şükela:  tümü | bugün
  • sırada beklerken arkanıza gelen dürzü sırada illa yanınızda durmaya çalışır. hatta bir adım önde falan. sıra ilerlerken sizden önce ilerler falan. siz sanki ondan sonra gelmişsiniz gibi davranır. bir yere gider “ben hemen geliyorum sorun olmaz demi?” der. arkadankilere sorsana dememek için zor tutarsınız kendiniz. sıra boyunca gerer insanı.

evet boktan bir dert ama benim gibi birisiyseniz sıra bitip öndekinin siz olduğunu ispatlayana kadar gergin geçen bir süreçtir.

(bkz: derdini sikeyim butonu)
  • bankamatikte çaprazında duran kişidir kendisi. terbiyesiz laf anlamazın tekidir.
  • gişede sizden önce uzatır parayı. aslında fiili olarak önünüze geçmiştir. geçmiş ola.
  • şıp sevdi sakızlarında etiketteki gibi,

aşk, sırada beklerken önündeki kişinin yanına sokulmaktır.

bir de bunun ilerlemeyen sırada arkadan iten versiyonu vardır ki insanlık ve hayvanlık kavramlarını size sorgulatır.
  • bazıları bir de sıra size gelince sanki aslında onun sırasıymış da lütfedip sırasını size veriyormuş gibi davranırlar. böyle bir jestler, mimikler falan.
  • sinir harbidir. bu tipler bir kişinin bile önüne geçseler kendilerini açıkgöz hissederler.

yalova feribot iskelesinde sıra için numaratör var. fakat bu numaratörün önündeki numara alma kuyruğunda bile bu türden çabalar yaşanıyor. sırada on kişi varken birden beşinci kişinin yanında biri beklemeye başlıyor, sonra her adımda daha da yaklaşarak sonunda o beşinci kişinin önüne veya arkasına kaynaşıyor. bahanesi de hep "aceleleri olması", ama aslında zaten numaratör sistemi saati yaklaşan feribotun numaralarını bekleme süresinden bağımsız olarak öne alıyor, hatta özel gişe açıyorlar. kaldı ki, orada hemen herkesin acelesi olabilir.

işin tuhafı, buna itiraz ettiğinizde, "ben sizden önce gelmiştim, sıra bende" dediğinizde size arkanızdakiler bile tepki gösteriyor, hakkınızı belirtmeniz saygısızlık olarak algılanıyor. bu ülkede artık nasıl bir ses çıkarmama, hakkını aramama, itaat etme, boyun bükme kültürü varsa, hakkını arayana bile - özellikle de kadınsa - tepki gösteriliyor.

ayrıca (bkz: türkiye'de sıraya girme kültürünün olmaması/@gallifreyfallsnomore)
  • beni de oldukça geren, her başıma geldiğinde "pardon yalnız sıra bendeydi" şeklinde çıkışmama sebep olan olay.

bu çıkışmalara rağmen eğer ortamda birden fazla tezgahtar varsa, bir karambol yaşanıyor ve sizin çıkışmanıza şahit olmayan başka bir tezgâhtar bu ayıoğluayınınoğluna ne istediğini soruyor ve bu ayıoğluayınınoğlu da sıranın sizde olduğunu belirtmek yerine siparişini söylüyorsa pek de yapacak bir şeyiniz kalmıyor.

bundan sonra strateji değiştireceğim. hiç pardon mardon demeye gerek yok, sıranın sizde olduğunu bilmesine rağmen sanki kendi vakti sizinkinden önemliymiş gibi araya girmeye çalışan terbiyesizlere "sıra bende a...k...ğum" demeyi düşünüyorum. olay kavgaya dönüp adliyeye taşınırsa hakaretten ceza yer miyim, orasını bilemiyorum tabii.
  • hak ve hukuk kavramlarının öncelikle bireylerde özümsenmesi gerektiğini gösterir tespit.

bundan yıllar önce, yağmurlu bir günde, büyükelçilik önünde vize sırası beklerken, iki adet şirket elemanı arkamda sıraya girdiler ve benimle muhabbete başladılar. bu esnada yağmurdan korunmak için de şemsiyemden faydalandılar. şemsiyeden maksimum fayda sağlayabilmeleri için sırada yanıma yanaşmalarına da ses çıkarmadım ancak sıra bana geldiğinde bu iki adi, şerefsiz, şark kurnazı, yüzsüz tip önümden geçip girdiler. büyükelçilik de ben girdikten sonra günlük hizmet verme kapasitesini doldurduğu için sırada bekleyenleri eve gönderdi. eğer beni de içeri almasalardı, bu iki yüzsüz, adi, şerefsiz tip acaba bir parça vicdan azabı hissedecek miydi?

şimdiye kadar başıma gelen kötü olayların en kötüsü değil, hatta daha kötü anısı olanlar belki gülüp geçecek ama bu olayı hatırladıkça da o adi iki şerefsiz hıyarın işleri rast gitmesin diye beddua ediyorum. hem şemsiyemden faydalanıp, üzerine teşekkür etmek bir kenara, sırama geçmeleri nasıl bir yüzsüzlük, nasıl bir orospu çocukluğudur? büyükelçilik önünde tartışma çıkarıp vize şansımı sıfırlamamak için o gün o hareketi yuttum ama ayağınız taşlı yollardan kurtulmasın inşallah adi itler.

not: ercüment çözer, sen nasıl kral bir adamsın?
  • arap dinine inanip kul hakki nedir bilmeyen ama basini kapayan kadinlar, badem biyik adamlardir genelde.

modern insan ise bunu yapmaz, dine de inanmaz tabii.
22 entry daha