şükela:  tümü | bugün soru sor
  • başlık aynı zamanda “sırf kadın olduğu için ayrıcalık gösteren kişiler”i de içermektedir.
    provokatif algılanmazsa, bolca örneği görülebilen olay. kapıların açılması, sandalyelerin çekilmesi, nezaket kuralları gibi klişeleri hariç tutuyorum, bunlar dışında bir kadının yanında ne konuşacağına dikkat etmek/ettirmek, kadın olduğu için daha fazla tolerans göstermek/beklemek gibi olaylar da var.

1 kız 3 erkek oturduğumuz bir ortamda bir erkek ne zaman göze batmayan, hafif düzeyde bir küfür kullansa, ya kadın çok yadırgıyor, ya da ortamdan bir erkek “beyler ortamda kadın var” diye bastırmaya çalışıyor. her kadın/erkek yapmasa da hatrı sayılır bir kesim bu olaya kendini çok kaptırmış durumda. samimi bir ortamın oluşmasını engellemekte bir numara oluyor bu tipler.

2 gün önce başıma gelen bir olay, metroya binme esnasında bir kadınla yanlışlıkla çarpışma (çarpma bile değil, dokunma) sonrası kadının verdiği aşırı tepkilerin ardından “kadınlara öncelik vermeyi de öğrenememişsiniz” cümlesi ile gerçekleşti. bir de bunların tartışma esnasında “önce bir kadınla nasıl konuşacağını öğren” diyen versiyonları var, ama şanslıyım ki piyangodan böyle bir bilet çıkmamıştı. sürdürmedim tartışmayı, sustum yoluma baktım. bu çok ufak bir örnek, etrafınıza sorsanız onlarca örnek görebilirsiniz, hepsinin de en iyi çıkış yolu polemiğe girmemek çünkü ortamda ne kadar insan varsa gazını almak yerine daha da gazlıyorlar.

özet olarak, toplumun (kadın/erkek diye ayırmıyorum) genelinde kabul görmüş ve görmeye devam eden bir uygulama.
  • sözlükte çok varmış bunlardan. geçen hafta bir tanesi ukalaca bir mesaj attı. aynı tondan cevap verdim.

sonra başladı bu karşında kadın var senin ona göre konuşmanı tasarla diyerek istikamet vermeye çalıştı. kadın olduğunu iplemeyince iyice gerildi.

sonra bikaç mesaj daha attı. cevap alanmayınca kesti şimdilik.

burayı okuyorsa, gene başlar kafa ütülemeye.
  • muhtemelen (bkz: türk kadınlarının mükemmel yaratıklar olması) başlığını açanlardan dolayı gerçekleşmektedir.
  • kadınlardan üstün olduğunu düşünen erkek kişisinden farkı yoktur. özgüveni yetersiz, elle tutulur bir başarısı olmayan kişilerdir genellikle.
  • öyle alıştırıldıkları için yapılan davranıştır. bu tip insanlar kadın olduğu içün ayrıcalıklı olduğunu düşünür ve hayatın her alanında kendilerine öncelik verilmesini beklerler. hatta kendi lehlerine haksızlık yapılmasını isterler, erkeklerle aynı koşullarda işleme tabi olacağını hissettiğinde, öğrendiğinde çirkefleşirler.
    kadın olmak bir ayrıcalık değildir. tıpkı erkek olmanın bir ayrıcalık olmadığı gibi.
  • sorsan kadin-erkek esit.
  • havayı geldiği gibi, rüzgarı estiği gibi, kadını da olduğu gibi kabul edin yok etmezsen hava gelmez nefessizlikten rüzgar gelmez tohumsuzluktan geberirsin
  • türkiye için haklı beklentidir, her alanda 3. plana atılan kadınlara pozitif ayrımcılık olmazsa eşitlik asla olmaz