şükela:  tümü | bugün
 • önce ingilizce'sini yazayım da uyduruyor demesinler.

  "press your tongue against the roof of your mouth and move it steadily from side to side (make sure to keep applying pressure while doing this). do this for around ten seconds. next, take your thumb and press firmly between your eyebrows, just above your nose. this method rocks the vomer bone back and forth, loosening congestion. keep pressing with your finger for 20 to 30 seconds and you will feel your sinuses draining."

  dilimizi damağımıza yapıştırıp baskı uygulayarak kafamızı yanlara doğru hareket ettiriyoruz. daha sonra başparmağımızla iki kaşımızın arasına tam burnumuzun üzerine gelecek şekilde sıkıca bastırıyoruz. 20-30 saniye böyle basılı tutuyoruz. sinüslerin (veya sümüklerin) boşaldığını hissedeceksiniz. peki ben niye durduk yere böyle bir çabaya giriştim inanın bilmiyorum. inanmadım anlatılanlara sanırım. insan kendi dirseğini yalayamaz dediklerinde de yarım saate yakın uğraşmışlığım var. hala arada sırada denerim. dur bakiim, hah ...tam...hay allah.

  edit: ingilizce çeviri düzeltmesi gelmiş ben burada yokken 5-6 tane kafamızı değil dilimizi yanlara hareket ettiriyoruz diye. doğru yazmışlar.
 • denenmiş ve başarılı olmuş bir yöntem olarak 100 gram papatyayı kaynatıp buharını solumak önerilebilir. yaklaşık 20 dakika kadar papatyaların buharını soluyun sinüslerinizin bayağı boşaldığını göreceksiniz. deniz suyu, okyanus suyu gibi şeylerin hemen hemen hiç işe yaramadığını da belirteyim. tabi şişelenip satılanlardan bahsediyorum yoksa eviniz pasifik'in kıyısındadır gidip bir dalıp çıkın faydası olur illaki.
 • bir başka yöntem de, en az 1.5-2 metre derinliğindeki bir havuza gidip dibe dalmak. mümkün olduğunca dipte kalmak. alnınızdaki basıncı ve ağrıyı hissedeceksiniz zaten bu aşamada. bir süre tekrarladığınızda burnunuz oluk oluk akacak ve sinüsleriniz ferahlayacak.

  edit: bu ve benzeri yöntemler her sinüzit hastası için önerilmezmiş. oldukça da tehlikesi varmış. denemeyin olm sakın!!!
 • sinüsler çaka çaka doldugu vakit, 8 haftalik yuksek doz kortizon, en babasindan 8 haftalik antibiyotik, en vurdumu devireninden kortizonlu sprey bir de bu deviren cinsi sprey oncesinden, deniz sulu bir yikama teranesi sonrasi bir umit ise yarayan yontem. oyle cig kelle nin sumugunu akitmak icin tasa vurmak baabinda kafayi vursan da, duvara toslasan da robert bosh abi ..
 • (bkz: handjob)
 • son çare olarak(!) doktora gidince yaptıkları bir uygulama da iyi oluyor. burundan ince bir hortum sokuyorlar, dışarıda da makinemsi bir şey kalıyor, teletubbies'teki elektrikli süpürge gibi temizleyiveriyor.
 • daha kolay yöntem için bir kaba 100 ml kadar nh3 koyun, mümkünse derişik olsun. kaba sakince yaklaşıp birkaç saniye koklayın içindekini.

  burnunuz patlamış aski borusu gibi olacaktır.
 • (bkz: ıkınmak)
 • (bkz: hinkirmak)
 • okaliptus yağını 250ml sıcak suya 20 damla damlatarak buharı solumakta işe yaramaktadır.
hesabın var mı? giriş yap