şükela:  tümü | bugün
  • türkiye'deki kültür, devlet hastanelerindeki numaratör olmayan doktor kapılarından rahatlıkla gözlenebilir.

(bkz: let the game begin)
  • türkiye'de genelde halka açık yerlerde olmaması, sadece üniversite kampüslerinde olması bazı şeyler hakkında fikir verebilir.
  • akademisyen bir insan tarafından bile "saçma"bulunabilen, türkiye'de asla olmayan bir kültürdür efendim. çünkü öyle bir geride kalmışız ki sıra kültürü diyince akıllara sadece bir çizgi haline girmek gelmekte. halbuki öncelik verme diye bir kavramın bugüne kadar yerleşmiş olması gerekirdi. bu insanlara ne söylenebilir ki daha fazla? olmuyor olamıyor demek ki. "ignorance is bliss" dedirttiler ya bana bugun helal olsun, ve içimde bu ülke için beslediğim ufak bir umudu da yok ettiler, sağ olsunlar. binin arkadaşım; metrobüse, servise, yemek sırasına hayatta hiç bu kültüre aşina olmamış insanlar gibi saldırın. ülkenizin insanı olun, biz bir avuç insan da kendimizi daha ne kadar dışlanmış hissedebiliriz acaba diye düşünüp duralım.
  • (bkz: medeniyet)..

sanırım doğru orantılıdır..
  • türkiye'de acilen edinilmesi gereken kültür, ancak böyle basit şeylerle insanların haklarına saygı duymayı öğrenmeye başlayabiliriz. aksi halde hak, hukuk, adalet diye söylenmeye devam ederiz toplum olarak.
  • sanırım ülkemizde de yavaşça oluşuyor bu kültür. eskiler ölüp yeniler geldikçe iyice yerleşecektir diye umut ettiğim ve gerçekleşmesi için uzzuuunnca bir zamanın geçeceği eylem
  • geri kalmış toplumlarda görülmeyen kültür. bu toplumlarda kaynak kültürü, binbir türlü kurnazlık ya da kaba kuvvetle öne geçmeye çalışma kültürü vardır.
  • olmamasının sırada beklediği için insana kendini enayi gibi hissetirdiği olay.

örneğin bir otobüs durağındasınız ve otobüsün gelmesini bekliyorsunuz. 4-5 kişi bir sıraya dizilmişsiniz normal olarak. ancak o sırada bir tip gelir ve sıranın en başına geçiverir alay eder gibi. sonra biri daha gelir onun da önüne geçip beklemeye başlar.
    işin ilginci sırada bekleyen diğerlerinden genelde gık çıkmaz. birisi çıkıp ta, beyfendi/hanımefendi sıra bu taraftan devam ediyor lütfen oraya geçin dediğinde bu tipler ya duymazdan gelirler ya da çamura yatıp hır çıkarmaya kalkarlar. "pardon" deyip sıranın öbür tarafına geçen tiplerin oranı ise yüzde yirmiyi geçmez.

hadi bunları geçelim herkes düzgün sırasına girmiş bekliyor diyelim. o anda otobüs gelir ve o sıradakiler sanki boşu boşuna sıraya girmiş gibi aynı anda hücum ederler otobüs kapısına. bu durumlarda arkanızdaki tipin sizi dürterek nasıl sollamaya çalıştığını görmek adamı çıldırtır. işte o anda serte bağlanmanız şarttır yoksa bu hayvan/hayvanlar mümkün değil başka türlü riayet etmezler sıraya. sizinle her türlü kavgaya girmeye de hazırdırlar. hem suçlu hem güçlü misali

25 yılı aşkın bir süredir istanbuldayım kendi arabamı da kullandım, bol bol toplu taşıma da kullandım. işin acı tarafı daha öncesine göre insanlar daha bir saygısız ve kural tanımaz oldu son bir kaç senedir.

insana kendini enayi gibi hissettirir. yaşadığı toplumdan tiksindirir. hergün de kavga edemezsiniz ya bunlarla..
  • daha millet atm ye sıraya giremiyor.

maaş çekicem 2 atm var ikisi dolu.
    hemen önümde ikisinin ortasında bekleyen öküzler sırada bekliyor bende bitaneyi seçtim işlem yapıcam.neyse boşaldı bitane ilerlerken arkdan bir ses.

-sıra bende !
    bitaneyi seçin ozaman yeni mi çıktı bu teknik hayırdır yıllardır işlem yapıyorum.
    -e biz bekliyoruz ama.
    hemen çirkefleşmeye başlayacaklarını sezdim.
    dedim alın yapın işleminizi makina kıtlığı yok.20 yıldır ilkez böyle birşeye şahit olduğumdan şaşırdım.

bunedir ya? ikisine birden sıraya geçmek yenimi ben mi denk gelmedim? aydınlatın arkadaşlar.