk yanıbaşımızda diyerek tokyo yu kurmuşlar sanırım) bi nevi lord of the rings tadı var.
  elf gibi bişi bu japonlar.
 • shinto tapınakları ya da adak noktalarına japonlar üretim fazlalarını bırakarılar idi.biz de last ninja oyununda bunları toplar cana can katardık.elma bırakırlardı paso.
 • civilization açısından japonları incelersek japonlar future technology science olayına girdiği halde hala religon ı invent etmemiş bir civilizationdır.
  mistizm de ibre durmuştur.19 yy da bu yüzden tonla halk galeyana gelmiş hristiyanlığı şunu bunu tanıdıkça bizim başımız kel mi?
  demiştir.
 • bu arada kişisel görüşüm olan japonların fezadan gelmiş bir ulus olması (milyon tane delil ile ispatlayabilirim) bence sosyolojik yapısı dışında dininden de belli olmaktadır.
  tokoyo denen gezegenden gelmiş olma ihtimalleri güçlüdür.kami deyip, burada olma sebebimiz dedikleri "kelimelerle anlatılamayan ulu varlık" ta uzay gemilerinden başka bişi diildir.
 • japonların kişiliksiz, şahsiyetsiz ifadelerinin sebebi shintoizm de ki karni inancıdır.
  çünkü herkes karninin oğlu çoğudur, yani herkes bi nevi isa mesihtir, bu yüzden ırkı, yaşı, durumu ne olursa olsun saygı sevgiye layıktır.bu yüzden siz kızdırasanız bile japonlar size sırıtarak karşılık veririler.hatta atom bombasını bile sırıtarak karşılamış oldukları şaibesi vardır.
 • ana hatlariyla shinto:iki karakteri, 'kami'(tanri) ile mitchi (yol)'yi birleştiren shinto'da pekçok ilah, çelik ve maya, yer ve sanayi vd. tanrılariyla, imparatorluk soyunun atalari olan ilk tanrilar vardir.ayrica 'ten' ya da gokyuzu (genelde gokyuzune saygi' olarak gecer) shinto dini anlamina gelmektedir.
 • el çırpılarak tanrıların çağrıldığı tapınaklar
 • rüzgar, yağmur, fırtına, yıldırım gibi doğa güçlerini tanrı edinmişlerdir. milyonlarca tanrılı din olarak bilinir. şinto tapınaklarına torii adı werilen özel bir kapıdan girilir. bu tapınağın dışardaki dünyewi alandan soyutlandığı düşünülür.
  bir japon atasözü der ki; bir japon gençliğinde şinto dinine girer, daha sonra konfüçyüsçü olur, ileri yaşlarda da budacı olur..
hesabın var mı? giriş yap