şükela:  tümü | bugün
  • insanın etkisinin olmayacağı hiçbir şeye nefret duymam.

kişi hangi anneden babadan doğacağını seçemezken, bir millete ya da dine toplu şekilde nefret beslemek tam bir sığırlıktır.

bu tipte bir tane bile arkadaşımın olmaması ile kendimle ve arkadaşlarımla daima gurur duyarım.
  • (bkz: alevi)

edit: kusuruma bakmayın, ama böyle. bizim cenahtan "şunlar şöyle domuz, bunlar böyle pezeveng, şunlar şöyle rezil" diyeni duymadım. srebrenica katliamını lanetlerler, ama bundan dolayı da tüm sırplara düşman kesileni görmedim.

edit: salginli uyardi, srebrenica'nin ismini düzgün yazamamisim, düzelttim. kendisine tesekkürler.
    edit 2: edit'i de dogru dürüst yazamamisim, allah belami vermesin. labebebigel, duncannon ve dash uyardi, tesekkürler.
  • benim o. evet aleviyim.
    ulusalcı değilim, faşist hiç değilim. orta yol benden uzak olsun. çizgilerimiz belli. emekten yana olsun istiyoruz dünya.
  • (bkz: sosyalist)

ayrica turkler'e de dusman degildir.

hamis: bu arada, ne sacma sapan bir baslik acmisin kardesim ya hu. nasil bir dunyada yasiyorsun acaba? turkler'in de buyuk cogunlugu zaten bu saydigin milletlerden insanlara dusman falan degildir, nicin olsun ki? milletin derdi zaten basindan askin..
  • benim bu. sosyalist değilim. alevi değilim. bahsi geçen etnik kökenlerden de 1-2 tane cahil hariç şahsıma hiç kötü yaklaşan olmadı bugüne kadar.

illa bir ayrımcılık yapacaksam insanları iyi ya da kötü diye ayırmayı tercih ederim.
  • dusmanligin sacma bir sey oldugu bu dunyada dusman olmayi birak cok da severim. milliyetlerinden dolayi degil insan olmalarindan dolayi
  • bana düşman olana düşman olurum. doğam gereği böyle. ama benimle iyi geçinen herkesle iyi geçirim.

eski çalıştığım yerde ermeni bir kadın vardı. öğle yemeği rastgele aynı masalara denk geldik ve öyle sohbet ederken nereli olduğumuz konusu açıldı. ben ermeniyim dedi. dedim sorun değil yahu neden öyle çekinerek söyledin. dedi işte kötü geçmişimiz var. dedim insanalar birbirine düşman olmaz, devletler olur. sonra ise baya baya dost olduk. arada tatlı, börek yapar mutlaka bana da verirdi.

halkları birbirine bıraksanız ne kavga çıkar ne gürültü. bazı devlet adamları, kötü insanlar tarafından çıkıyor bunca kötülük.
  • karakteristik yüz şekillerine sahip kimi ırkları yüzünden tanımak mümkündür..

geçtiğimiz günlerde, bu karakteristik yüz şekline sahip kürtlerden oluşan bir grup içinde, henüz 2-3 dakika önce tanışmış olduğum bir hanım gözümün içine bakarak "türk müsünüz ?" diye sordu..

sorunun tuhaflığına şaşırdım ama bu gün getirildiğimiz noktayı düşününce çok da yadırgamadım..

birkaç sakin kelime sonrasında önemli olanın "insanlık" olduğu konusunda anlaştık ve konu değişti.. daha sonra bir problem çıkmadı ama o hanım sorana kadar, oradaki safkan kürtlerden farklı bir ırktan, saçı sakalı birbirine karışmış, ne yaşı, ne ideolojik kimliği, ne sosyal statüsü, ne de genel itibarıyla ne olduğu belli olmayan tuhaf bi tiple aynı masada oturmaktan rahatsız olmuşlardı.. çünkü "onlardan biri" değildim.. ve sanırım sağ elimin yüzük parmağındaki ay-yıldızlı kararmış gümüş yüzük bir tehlike işaretiydi o masadaki dostlar için.. olmadığını anladılar..

ve en üzücü olanı da, kafalarından geçen ırkçı düşünceler için çok utandıklarını yüzlerinden okudum.. çünkü kendileriyle çelişseler bile iyi insanlardı hepsi..

hulasa; rahat bırakın bizi..

bu toprakların çocuklarının aklına, fikrine, ruhuna tecavüz ettiğiniz yetmedi mi..?
  • ırkçılığın ne kadar mide bulandırıcı bir şey olduğunu tersinden de görmemizi sağlaması açısından faydalı bir tanımlama. evet, ırkçılık sen yapınca da iğrenç.