şükela:  tümü | bugün
 • sırplar ortodoks yugo-slavlardır
  hırvatlar katolik yugo-slavlardır
  boşnaklar müslüman yugo-slavlardır
  ortak noktaları hepsinin yugo-slav olmalarıdır.

  edit: entryimin eklişeyler'e konu edilmesinden çok mutlu oldum. böylelikle bazı şeyleri eksik bildiğimi de öğrendim. siz, mutlaka bilimsel bir kaynaktan da araştırın konuyu.
 • sırplar ortodoks hırvatlardır.

  hırvatlar katolik boşnaklardır.

  boşnaklar müslüman sırplardır.

  kombinasyonları artırabilirsiniz ama hepsi sırp demek hatalıdır. sırplık bu milletlerde üst değil, eşit kimliktir. sırplardaki üstünlük hezeyanı bu ırka büyük acılar yaşatmıştır.
 • vay be boşnakları türk zannedenler var lan ciddi ciddi ve doğruyu söyleyenler boşnakları karalıyormuş piii kafaya gel beyin bedava. boşnak milleti müslümanlaştırılmış güney slavlarıdır, aynı milletin katolik hıristiyanına hırvat denir ortodoks hıristiyanına sırp denir. yugo slavia güney slavları.

  he boşnaklar türk tamam.

  edit:bu arada müslüman derken bosna hersek seküler bir ülkedir bizim burası gibi düşünmeyin.
 • hırvatlar avrupa birliği gibi batı blokunda yer alır, sırplar rus blokunda yer alır, boşnaklar da öyle işte.
 • kabaca ;
  boşnak- müslüman güney slavı
  hırvat-katolik güney slavı
  sırp-ortodoks güney slavı olarak bilinse de, bu eksik bir tanımlamadır.
  bosnia, herzeg, hrvatia, servia bunlar bir zamanların beylik-devlet tarzı oluşumlarıydı, (bizim anadolu beyliklerinden osmanoğulları, karamanoğulları, germiyanoğulları vb.)
  herzeg ve hrvatia hırvatlara aitti. hırvatlar macarlarla personal union kurarak katolikliği benimsedi, sırplar ise bizans etkisinde kaldığından ortodoksluğu benimsediler fakat en karmaşık durumda olan bosnaydı; bosnalı slavların mezheplerüstü kendilerine ait bir kilisesi vardı, bosna kilisesi ne katolikliğe ne ortodoksluğa aitti ve yıllarca iki taraftandan da sapkın olarak nitelenip haçlı seferlerine maruz kaldılar. ayrıca bogomilizm gibi o dönemin yeni akımları için bosna bir sürgün merkezine dönüşmüştü. (bkz: bogomilizm)bogomiller bedenlerini tapınak olarak gören, kilise inşaa etmeyen, üçlemeye inanmayan, haç, resim, heykel gibi şeyleri reddeden, oruç tutan bir hristiyanlık mezhebiydi.(ilginç bir şekilde bazı kaynaklarda günde 5 kez ibadet ettiklerine dair bilgiler var.) bosna kilisesi ve bogomilizm mensupları osmanlı fethi öncesi bosna'da çoğunluğu oluşturuyorlardı böylece boşnakların islam'a geçişleri tüm balkan coğrafyasında en hızlı ve en kalabalık şekilde olmuştur.
  edit: ayrıca bosna, sırbistan'dan eski bir devlettir dolayısıyla boşnaklar sırp müslümanı olamaz. bosnalı sırplar olsa olsa boşnak ortodoksu olur.
 • dinden başka farkları yoktur. hepsi güney slavıdır. veya sırp diyebilirsiniz. açıklayalım:

  dilleri aynıdır. hepsi sırpça'nın lehçerini konuşur ve politik nedenlerle hırvatça, boşnakça olarak adlandırılır. bu dillerin sırpça'dan farkı türkçe-azerice arasındaki farkten kat be kat daha azdır.

  kökenleri aynıdır, hepsi de güney slavıdır. güney slavlarının da en büyük boyu sırplardır. nasıl ki anadolu'da onlarca beylik vardıysa balkanlarda da onlarca slav krallığı vardı, ki zaten şimdi devlet oldular. yani soy olarak aslında hepsi güney slavıdır. güney slavları da sırp olarak adlandırılır. nasıl ki şu an orta asyadan anadoluya gelmiş tüm boylara türk deniliyor ise aynı hesap.

