şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 2. dünya savaşında nazi işgali altındaki çekoslovakyadan 669 tane yahudi çocuğu kurtaran 19 mayıs 1909 doğumlu kahraman.

  detaylı bilgiler wikipediadan bulunabilir.

  ayrıca :
  http://www.youtube.com/watch?v=6_nfujaf5f0
 • 1938-1939 yılları arasında 669 çekoslavakyalı yahudi çocuğu nazi ölüm kamplarından kurtarıp britanya'ya getiren adam. yıllar sonra bir kısım çocukla bu adamı buluşturmuşlar.

  http://www.lifebuzz.com/old-scrapbook/#!bagxd4
 • su an 105 yasindaki sir winton'in hayir winston degil nobel baris ödülünü almasi icin bir de kampanya baslatilmistir.

  http://www.change.org/…winton-the-nobel-peace-prize
 • 106 yasinda 1 temmuz 2015 tarihine ölmüstür. rahat uyu iyi adam.

  http://img-9gag-fun.9cache.com/…to/aomvy0r_700b.jpg
 • (bkz: john rabe)
 • kurtardığı çocukların bir kısmı yıllar sonra 1988'de bbc'nin "that's life" isimli programında winton ile buluşturulmuş. etrafında oturan onlarca yetişkinin, kurtardığı o çocuklar olduğunu anlayınca göz yaşlarını tutamamış.

  o anları şuradan izleyebilirsiniz.

  benim bile gönlümü titretti, gözlerimi yaşlarla doldurdu. böyle karşılıksız, büyük ve sevgi dolu iyilikleri gördükçe insanlığa olan umudum, hayranlığım artıyor. sonsuz karanlığın içinde ender bir gezegende olağanüstü safhalardan sonra başlayan binlerce yıllık öykümüz vahşetiyle, gururlu anlarıyla, sevgisiyle, nefretiyle, mücadeleleriyle bir anda gözlerimin önüne seriliyor. ister istemez duygulanıyorum.

  hayatı çekilebilir kılan bir şeyler, birileri ve onların eylemleri vardır. dünyadaki bütün kötülüğün toplamına karşı iyiliğin ufak farklarla kazanmasını sağlayan şeyler, kişiler vardır. george winton iyiliğe iyilik katan, kötülüğe karşı iyilikten yana o farkın oluşmasını sağlayan o güzel insanlardandır. bunca kötülüğe rağmen yaşayabiliyorsak, dünyayı çekilebilir kılan bu güzel insanlar sayesindedir. huzur içinde yatsın.
 • ingiliz basınının çekoslavakyalı schindler lakabını taktığı, 669 yahudi çocuğu kurtarıp yaptığı kahramanlığı 1988 e kadar karısından dahi gizleyen büyük insan.
 • "israil'de yahudi soykırımı kurbanlarına adanmış yad vashem anıtında ismi bulunmaktadır. kendisi yahudi soykırımı sırasında yahudilere yardım eden ve yahudi olmayanları belirten "diğer uluslardan adil kişiler" arasında belirtilmiştir. bu anıtta ismi yer alanlar; çok büyük kişisel risk alarak yahudileri kurtaran yahudi olmayan kişilerdir."

  czech kindertransport operasyonunu organize etmiş ve çoğunu kendi finanse ederek çocuklara kalacak yer bulup, güvenli bir şekilde ingiltere'ye ulaşmalarını sağlamıştır.

  01. temmuz. 2015 yılında hayata gözlerini yumsa da 669 çocuğun ve o çocukların gelecek nesillerinin aklında her daim yaşayacağı inancındayım.

  hayatta çok güzel insanlar olduğunun ispatıdır.
 • kindertransport'un kahramanlarından biri.

  bu kindertransport da neyin nesi diyenler, şu entaride detaylı bir özet bulabilirler: #66018888
 • (bkz: #67915403)