şükela:  tümü | bugün soru sor
 • şimdi hala var mı bilmiyorum ama çocukluğumda bana ve benim gibi iştahsız birçok çocuğa sıkça içirilen ve acaip tadı olan iştah açıcı bir şurup
 • 2 mg. siproheptadin hcl içeren seratonin antagonisti ve antihistaminik etkili ilaç. yani aslen alerjik durumlarda kullanılan bir ilaç olup iştah açma etkisi ilaç verildikten yıllar sonra ortaya çıkmıştır şahsımda. ilkokul yıllarını bu şuruptan bol bol içirilmeme karşın ''daha dün yemek yemiştik, yemesek olmaz mı?'' replikleri ile geçiren bendeniz ilerleyen yıllar içinde bir iştah patlaması yaşamış, tabağına konanı mutlaka bitirir hale gelmiş, yetmiyormuş gibi sağdakinin soldakinin tabağına sarkar hale gelmişimdir. neyse ki bu dizginlenemez iştah gurmeliğe kanalize olmuştur.*
 • ssrilarla birlikte kullanılmamalıdır. ssri’ların terapötik etkilerini antagonize eder.
 • yaşlılarda özellikle iştah açıcı olarak kullanılması fena halde sakıncalıdır. ölüme kadar götürebilir.
 • uyku problemi olanları, bir çorba kaşığı içerlerse yattıkları şekil hiç bozulmadan kesintisiz 10 - 12 saat uyutan ilaç. ayrıca feci bir iştah açıcı özelliği olup, içenin 3 - 4 saat sonra odunu bile kemirmesini sağlar.
 • yan etkileri göze alınarak doktor tavsiyesi ile, aslında doktora zorla tavsiye ettirilerek kullanılmıştır. uyku verdiği doğru ama tüm umutlarımı bağladığım iştah açma özelliği boş çıkmıştır. ya da benim yavruya sökmemiştir.
 • akla hayala gelebilecek her seye alerjisi olan bendenizin cocuklugu suresinde litrelerce tukettigi suruptur.
  senelerde cildimde portleyen norodermatitlere deva olmasini ummustuk. bir antihistaminikten beklenebilecek en guzel yan etki olan uyku kismi ise tarafima pek etki etmemistir.
 • damarlari genisletme mi ne onun gibi bi yan etkisi vardi bunun. basimin agrisini kesen bir ilac bulamayinca doktorlar bu yan etkisi sayesinde migren agrilarina iyi gelebilecegini soyleyip sipraktin onermislerdi. olcek kasik falan degil siseyi resmen kafaya dikip birkac yudum yuvarlamam gerekiyordu ama cidden iyi geliyordu. ek olarak dokuz saat kesintisiz uyku ve minimum dort ruya garantisi de vardir.
 • zaten oldukça zayıf olan bünyemin yaklaşık iki ay süren helikobakter pilori tedavisinden sonra da biraz kilo vermesi sonucunda doktor tarafından iştah açıcı olarak tavsiye edilen ilaç. şöyle bir yan etkilerine göz atınca insanda "maaaaaşallah" tepkisi yaratıyor.

  inanılmaz uyku getirici özelliği olduğundan bahsedilirken, doktorun bunun yanında verdiği pharmaton'un uyku kaçırıcı özelliği ile bunu dengelediğini düşünmekteyim.

  bir öldürmediği kalmış dediğim, hatta doz aşımında bebeklerde ve çocuklarda onu da yapabilen yan etkileri ise şöyle sıralanabilir:

  santral sinir sisteminde: sedasyon ve uyku hali, sersemlik, koordinasyon bozukluğu, konfüzyon, huzursuzluk, eksitasyon, sinirlilik, titreme, uykusuzluk, nevrit, konvülsiyonlar, efori, halüsinasyonlar, histeri, baygınlık.

  ciltte: döküntü ve ödemin alerjik tezahürleri, aşırı terleme, ürtiker, fotosensivite.

  özel duyularda: akut labirintitis, görüntü bozukluğu, çift görme, baş dönmesi, kulak çınlaması.

  kadriyovasküler sistemde: hipotansiyon, çarpıntı, taşkinardi, ekstrasistoller, anaflaktik şok.

  hematolojik: hemolitik anemi, lökopeni, agranülositoz, trombositopeni

  sindirim sisteminde: ağız kuruluğu, epigastrik sıkıntı, anoreksi, mide bulantısı, kusma diyare, kabızlık.

  ürogenital sistemde: idrar sıklığında değişme, idrar etme güçlüğü, idrar tutulması, erken aybaşı hali.

  solunum sisteminde: burun ve boğaz kuruluğu, bronşiyal salgılamasının koyulaşması, göğüs sıkışması, nefes darlığı.

  diğer: halsizlik, titreme, baş dönmesi.
  ____
  hala daha uyku sorunlarınız için düşünüyorsanız bence bir daha düşünün.
 • (bkz: prakten)