• (bkz: adana yarragi)
  • bir yiyecek bu kadar mı kotu kokabilir ve gorunusu bu kadar mı igrenc olabilir.. uzun zamandır bir adanalıdan methini cok duydugum icin kokuymus, goruntuymus bosverip yemege kalkıstım; ısırmamın uzerinden saliseler gecmeden ve nedense gozumun onunden mezbaha goruntuleri gecmeye baslamısken, agzımdakini nereye cıkaracagımı sasırdım.. kisi kendinden ve karsıdakinin damak tadından emin degilse bilmedigi seyi, ustune ustluk ben igrencim diye bagıran bir seyi, yememeliymis, bugun de bunu ogrendim..
  • bu yiyeceği sevdiğini itiraf ettin mi kompleks namına birşey kalmıyor insanda.
    daha ne olabilir ki.
    şırdan seviyosun lan, şırdan.
    hangi entellektüel birikim, hangi marjinal duruş kurtarır seni.
  • bir şırdan manyağı ve hasta adanalı olarak şırdan ile ilgili yanlış açıklamayı düzeltme ihtiyacı duydum. şırdan mide ile yapılmaz, bizzat şirden denilen organın içi doldurularak yapılır... enfestir. en iyi şırdancılar ise kuruköprünün ilerisindeki pazarın orda gece 11den sonra çıkar. saygılarımla...
  • taksimde buyukparmakkapı sokakta (piya, katarsis'in olduğu sokak) adamın birinin sattığı tencereye baktığımda sie bi sürü yarrak olduğunu gördüğüm yiyecek çeşidi... tahminimce yerken ağıza gelen iplik değil penisin içindeki işememizi ve boşalmamızı sağlayan borudur... yemem yiyenede engel olmam...
  • adanada dolmasi yapilan, istanbulda da bazi yerlerde corbasi yapilan en zararli sakatat turudur. kokorec veya midye, sirdanin yanında light cola kivamindadirlar. yumusak olmasi icin kuzu sirdani tercih ederler. bol deri kismi var vede büyükse "babos" yada "yaprakli" derler. alkolden once ve sonra yenmesi makbuldur. alkolden once yenilirse icerdigi bol yagdan dolayi hemen sarhos olunmaz zira olunsa bile ardindan yenilecek sirdan sayesinde hemen ayikilir. kalbe, kolestrole ve bilimum saglik durumuna zararlidir.
  • icine doldurulan malzeme iskembe dolmasi ile aynidir: pirinc, kiyma, sogan, baharat (cogunlukla kimyon ve karabiber). goruntusu yarraktan cok alta dogru tombiklesen bir tupe benzeyen etobur bitkileri andirir nacizane fikrimce...diyeceksiniz ki bu benzetme sanki cok mu istah acici, degil tabi.
  • adana'da doğup büyümüş olmama rağmen bir türlü yemeyi başaramadığım yemek.
    her zaman, her platformda adana mutfağının çok lezzetli olduğunu, tadına doyum olmayan bir sürü çeşit kendine has yemeği ve tatlısı olduğunu söyler, savunurum.
    ancak birisi çıkıpta aradan şırdan dediği vakit susar otururum.
    adanada geceleri piknik tüpü üstünde kocaman bir tencerede pişirdiği şeyleri satan tipler görürsünüz.
    sonra bu neymiş yaw diye merak edip yaklaşmaya başlarsınız. yaklaştıkça kokusu gelir ve of amma berbat kokuyo dersiniz kendi kendinize.
    sonra adama sorarsınız bu ne diye, şırdan der, tencerenin kapağını kaldırıp içindekileri gösterir.
    o anda göreceklerinize hazırlıklı değilseniz birden kusacak gibi olabilir hatta kusabilirsiniz oracıkta.
    aman diyeyim. alienların yavrusuna benzer bunlar. aman diim...
  • bilenler biliyordur ama bilmeyenlere müjdeyi vereyim:

"istanbul'da şirdan satılan bir yer var, üstelik adana'dan aşağı değil lezzeti!"

eskiden ramazan abi'de yerdik büyükparmakkapı sokak'ta, kendisi evi yanıp da memleketine dönünce şirdansız kalmıştık yıllarca, yaklaşık iki senedir çözüldü bu sorun. yer yine büyükparmakkapı sokak'ta, murat adında bir çorbacı & kebapçı, hayal kahvesi'ne gelmeden sol tarafta.

şu entry sayesinde alacağım hayır duasını düşünüyorum da, ciddi ciddi cenneti garantiledim an itibariyle. aferin bana.
  • sanirim dana midesindeki iskembe borkenek kirkbayir sirdan siralamasiyle giden 4 bolgenin sonuncusundan yapilan hede...

(bkz: oss biyolojisi)
hesabın var mı? giriş yap