  jug (yug) sırpça'da güney demektir. jugoslavija (yugoslavya) yani güneyslavya demektir. bu devletin kelime anlamı daha fazla tartışmaya mahal bırakmamaktadır. bu devletin ardılları olarak şu an sırbistan cumhuriyeti , hırvatistan cumhuriyeti , slovenya cumhuriyeti , kuzey makedonya cumhuriyeti , karadağ cumhuriyeti (crna gora), sırp cumhuriyeti (sırbistan ile karıştırılmasın, bosna-hersek dahilinde ayrı bir entitedir), bosna-hersek federasyonu (diğer entite), ve yarı tanınan kosova cumhuriyeti bu topraklarda yer almaktadır.

  anekdot: soy ismi -iç ile bitenlerin kökeni sırptır. hırvatlar -er ekini kullanır. bu ekler "-oğlu" anlamındadır. genelde tüm slav soyisimleri de -oğlu ekli ile biter.

  dipnot: boşnak ve kosovalılara türk diyenler olmuş, kendinize güldürtmeyin. müslüman olmaları hariç slavlarlar. (kosova kısmen arnavut (müslüman), kısmen sırptır (ortodoks) ayrıca. güney sırbistan'da, kosova'dan kaçıp yerleşen nüfus çok fazladır.)

  edit: ekleme-düzeltme
 • yukarda yazan rasyonel düdük makarnasının sırp olma ihtimali, bir boşnağın sırp olma ihtimalinden fazladır. hepsi sırptır diyen kafa, tipik bir sırp ırkçısı kafasıdır.
  tanım : büyük olan farktır.
 • oncelikle hepsi roma imparatorlugu döneminde rusya tundralarından ve sibirya batisindan güneye inmiş pagan slav kokenlidir. şu an ise sırplar ortodoks, hırvatlar katolik, boşnaklar müslüman denebilir ancak genelleme olur. bosna da hırvat da,bosnak da,sırp da yaşar. boşnaklar normalde muslumanlastırılmis slav denilebilir ancak osmanli doneminde bolgeye bircok turk de yerlestirildigi icin turk,slav genleri birbirine girmiştir bölgede, ha keza işe arnavut, makedon ve yunanları da ve hatta bulgarları da ekleyebilirsiniz.
  hırvatlar cermenler tarafindan pohpohlanir, sırplar ise ruslar tarafından, boşnaklar arada kalir bölgede genelde. hepsi sırptır denemez, hepsi güney slavıdır denir. diller de 98% aynıdır.
 • sırplar ortadoks türkler, hırvatlar katolik türkler, boşnaklar müslüman türklerdir.
 • hırvatlar genetik olarak farklı bir ırktır. bölgenin ve hatta tüm avrupa'nın en eski yerlisi halklarından biridir.

  genetik çalışmalar ve az da olsa farklı kökene sahip dilleri de hırvatlar'ın farklı kökenini ortaya koyar.

  sırplar bölgeye hırvatlardan sonra gelen, farklı genetik, farklı kültürel yapı ve farklı bir dile sahip bir halktır.

  polonyalı antropolog ve etnograf jan czekanowski, sırp tipini "açık tenli, koyu kahverengiden koyu sarışına saç rengine ve geniş bir yelpazede göz renklerine sahip; uzun boylu, brakisefalik kafatası, uzun yüz, çok dar ve belirgin bir burun, ince bir vücut tipi ve çok büyük ayaklara sahip ırk" olarak tanımlar.

  sırplar ve boşnaklar din ve kültür dışında genetik olarak birbirine çok yakın halklardır. araştırmalar genetik olarak birbirlerine yüzde 96 oranında benzer olduklarını ortaya koymaktadır.

  osmanlı yönetimi sırasında bugünkü bosna bölgesinde yaşayan sırplar kitleler halinde müslüman olmuş, bu halka da bölgede 14 yüzyılda kurulan bosna krallığından kalma isimle boşnak adı verilmiştir.

hesabın var mı? giriş yap