şükela:  tümü | bugün
 • ataturk'un de olumune sebebiyet veren karaciger hastaligi..
 • dolu mideye yenen meyveler de, midede kimyasal reaksiyona girip alkole dönüşebildiği için bu hastalığa yol açabiliyormuş. bu yüzden meyvelerin aç karnına veya yemekten 3 saat sonra yenmesi gerekiyormuş.
 • ozel bi hassasiyeti yoksa gercekten cok icen insanlarda goruldugunu dusundugum hastalik. gunde 1-2 bardakla olacagini dusunmedigim illet.
 • karacigerin diffuz,noduler hastaligi.
 • ataturk'umuzun mevtine sebep olmasindan dolayi ilginc bir $ekilde "asil hastalik" falan gibi de anilan hastalik.
  (bkz: alla alla)
 • hepatik siroz, fibrozun aksine geri dönüşümsüzdür. fibröz hale gelmeye başlayan stern hücreleri sirozlu karaciğerde kontrolden çıkar, hepatositler fibröz dokunun içine hapsolduğundan dolaşım aksar, metabolizma aksar.
  sirozda portal hipertansiyon, ascites (seröz sıvıların abdomende birikmesi), biyotransformasyon ve biyosentez bozuklukları, organ yetmezliği, pıhtılaşma faktörerinin sentezlenememesi sonucu kanamalar, amonyağın metabolize edilemeyip beyinde birikmesi sonucu hepatik ensefalopati ve karsinom görülebilir.
  shunt ve by-pass gibi geçici önlemlerin dışında organ nakli son zamanlara kadar tek tedavi yöntemiyken günümüzde kök hücre transplantasyonu, karaciğer reaktörleriyle karaciğer diyalizi gibi yeni yöntemlerin çıkmasıyla tedavide büyük aşamalar kaydedilmiştir.
 • siroz hastaları albumin üretemezler ve görevi kandaki osmotik basıncı dengelemek olan albumin eksikliginden dolayı karna çıkan suyun geri emilimi saglanamaz, bu sebeble siroz hastalarında karın bölgesinde su toplanır, şişme görülür.
 • görüldüğü hastada avuc iclerinde eritem;spider angioma'lar,genital organlarda atrofi-küçülme;jinekomasti;ve yaygın koagülopatiler oluşturan..
 • tam olarak bir tedavisi yoktur. ilaçlar hastalığın kontrol altında tutulmasına yardımcı olur. hastalık ilerledikçe fonksiyonlarını yerine getiremeyen karaciğeri ve hastayı kurtarmanın tek yolu organ naklidir.

  tedavi sürecinde pek çok kez biyopsi, suyla dolan karından su çekilmesi işlemleri yapılabilir. oldukça moral bozucu bir süreçtir. özellikle türkiye gibi organ bağışının hala günah olduğu zannedilen bir yerde organ nakli beklemek, en yakınınız ölümü beklerken hiçbirşey yapamamak çok korkunçtur. acımasız bir hastalıktır siroz. günümüzde ilerleyen teknolojiyle birlikte yeni tedavi yöntemelerinin gelişmesi siroz hastaları için ümit verici olsa da karaciğer nakli bekleyen hastaların durumu daha zordur. hastalığın son dönemlerinde karnın su toplaması, hastanın renginin siyaha yakın sarı olması, uygulanan diyet programı yüzünden hiçbir şey yiyemeyen bünyenin zayıf düşmesiyle birleşince dayanılmaz bir hal alır. ilaçlardan bile fayda gelmeyeceğini anladığınız anda her insana potansiyel organ bağışlayıcısı gözüyle bakmaya başlar, birinin ölümünden bile mutlu olabilecek halde bulursunuz kendinizi. kötüdür.