şükela:  tümü | bugün
 • özet tablo: https://pasteboard.co/imira1w.png / https://eksiup.com/p/ho480236ngox
  üst edit 3: özet tabloyu yüksek lisans giriş sınavları hakkında fikri olmayan yazarlar yani tabloyu okuyamayan/anlayamayan yazarlar için anlatmak istediğim durumu anlatmak için oluşturdum. kırmızıyla çizdiğim yerler mülakat puanları arasındaki fark hiç kimseyi hedef göstermek ve zan altında bırakmak gibi bir niyetim yada amacım yok. zaten bu tabloya herkes açık bir şekilde ilgili enstitünün sitesinden ulaşabilir. mülakatsız notlarıyla ve mülakatıyla birinci olmayı hak eden adaya da 95 mülakat puanı veriliyor, mülakatsız 56 kişi içinde 53. olan adaya da 95 mülakat puanı veriliyor ve 19. asil olarak listeye sokuluyor bu iki aday için de nitelik farkı yok mu yani? tabloda anlatmak istediğim bu. adaylar arasında karşılaştırmalı puanlamanın nesnel kıstaslara göre yapılmadığını düşünüyorum.

  lütfen bu haksızlığa soruşturma açılması için hukuk@yok.gov.tr ve rektorluk@ikc.edu.tr konuyu ileten bir mail atın ve girdi girin. pazartesi ilk iş günü gündemde kalması önemli.
  izmir katip çelebi üniversitesinde mülakat olmasa 56 adayın eşit şartlarda girdiği sınavlarla 53. olan aday mülakat sonrası 95 puan verilerek 19. asil oluyor. 9. asile kadar herkes mülakatsız puanla orantılı şekilde girmiş 9. asil kazanandan sonra mülakatsız puan sıralamarıyla mülakatlı puan sıralamaları ciddi farklılıklar göstermiş bir çok kişiye 80+ mülakat puanı verilmiş. (sözlü mülakatlar 2 en fazla 3 dakika sürdü ve genel geçer sorular soruldu akademik bilgi sorusu hiç yoktu) yedek ve kazanamayan adaylara ise 50 ve altı puan verilmiş ve direk başarısız sayılmış. yanlış anlamlara sebebiyet vermesin 9. asilden sonra tüm kazanan adaylar haksız şekilde kazandığını iddia etmiyorum(zaten böyle bir şeyi iddia edemem mülakatsız puanı ilk 20'nin içinde olan adaylarda var sonraki sıralarda kazanan) sadece -5 +5 puan oynamalarında ciddi şekilde sıralamanın değişeceğini söylüyorum. mülakatsız puanı yüksek olan bazı adaylara 40-45-47.5 verilmiş bu insanlar 50 alsa asil olarak kazanancak. kazanan adaylarla yedek/başarısız sayılan adayların 80'li puanlardan birden 50'li-40'lı puanlara düşmesi mantıklı mı? bazı yazarlar hocalar kendi öğrencilerini almak isteyebilir yazmış o zaman ilana sadece medya ve iletişim çalışmaları mezunu öğrenciler başvurabilir yazsalardı bir sürü şehir dışından gelen iletişim fakültesi mezunu aday vardı o insanların emeklerine paralarına zamanlarına yazık değil mi?
  mülakatsız puan sıralamaları ve mülakat sonucu oluşan sonuç aynı tabloda: (kendim hazırladım)
  https://eksiup.com/p/2j48026yx75s
  https://eksiup.com/p/cb48027m4grq
  https://eksiup.com/p/d648028jsg5w

  tam başlık: (bkz: 56 kişinin girdiği sınavda 70 ales 63 diploma puanlı ve yabancı dil puanı olmayan mülakatsız sıralaması 53. sıradaki adaya 95 mülakat puanı verilerek 19. olarak asil listeye sokulması)

  üst düzenleme 2: sevgili yazarlar lütfen bu haksızlığa susmayın, alışmayın ve en önemlisi bu düzene boyun eğmeyelim. sosyal mecralar artık birer savcılık gibi hareket ediyor ve soruşturma açılmasını sağlıyor en azından konuyu yökün soruşturma açması ve adayların yazılı sınav kağıtlarının karşılaştırmalı olarak okunması için üstte tutmam amacıyla yardımcı olun ve yorum yapın.

  üst düzenleme: lütfen bu haksızlığa soruşturma açılması için hukuk@yok.gov.tr konuyu ileten bir mail atın.

