şükela:  tümü | bugün
 • adını ilk olarak uncharted drake's fortune'da duyduğum ingiliz kaptan. meğer çok ünlü biriymiş 1500'lü yıllarda.

  kendisi hakkında topladığım bazı bilgiler şöyle:

  * 1560'lı yıllarda, kendisi genç bir denizci iken kuzey afrika'da köle ticareti yapmış. köle ticareti ispanyol yasalarına göre yasak olduğu için köleleri ve mürettebatı taşıyan gemiler batırılmış. francis drake'in ispanyollara nefreti burada başlamış.

  * birinci elizabeth bunu dünya'yı dolaşması için göndermiş. ancak aralarında gizli bir anlaşma yapmışlar. bu anlaşmaya göre francis drake ispanyollara ait gemilere zarar verecek, istihabarat ve ganimet toplayacak. daha önce köle ticareti ve korsanlık yaptığı için drake bu anlaşmayı yerine getirmekte zorlanmamış. ispanyollardan tonlarca altın ve gümüş ganimeti eve götürmeyi başarmış. dünya'nın en zengin korsanı olmuş. kendisine zamanında yatırım yapanlar 47 katını kazanmışlar. (1 pound yatırım, 47 pound gelir.) dünya turunu 3 senede tamamlamış. 1577 - 1580.

  * lakabı "sea dog"muş. ancak ispanyollar kendisine "el draque (ejderha)" diyorlarmış. batıl inançlı ispanyollar kendisi hakkında bir çok efsane uydurmuşlar.

  * ispanyolların gemilerini batırdıktan sonra ispanya kralı ikinci philip kellesi için 20.000 ducats (günümüz için 6.5 milyon dolar) ödül koymuş.

  * ispanyollardan o kadar çok altın ve gümüş çalmış ki bir kaç tonunu taşımak için gemi bulamamış ve gömmüş. (peru ve şili civarı)

  * dünya çevresini dolaşan ilk ingiliz olmuş.

  * ingilizler tarafından kahraman, ispanyollar tarafından ise korsan / terörist olarak görülmüş. birinci elizabeth kendisine şövalye ünvanı vermiş.

  * panama'da öldüğü bilinse de cesedine hiç ulaşılmamış.
 • trafalgar deniz savaşında ispanyolların yenilmesinde büyük rölü vardır. ingilizler tarafından karaman olarak kabul edilir. sir ünvanını da bu savaştan sonra almıştır. kullanmış olduğu gemi hala londra'da shakespeare globe ile tower bridge arasında ilk günkü haliyle korunmaktadır. iç kısmının gezilmesi mümkün olmasa da dış kısmı hala etkileyicidir.
 • trafalgar deniz savaşında şavaşmamıştır. zira sir francis drake 16. yy.da yaşamış, trafalgar deniz savaşı 19. yy.ın başında yapılmıştır.

  sir ünvanını dünyanın etrafını ilk defa dolaşan ingiliz kaptan olduktan sonra kraliçe 1. elizabeth tarafından almıştır. gemisi golden hind'in birkaç replikası günümüzde hala mevcuttur. londra'da old thames ınn isimli pub'ın hemen yanından bire bir geminin aynısı bulunmaktadır. şuan müze olarak hizmet etmektedir. 20. yy son çeyreğine doğru geleneksel metotlarla (zamanında nasıl yaptılarsa aynı şekilde) inşa edilmiş bolca da yelken açmıştır. (140bin deniz milini geçtiği yazıyordu)

  old thames ınn londra'daki en sevdiğim publardan birisi. ilk defa orada arkadaşımla buluşacağım zaman önünde golden hind'i görünce çok beğenmiştim. sonrasında sir francis drake'in gemisi olduğunu duyunca daha da etkilenmiştim. kim derdi ki uncharted'ta duyduğum karakterin gemisini londra'da yaşarken görmek kısmet olacak. işte bunlar hep hayata dair güzel detaylar.
 • herkesi kör cahil sanan ekşiciler, aşağı yukarı barbaros hayrettin paşa ile aynı yüzyılda "1500lü yıllar" yaşamış francis drake'i, ölümünden 210 yıl sonra, 1805 yılında yapılan trafalgar savaşına asker yazmışlar iyi mi?

  drake'in trafalgar savaşına katkısı olsa olsa, savaş gemisi tasarımına katkıda bulunmuş olmasıdır. balıklardan ilham alarak zamanının gemi tasarımını değiştirmiş, manevra kabiliyeti yüksek, ve daha hızlı gemiler tasarlamıştır.

  yahu elinizin altında google var. arama yazıp en temel bilgileri edinmek te mi aklınıza gelmiyor??
hesabın var mı? giriş yap