şükela:  tümü | bugün
 • garda gölü kenarında küçük doğal ve enfes bir italyan kasabası.pizzaları müthiş olmaktadır aynı zamanda.kocaman da bir kalesi bulunur.kendinizi bir orta çağ film setinde hissetmenizi sağlar.
 • ufacık minicik ve tam da filmlerdeki gibi bir kiliseye sahiptir bu kasaba. hani düğün seromonisi geçer de çift evlilik yemini eder ya, etrafta tüller ve mistik bir hava vardır, işte aynen öyle. ufacık daracık sokaklardan ulaşılır bu kiliseye. henüz turist akınına uğramadığından gerçek bir düğün kilisesini gözlemleme imkanı verir. kapısında saksılardan taşan rengarenk çiçekler vardır bir de. kasabanın küçüklüğü herşeye yansımıştır elbette. ufak ufak dükkanlar vardır mesela, turistlere yönelik ama hedehödö minyatürleri yerine, italyanvari ev eşyalarının satıldığı: kapı çanları, el yapımı seramik numaralar, eski bakır kaplar, vb. sakin tatil sevenler için insana 3-4 gün cenneti yaşatabilir bu güzel kasaba.
 • burada yaşayanların 120 yaşına kadar yaşadıkları rivayet edilir. o derece cennet bir yerdir. tertemiz bir hava, sakin bir kasaba, şen şakrak italyan esnafı ve huzur..
 • şöyle bir ev var bu kasabanın meydanı sayılabilecek yerlerinden birinde. dibi düşüyor insanın.
 • yüzyıllar boyunca verona'yı yönetmiş olan scaligero ailesine ait olan, garda gölü'nün burnundaki kasaba. scaligero ailesi, 13. yüzyılda kasabayı çevreleyen meşhur kaleyi inşa ettirmişler. üç yanı denizle çevrili olan kalenin, korunacak tek yeri olarak kapısı kalmış. onu da asma bir köprüyle halletmişler. bugün, kasabanın ve aynı zamanda kalenin girişindeki, tüm kasaba gibi arnavut kaldırımı döşenmiş olan taş köprünün yerinde, ahşap bir asma köprü varmış. onu da kaldırdıklarında, karayla bağlantısı kesilirmiş. ilerleyen yıllarda sirmione, bu stratejik konumu sebebiyle, scaligero ailesinin yazlığı olmaktan çıkıp, savunma için kilit nokta haline gelmiş.

  çiçekli balkonları, lavanta kokan sokaklarıyla, verona'ya kadar gitmişken görülmesi gereken bi yer. girişindeki, görür görmez dikkatinizi çekecek ve zaten bir önceki entry'de de fotoğrafı için link verilmiş olan olan çiçekli evin tam karşısında san lorenzo adlı bi restoran var. heh, işte orada yemeyin! rehberin tavsiyesiyle gittik ve spaghetti alle vongole ile sebzeli lazanya denedik. venedik'te çok daha iyisini, daha uygun fiyata yemiş olmamızın yanı sıra, sipariş almaları 15 dakika, yemekleri getirmeleri ise yarım saatten fazla sürdü. bu arada, armani mankeni gibi garsonları var. pek de artizler; bizde bunlardan olsa, 600 euro maaş alıp ceo gibi giyinen garson diye başlık açılırdı. müşteriye karşı kayıtsızlar ama italya'nın kuzeyine doğru çıktıkça, bu "burnundan kıl aldırmazlık" tavrına aşinalaşmaya başladık zaten. dolayısıyla, güleryüz eşliğinde "tipini siktiğimin kibirlisi" demek ve grazie karşılığını almak pek keyifli! tam sipariş verirken, gidip arkadaşlarıyla muhabbet etmeler; "şunu mu söylesem, bundan mı denesem" diye tereddüt edince, sinirlenip başka müşteriyle ilgilenmeler falan... nereye gidilmesi gerektiği konusunda tavsiye verecek kadar zaman geçirmediğim, 2-3 saatin fazlasıyla yeteceği bu kasaba için, bu sefer de nerede yenilmemesi konusunda fikir vermiş olayım. sirmione'nin, deniz mahsullerinin yanı sıra, dört peynirli pizzası da meşhur. herhangi bir pizzacıya girip, quattro formaggi derseniz, çok daha kısa sürede yemek işini halledersiniz; kasabayı gezip, fotoğraf çekmeye daha çok vakit kalır.

  kaldıkları otele ya da yazlıklarına gitmek için izin almış olanlar dışında, motorlu taşıtların girmesinin yasak olduğu; tarihi, yüzlerce yıla dayanan; çevresinde kuğuların ve ördeklerin yüzdüğü; tertemiz ve güzel bir kasaba neticede. özellikle gitmeye gerek olduğunu düşünmüyorum ama yol, o tarafa düşerse görülesi...
 • ...
 • kısa süre önce görme şansına eriştiğim küçük kasaba. como gibi abartılmış bir yere göre çok daha güzeldir. milano'ya yaklaşık 1,5 saat uzaklıkta bulunan desenzano del garda'dan isterseniz otobüsle isterseniz de feribotla ulaşabilirsiniz. ikisi de 3 euro. feribotla gitmeyi tercih edeceğinizi düşünüyorum o yüzden geri dönerken dikkat etmeniz gereken bir şey var; desenzano del garda ile garda'yı aynı yer zannedip yanlış feribota binme ihtimaliniz var. neredeyse o hatayı yapıyorduk. bu arada milano- desenzano del garda tren bileti 9,20 euro.yukarıda comodan bahsetmişken şunu da söyleyeyim, como'nun diğer tarafında lecco diye bir kasaba vardır ve como'dan daha güzeldir, lecco'dan villa carlotta'ya geçmenizi öneririm ki buranın manzarası lecco'dan bile güzel.toparlamak gerekirse sirmione >villa carlotta>lecco> como.
 • garda gölünün en güzel yüzlü kasabası. bize sirmione gölü de denir demişlerdi. zira adı ne olursa olsun günbatımı orada şahanedir. masal gibi kaleler içinde yakamozlar eşliğinde akşam saatleri muhteşemdir. pizza elbet ünlüdür de zira güzel de, italya sonuçta. ne beklenebilir de kötü olacak diil. ama bence dondurmaları pizzayı da geride bırakacak kadar enfes. orada yediğim dondurmalar hayatımda yediğim en güzel şeylerdi. sanırım 1 kilodan fazla yemişimdir. pişman diilim, şimdi olsa 2 kilo bile yerim hakim bey başka sözüm yok.
 • garda gölü'nün en güzel kasabalarından birisi. kalesine çıkıp şöyle bir etrafa bakınca görülenler pek bir enfes. kale girişinde sadece schengen üyesi ülke vatandaşlarından 25 yaş altına 1,5 euro kadar bir indirim yapılıyor. giriş zaten 5 euro da ne alaka yani şengen mengen onu anlamadım pek. dondurmacıları ise gördüğüm en bol kepçeci olanlardandı, 1 top dondurmayı yemek 45 dakikamı falan aldı.
 • görülmesi gereken bir yerleşke.