şükela:  tümü | bugün
 • yurdum insanının asla riayet etmediği şey. eve ikinci kediyi aldım ya ben şimdi, arada yazıp duruyorum buralara, bilen bilir. hah o iki kedi her şeyi sırayla yapıyor biliyor musunuz? biri diğerinin hakkını yemiyor. yemek, tuvalet, kendini sevdirmek, karşılıklı birbirini yalamak, aklınıza gelebilecek kedisel her şeyi sırayla yapıyorlar. özellikle takip ettim, sıra diğerindeyse öbürü hemen çekiliyor, inanılmaz. böyle şeyleri gördükçe insanlardan gitgide soğuyorum. kusura bakmayın ama hayvan kadar zeka ve anlayış yok bazılarımızda, resmen kaynak israfıyız. yazık, o yatırım kedilere, hele ki köpeklere yapılsa memleket olarak daha iyi durumda olabilirdik. herhalde bazılarının sokak hayvanlarına duyduğu öfke ve nefret de kıskançlıktan olsa gerek.
 • "son noktayı koyup her şeyi silmek için senden bir silgi
  istiyorum ki sildiklerimden oku beni bilmediğin bir hikâye
  gibi sana heyecanla ve mutsuz bir sonla uzanıyorum
  önündeki sıraya kapanmışsın yazsam bile yazamıyorum.

  matematikten başlıyoruz anlamamaya en kolayı da
  bu çünkü anlayınca sorumlu olman gerekiyor inanmadığın
  insanlar karşında hepsini sırayla bir otobüse bindirip
  kovuyorsun birer birer görsem bile göremiyorum."
 • ilk evvela.. her sabah bahçede sıraya diziliyoruz.. inci gibi.. kolları uzat.. arkadaşının ensesini gör.. sırayı bozmadan içeri.. şimdi herkes sırasına.. okulda öğrenci olup oturyoruz bu sıralara.. alttan alttan mesajı da alıyoruz.. durun diyor.. daha değil.. siz sıradasınız.. durun.. daha beklemeniz gerek.. sahnede başkaları var.. sıranızı bilin.. sonra sıra sınavlara geliyor.. her sınavın bir sıralaması var.. hiç kimse doğru sıralama üzerine ganyan oynamıyor.. bu sınavda kazananlar bi sonrakinde kaybedebiliyor.. kez göz arpacık.. söz nişan düğün.. türk öğün çalış güven.. ne zaman başını kaldırsan.. şimdi sırası değil..
  onlarca orta ve binlerce küçük çaplı sıra deneyiminden sonra sırasıyla önce iş sonra eş sonra çocuk sonra da torun ediniliyor.. sırayı bozmama geleneği bir sonraki kuşağa aktarılıyor.. nihayetinde sırası gelen tahta kutulara konup omuzlar üstünde gezdiriliyor..
  binlerce yıldır sıradışı tek bir vaka kaydedilmiyor..
 • argoda; süzülmüş afyon.
 • "-ce" eki yerine kullanildigi da goruldu:

  - ben sildiksira bu kirleniyor
 • sıra, mersin civarinda kullanilan bir baharatin ismi. kimyona cok benzeyen taneleri var, ama cok daha iri, kimyon tanesinin birkac kati kadar. bu taneler ogutulerek kullaniliyor. gorunusu kimyona benzese de tadi benzemiyor ama; illa bir seye benzetmek gerekirse kisnisle kakule arasi, ama biraz tatlimsi oldugu soylenebilir. en cok icli kofteye ve icli koftenin dis hamurundan yapilmis minik koftelerden olusan bir corba olan topalak corbasina konuyormus.
 • zaman zaman paradan daha öncelikli bir kavramdır.
  (bkz: parayla değil sırayla)
 • sınav öncesinde üzerine yazılan bilgiler kalıcı olsa, bir öğrenci için en iyi bilgi kaynağı olacak nesnedir. bütün okulların en emektar demirbaşıdır. üstü oyulur, üstüne oturulur, üzerine ayak basılır, imza atılır, kopya yazılır, üzerinde güç denemeleri yapılır vesaire vesaire... asıl amacı üstünde yazı yazmaktır. ama amacına pek ulaşılmamıştır. tabi bahsettiğim okul sırası orta okul kesiminden sonrasını kapsayan sıradır. bundan önceki sıralar sıradandır.
 • (bkz: tekel sirasi)
 • size hiç gelmeyecekmiş gibi görünmesine rağmen sonuna geçtiğinizde genellikle sonuncu olarak kalmayacağınız hatta sonradan sondakilere acıyarak bakmanızı sağlayan aynı amaç uğruna bekleşen insanlar topluluğu.