  2 temmuz 2019 tarihinde izmir katip çelebi üniversitesi (ikçü) sosyal bilimler enstitüsü tarafından medya ve iletişim çalışmaları anabilim dalı medya ve iletişim çalışmaları tezli yüksek lisans alanında ales (%50)+ yabancı dil puanı(%15)+lisans not ortalaması(%15)+mülakat sınavı(sözlü ve yazılı %20) puanlama şeklinde sonuçlar sıralanarak 20 kişilik öğrenci alımı yapıldı.

  üniversite tarafından yapılan mülakat sınavları sonucu 5 temmuzda açıklanan sonuçlar şu şekilde: (19. asil adayın puanlarına dikkat edin lütfen)

  https://sosyalbilimler.ikc.edu.tr/…2e0795e9a2683d02

  bu da benim hazırladığım mülakat puansız sıralama:

  https://eksiup.com/p/2j48026yx75s
  https://eksiup.com/p/cb48027m4grq
  https://eksiup.com/p/d648028jsg5w

  açamayanlar için indirme linki

  https://s4.dosya.tc/…_mulakatsiz_sonuclar.xlsx.html

  yazılı sınav 1'i zorunlu 2'si seçmeli olmak üzere toplam 7 soru soruldu 9:45'te başlayan sınav 11:45'te bitti. saat 14:00'da yazılı kağıtlar okundu(her adayın ortalama 4-5 sayfa yazdığı sınav sonuçları bu kadar hızlı nasıl okundu orası ayrı bir konu eğer farklı uzmanlık alanlarına sahip akademisyenler bölüm bazlı okuduysa her aday kendi bölümünden çözmek zorunda değildi soruları bu kağıt ayrımları nasıl yapıldı nasıl karşılaştırmalı puanlar verildi adaylar arasında?) denilerek sözlü mülakatlar başladı her adayın sözlü mülakatı 2 en fazla 3 dk sürdü. (kamera kayıtları ile kanıtlanabilir) mülakatlarda bir tane bilgi sorusu sorulmadı. zaten 2 dakikada bir adayın alanıyla ilgili yeterliliğine nasıl karar verilebilir ki? ve yazılıda 3 soruya 5 sayfa bilgi yazan adaylara hangi mantıkla 30-40 puan veriliyor?

  medya haberleştirmeleri:
  http://www.cumhuriyet.com.tr/…mulakat_skandali.html
  https://odatv.com/…e-mulakat-skandali-08071930.html
 • (bkz: türkiye'de sıradan bir gün)
  (bkz: mülakat demek haksızlık demek)
  yasal yönden yapılacak bir şey yok.
 • cidden göz göre göre torpilden adam kayırmaktan haksızlık yapmaktan utanmıyorsunuz.
 • arkadaş haklimidir haksizmidir birşey diyemem. ama ortada çok pis bir şekilde sırıtan bir durum var. başlık bile ben torpilin babasıyım diyor resmen. :)
 • şöyle bir listeye göz atıp acaba puan farkı az mı, hepsi çok başarılı öğrenciler de aynı puan dilimine mi sıkıştılar falan diye iyi niyetli bir göz gezdireyim dedim ama 30 puan falan fark var arada yazık!
 • şaşırdım mı ? hayır. devamı gelecek mi ? evet.
 • danimarka’da sıradan bir gün. münferit bir olaydır denilip geçiştirilecektir.
 • üniversitelerin tamamına yakınında yaşanan olaylardan sadece birisidir.

  sonra ülkede neden beyin göçü oluyor tartışıyoruz. tartışmaya gerek yoktur.

  bir gencin emeğini ve hayallerini çalan her kim var ise, yaşanan o çaresizlik duygusunu yaşamadan ölmemesini diliyorum.
 • mülakat puanı komple kaldırılmadığı sürece bu tip olaylar sürekli yaşanacak.
  bu başarısız insanlar ileride akademisyen olmak için başvuruda bulunacaklar ve aynı şekilde adam kayırma yine gerçekleştirilecek.
  başarısız akademisyen ise başarısız öğrenci yetiştirir.
  başarısız öğrencinin ülkeye iyi değil kötü yönden faydası olur.
  burada aslında sadece sınava girip elenenlerin haklı yenmiyor, gelecekte tüm ülkenin nüfusunu etkileyecek olaylar yaşanıyor.
  kısacası bir ihtimalle o listedeki kişilerden biri çocuğunuzun profesörü olacak.
 • bu ülke bu yüzden batacak .