şükela:  tümü | bugün
  • çerkeslerin çerkez tavuğu olarak bilinen yemeklerinin orijinal adıdır(türkçe telaffuzu çok zor şıps da sonunda i var gibi). tam yazılışı olmasa da, yaklaşık olarak böyledir. çerkesler genellikle paste ile yer. usulüne uygun olarak yapması hayli zor bir yemektir. biraz daha kolay bir tarif vereyim;

malzemeler:

- 1 tavuk,
    - yarım kilo ceviz içi,
    - yarım bayat ekmek içi,
    - 1 kahve kaşığı kırmızıbiber(orijinalinde salçalık biber konur, yağa rengini versin diye),
    - 1 kahve kaşığı karabiber,
    - tuz,
    - tavuğun haşlama suyuna kümes kokusunu alsın diye bir kaç bütün soğan,
    - arzuya göre sarımsak, istemezseniz koymayın.
    - su, tavuğu haşlamak için.

yapılışı:

• bütün tavuk temizlenir, soyulmuş bütün soğanlarla birlikte üzerinden köpükleri alınarak bol suda haşlanır. tavuk etleri kolayca didiklenecek kadar pişirilir. soğumaya bırakılır. ılık hale gelince deri ve kemiklerinden tamamen ayrılıp, didiklenir. tavuk etlerine tuz ve karabiber serpilir. tavuğun haşlandığı suyu, ince bir süzgeçten süzülerek biraz tuz ilave edilerek kenarda hazır tutulur.

• ceviz kıyma makinasında 1 kere çekilir(orijinalinde büyük bir ahşap havanda yağı çıkan kadar salçalık biber ve sarımsakla dövülür). 2' inci defa çekmeden önce ekmeğin ve kırmızıbiberin yarısı ve istenirse sarımsak konur. bir kere daha çekilir. bu sırada çıkan yağ bir kaseye toplanır.

• aynı işlem, ekmek ve kırmızıbiber konularak bir kere daha yapılır. çıkan yağ yine aynı kapta toplanır.

• böylece çekilmiş ceviz, ekmek, sarımsak ve kırmızıbiber karışımı rahatça karıştırılabilecek derin bir porselen kaseye konur. azar azar hazırda duran hemen hemen soğumuş tavuk suyu ilave edilerek sulandırılır.

• bu işleme boza kıvamına gelinceye kadar devam edilir.

• didiklenmiş tavuk etleri servis tabağına konur ve üstüne cevizli karışım dökülüp, güzelce karıştırılır.

• servis tabağının yüzeyi düzeltildikten sonra, üzerine en son olarak bir kasede duran biberli ceviz yağı gezdirilir.

not. alttaki linkten yemeğin son halinin fotoğrafını görmeniz mümkün. tarifine de aslına benzer uygun eklemeler yaptım, afiyet olsun.

http://www.yemektarifleri.name.tr/cerkez-tavugu/

edit. ubıhım(vubıh da denir). bizim(ubıhlar) yaptığımızın orijinaline en yakın tarif diye verilmiştir. merak eden varsa diye, aşağıda link verdim, oradan bakabilirsiniz. orijinal tarifle yapılan çerkez tavuğu yemeğini, çocukluğumdan bu yana bir sürü evde yedim. hepsinin içinde ceviz vardı. ceviz bulamayanlar, un ve sütle de yapmışlardır belki, ya da o başka bir versiyonudur. isteyen araştırsın. kabardey olmadığım halde, onların tarifini de biliyorum.

türkçe nasıl yazıldığı konusunu ise, takdirlerinize bırakıyorum. paste ya da diğer söylenişi ile baste tarifi de var ilgili linkte, lütfen onu da okuyunuz. bu açıklamalar merak edenler varsa diye yapılmıştır.

http://www.kafkas.org.tr/kultur/yemekleri.html
  • karıştırılmasın diye..

(bkz: sipsi)
  • şıps olarak adlandırılan bir tür çerkez yemeğinin yanlış telafuz edilmesidir.

hatta şıps-baaste olarak okunduğundan dolayı şıpsi kelimesi ile alakası yoktur. (baaste yada paste yada pasta ayrı bir yemektir)

ayrıca içinde ceviz falan da bulunmaz un ve süt bulunur. çerkes tavuğu olarak adlandırılan yemek ise türklerin yaptığı bir tür yemeğin adıdır. ben hiç bir çerkes evinde, yöresinde, mutfağında çerkes tavuğu olarak adlandırılan ve tarifi http://www.yemektarifleri.name.tr/cerkez-tavugu adresindeki gibi olan bir şey görmedim ve evet uzunyaylalı bir kabardeyim.
  • abızah tarifiyle şipside olanlar didilmiş* tavuk, 3 yemek kaşığı un, 1 soğan, birkaç diş sarımsak. tavuk dışındakiler koyu pembe helva kıvamına kadar yoğrulur. didilmiş tavuk ve suyla kıvama gelen karma pişirilir.

tad ve kıvam açısından fethiye'nin/anadolu'nun arabaşını andırıyor. genel şıpside tavuk eti o kadar ince didilmezmiş, daha bütün olurmuş. kalın lapa gibi kaçamakla birlikte yeniyormuş, paste denilen mamırsa veya kaçamak işte. çerkez mamırsası tuzlu, abazalarınki tuzsuz olurmuş.
  • kfc'nin sosuyla aynı tada sahip, belki de yüzyılın en büyük patent hırsızlığının yapıldığı çerkes yemeği.