şükela:  tümü | bugün
 • ben saros körfezinde 1 hafta yüzmüştüm. o aralar sinüzitten acile kaldırıldığım olmuştu. yine yüzdüğüm bir gün suda bir hapşırdım. burnumdan şeffaf yeşilimsi bir irin çıktı. hönkürdükçe geldi, tuttum çektim, çektikçe geldi, resmen kafatasımdan bir şeylerin geçtiğini hissediyordum. işim bittiğinde baya bir irin/sinüs ne boksa çıkmıştı. bir daha da sinüzit ağrısı çekmedim. her sene suda yüzmek en büyük çözüm. öyle 1 dal çıkla olmuyor, bir kaç gün gerekli.

  edit: nerdeyse en beğenilen entrymin olacak ve konusu "kafamda bulunan iltihabı burnumdan nasıl çıkardım". daha da ciddi bir şey yazamam herhalde sözlüğe.
 • önce ingilizce'sini yazayım da uyduruyor demesinler.

  "press your tongue against the roof of your mouth and move it steadily from side to side (make sure to keep applying pressure while doing this). do this for around ten seconds. next, take your thumb and press firmly between your eyebrows, just above your nose. this method rocks the vomer bone back and forth, loosening congestion. keep pressing with your finger for 20 to 30 seconds and you will feel your sinuses draining."

  dilimizi damağımıza yapıştırıp baskı uygulayarak kafamızı yanlara doğru hareket ettiriyoruz. daha sonra başparmağımızla iki kaşımızın arasına tam burnumuzun üzerine gelecek şekilde sıkıca bastırıyoruz. 20-30 saniye böyle basılı tutuyoruz. sinüslerin (veya sümüklerin) boşaldığını hissedeceksiniz. peki ben niye durduk yere böyle bir çabaya giriştim inanın bilmiyorum. inanmadım anlatılanlara sanırım. insan kendi dirseğini yalayamaz dediklerinde de yarım saate yakın uğraşmışlığım var. hala arada sırada denerim. dur bakiim, hah ...tam...hay allah.

  edit: ingilizce çeviri düzeltmesi gelmiş ben burada yokken 5-6 tane kafamızı değil dilimizi yanlara hareket ettiriyoruz diye. doğru yazmışlar.
 • denenmiş ve başarılı olmuş bir yöntem olarak 100 gram papatyayı kaynatıp buharını solumak önerilebilir. yaklaşık 20 dakika kadar papatyaların buharını soluyun sinüslerinizin bayağı boşaldığını göreceksiniz. deniz suyu, okyanus suyu gibi şeylerin hemen hemen hiç işe yaramadığını da belirteyim. tabi şişelenip satılanlardan bahsediyorum yoksa eviniz pasifik'in kıyısındadır gidip bir dalıp çıkın faydası olur illaki.
 • sinüs rinse alıp burnunuzu yıkamak. ciddiyim alıp deneyin bana teşekkür edeceksiniz.
 • 2 bardak suya 1 avuç papatya atılarak kaynatın daha sonra başınıza bir havlu ya da örtü örterek 5 dakika burundan soluyun, 10 dakika bekleyip tekrar kaynatın gene 5 dakika soluyun bunu bir akşamda en az 3 kere yapın. ilk günde akmayabilir o lanet sümük ama ikinci ya da üçüncü gün artık dayanamaz ve akmaya başlar.

  ben denedim cidden faydasını gördüm kafamdaki ağrıdan ağlayacak duruma gelmiştim sadece iki gün ağrı kesici aldım artık onuda almıyorum resmen rahatladım. sinüsleri çok dolu olanlar o ağrıyı iyi bilir matkapla delip sümükleri akıtma istediği uyanır insanda ama gerek kalmıyor bu basit yöntemle.

  edit: ibrahim saraçoğlu kürü olup beni kurtarmıştır dostlarım ikinici gün akmaya başladı bugün dördüncü gün ve ben yapmaya devam ediyorum hala akıyor başağrısıda kalmadı valla burundan nefes almayı özlemişim.

  ilaçlara ve spreylere abanmadam lütfen deneyin kimyasal sokmayın bünyenize doğal doğal ne güzel işte.
 • bu konuda bir tavsiye de çörekotu yağıdır. ameliyata kadar giden süreçte okaliptus, nane vb. ne varsa kullandım ve çörekotu yağı ile tanıştıktan sonra büyük ilerleme kaydettim. yaklaşık 5 kış geçti hala bırakın antibiyotik kullanmayı, nezle bile olmadım neredeyse. burnunuzun önüne bir miktar sürebileceğiniz gibi, mümkünse uzerine damlattiginiz küçük pamukları burnunuza tıkayıp bir yarım saat onları solumanizla muhtemelen 3 gün sonunda rahatlarsınız.
 • (bkz: askere gitmek)

  valla bak; önceden sinüzit benim göbek adımdı. kaloriferli evde duş aldıktan sonra saçımı kurutup kafama havlu sarıp üzerine bere geçirip sıcacık evde oturmama rağmen sinüslerim dolar şiddetli baş ağrısı yapardı. ne yapsam geçmezdi meret.

  sonra bir gün askere gittim. allahın dağında bir yılımı yediler, o ayrı mevzu. her yer kar kıyamet zaten. kalorifer ne? ıslak odunları mazotla yakıp ısınmaya çalışıyoruz filan*. bırak saç kurutmayı, bir keresinde banyodayken helikopter geldiydi de don-gömlek dışarı fırlayıp eksi bilmem kaç derecede helikopter rüzgarı yediğimi bilirim, ne o zaman ne başka bir vakit, bir kere bile başım ağrımadı ne hakkın hikmetiyse.

  bir daha da ne gördüm ne işittim, geçti öyle kendi kendine. allah'ın bir hikmeti işte...
 • (bkz: servet çetin)
 • bir başka yöntem de, en az 1.5-2 metre derinliğindeki bir havuza gidip dibe dalmak. mümkün olduğunca dipte kalmak. alnınızdaki basıncı ve ağrıyı hissedeceksiniz zaten bu aşamada. bir süre tekrarladığınızda burnunuz oluk oluk akacak ve sinüsleriniz ferahlayacak.

  edit: bu ve benzeri yöntemler her sinüzit hastası için önerilmezmiş. oldukça da tehlikesi varmış. denemeyin olm sakın!!!
 • (bkz: biber gazı).

hesabın var mı? giriş yap