• güneş sisteminin, dünyanın, insanların herhangi bir olağanüstülüğünün olmadığını savunan ilke. insanın ve dünyanın mükemmel ve özel olmadığını söyler. kopernik ilkesiyle de desteklenir zira kopernik prensibine göre dünya evrenin merkezinde değildir.

  bu ilkeye göre evren, dünya, canlılar basit birkaç molekülün biraraya gelmesinden oluşmuştur. öyle çok abartmaya gerek yok. çok ciddi bi durum yoktur ortada. yeterli vakit geçince elbette evrenin bir yerlerinde hayat oluşacaktır der.

  sıradanlık ilkesini dinler pek sevmez. çünkü dinler herşeyin insan için yaratıldığını ve insanın evrenin merkezi olduğunu söyler lakin ki öyle değildir. kurban olduğum allah herşeyi yaratmış olabilir amma öyle değildir.

  antitezi için (bkz: rare earth hypothesis)
 • mediocrity principle'a gore, madde formunun degisimi ile olusabilecek canli turleride degisebilir.

  yani dunyadaki sicakliga ve madde varligina gore olusan insanoglu, baska bir gunes sisteminde, atmosfer icindeki gazlarin, yeryuzu sicakliginin degisik oldugu bir gunes sisteminde, daha farkli canlilar olusabilir.

  ancak, siradanlik ilkesi "ontolojik ispat" teskil etmez.
 • gözlemlediğimiz şeyin o şeyle alakalı sıradanlığı belirlediği düşüncesidir. mesela hayatında ilk defa martı görmüş birisi kuşların genel olarak uçtuğunu düşünecektir. ona göre uçan kuş sıradandır çünkü gördüğü ilk kuş uçuyordur.

  ancak burada bir yanılgı da ortaya çıkıyor. şüphesiz ki uçamayan kuşlar da var. tavuk veya penguen görene kadar kuşları uçuyor zannedecektir.

  örneğin astronomlar güneş'i ilk başlarda "sarı cüce yıldız" olarak kategorize etti çünkü uzayda görebildikleri diğer her yıldızın güneş'ten büyük olduğunu gözlemlemişlerdi. halbuki o yıldızları zaten büyük oldukları için görebiliyorlardı, göremedikleri yıldızların skalası daha fazlaydı ve bu yıldızların çoğu güneş'ten küçüktü. o yüzden güneş ortalama bir yıldızdan daha büyük osla da adı sarı cüce olarak kaldı.

  bu hata tarih biliminde özellikle çok yapılıyor. mesela arkeoloğun bulduğu tablette "develerimizi sümer'de suya götürdük" yazıyor diyelim. tarihçi bu tablete bakıp diyor ki ha demek ki sümer'de develer yaygın olarak kullanılmış. halbuki belki de herkesin at çiftliği vardı ama bir tane marjinal deve yetiştirmeye karar verdi de onun tabletini buldu? veya çömlek görüyor diyor ki bu uygarlık iyi çömlek yaparmış. ama henüz metal işçiliğini görmediği için böyle demiş.

  burada sıradanlık ilkesi artık sıradanlık yanılgısına dönüşüyor.
 • sosyal ve ekonomik tüm değerlerden münezzeh, tüm işlev ve sıfatlardan bağımsız olarak, ömür süresi ile korale bir şekilde, bilinçsiz, otomatik olarak oksijeni karbondioksite çeviren bir makineden öte nedir ki insan ?
hesabın var mı? giriş yap