*

şükela:  tümü | bugün
 • onumuzdeki hafta ldp'nin baskanligina adayligini aciklamasi beklenen ve cok buyuk ihtimalle koizumi'den sonra japonya'nin basbakani olacak kisi. kucuk devlet politikasini benimsemektedir ve bu bakimdan piyasalarin daha buyuk olcude serbestligine yonelik reformlar yapmasi beklenmektedir.
 • japonya'da 51 yıldır ülkeyi yöneten libarel demokrat partinin başkanlığına seçilerek başbakanlık yolu açılan zat. 30 eylül 2006'da emekli olacak juniçiro koizumu yerine 26 eylül 2006'da yapılacak meclis oylaması ile başkabakan olacak kişidir. ilk iş olarak da 2. dünya savaşı sonrası abd tarafından dayatılan pasifist anayasayı değiştirip, militariz yapacağını açıklamışdır.
 • halk ile yüzyüze yaptığı bazı toplantılarda, kendisinden habersiz yardımcılarının halktan bazı kişilere para verip çanak soru sordurttuğunu öğrenince kendi kendine 3 aylık maaş kesintisi uygulayan japonya başbakanı. haberi ilk okuduğumda hemen aklıma reklam yapıyordur şimdi bu kesin fikri yerleşti sonra düşündüm de bir politikacının gerçekten onurlu olması fikrine ne kadar uzaklarda yaşıyoruz türkiye'de.

  (ara: recep tayyip erdoğan)
 • --- spoiler ---

  japon ana muhalefet lideri şinzo abe: "çocuklarınıza pikaçu ismini vermeyin!" veren var ki adam demek zorunda kalmış! http://tinyurl.com/bnt6xrt

  --- spoiler ---
 • yeniden başbakan olması an meselesidir. özellikle son dönemde yaptığı "yeniden güçlü bir japon ordusu kuracağım" açıklaması sonrası neler olacak insan merak etmiyor değil.

  http://politikaakademisi.org/?p=3591
 • secim degerlendirme konusmasini basbakan edasiyla yapmistir.
 • gaflara hizli baslamistir. obama'nin telefonundan sonra yanindakilere bush ile gorustuk demistir.
 • katılma oranının %60'ın altında kaldığı bir seçimle tekrar başbakan seçilmiştir. yine hastalığını bahane edip kaçmaz diye umuyorum.

  zaferi, bir önceki genel seçimlerde muazzam bir başarı kazanan demokratik parti'nin istikrarı bir türlü sağlayamaması sonucu kazandı. bana soracak olursanız da resmen hazıra kondu. her şey noburetu işihara'nın parti lideri sadakazu tanigaki'yi parti içi seçimlerde yarış dışı bırakmasıyla başladı. akabinde, şinzo abe de adaylığını koyup nobuteru'yu mağlup etti. parti lideri olmasının üzerinden henüz üç ay bile geçmeden girdiği genel seçimleri de kazandı. nobuteru'nun babası şintaro işihara da yeni kurduğu partisiyle genel seçimlerde ancak üçüncü parti olabildi - ki kendisi tsunami felaketini ilahi adalet olarak tanımlayan biri.

  ikinci baharını yaşayan yeni başbakanın da kuru milliyetçilikten başka numarası yoktur. başarılı olacağını sanmıyorum.

  not: çare şinjiro koizumi.

  (bkz: japonya /@deliogul)

  ---

  abe reyis aynen tahmin edilen doğrultuda siyaset yapıyor başa geldiğinden beri. çin'in, kendisinin söylediği şeyleri haklı çıkartacak kadar agresif ve ileri görüşlülükten uzak uluslararası politikaları ise abe için gerçekten büyük şans. ne adaymış arkadaş; dünyanın iki büyük ekonomisini doksanların yunanistan-türkiye rekabeti noktasına kadar düşürdü.

  http://www.japantimes.co.jp/…equences/#.uugeq_uzmt8
 • (bkz: shinzo abe)
hesabın var mı? giriş yap