şükela:  tümü | bugün
  • fransız çizer manu larcenet'in 2003 yılında çıkardığı çizgi roman kitabının adı. 2004 yılında angoulême uluslararası çizgi roman festivalinde en iyi çizgi roman albümü ödülünü kazanan kitap ülkemizde 2016 yılı sonunda karakarga yayınları tarafından yayınlanmıştır.

gençlikten olgunluğa geçiş döneminde yaşanan problemleri hem edebi, hem çizgilerle anlatır.

(bkz: le combat ordinaire)
  • combat ordinaire türkçe'ye sıradan zaferler olarak çevrildi ve büyük sükse yapmalı. (yapmadıysa yapsın). şu ana kadar gördüğüm en zarif anlatım, hikayeye oturan bir çizgi ve mükemmel sıradan bir senaryo. sıradan dediğim, modern dünyada bizim hayatımız: politika, hayat, amaç konularında azıcık düşünen herkesin hayatı. bu yüzden zoru başarmış zaten.

bir de larcenet ile ilgili bir tespitimi paylaşmak istiyorum. grafikte, çizgi romanda, sinemada hep büyük gözler tercih edilir. ifade böylece kolayca göze çarpar. larcenet'nin kahramanları hep küçük gözlü. sanki daha gerçek, daha samimi.

ya da bana mı öyle geliyor, ne bileyim.

yani şu dc - marvel manyaklığından mustarip değilseniz, belçika - fransa - italya ekseninde takılmak isteyenlerdenseniz bu çr sizin olsun. alın mutlaka.