şükela:  tümü | bugün soru sor
  • şark çıbanı...
    yawus sultan selim'i öldüren hadise..
    "öyle her iltihabi şeye dalmayın" cümlesinin ne kadar haklı olduğunu gösteren olgu
  • yavuz bahadıroğlu'nun anlattığına göre bu çıban ilk çıktığında sultan selim bunu sivilce zannetmiş, yaverine 'sıkıver şunu gitsin' demiştir. ancak yaveri 'hünkarım belki ciddidir, hekime gitsek' dese bile bildiğini okuyan sultan hamama gidip tellaklara sıktırmıştır.
    sonrası malum...
  • (bkz: karbonkül)
    (bkz: şir i pençe)
  • ''bu vapuru kaçırırsam beni belki de cinnet basar
    belki kanser olurum bu yıl sınıfta kalırsam
    nöbette uyursam eğer kitaplarımı yakarlar
    etimde şirpençe çıkar bu kızı alamazsam
    bu işi bitiremezsem şehirden beni kovarlar''
    ` :jazz` *
  • şark çıbanı değildir, karbonküldür. şark çıbanı leishmaniasisin mukokütanöz tipidir.
  • ahanda şöyle birşeydir o yavuz'un tellaklara sıktırdığı.
  • sırtında "şirpençe" denen bir yara çıkan yavuz sultan selim han bu hastalık vesilesiyle yatağa düşmüştür. ölüm vaktinin geldiğini anlayan ulu hakan yanından ayrılmayan kadim dostu hasan can'a durumunu sorar:

- hasan can durumumuz nicedir?

- hünkarım allah'la olma vakti geldi

- bre hasan, sen şimdiye kadar bizi kiminle bilürdün?

daha sonra padişahın isteğiyle hasan can "yasin" suresini okumaya başlamış padişahta kendisine eşlik etmiştir. hatta bir yerde yanlış okuduğunu söylemiş tekrar baştan almasını istemiştir. ancak sureyi bitiremeden ruhunu hakk'a teslim etmiştir.
  • ben bunu eskiden şirinipençe diye bilirdim.ufakligimda tirnaklarimi yedigimde rahmetli dedem, "tirnaklarini yeme şirinipençe olursun" diye korkuturdu, ben de tırsıp tirnaklarimi kemirmezdim.
  • "geri kalanı da, bütün biletler satıldıktan sonra, o haftanın armağanı olan dananın şirpençe olması ve ellerinde hayvanın derisinden başka bir şey kalmamış olması nedeniyle lotaryayı kazanana verilecek olan teselli armağanı olur diyorlardı."

yüzyıllık yalnızlık, s. 376
  • ''ulu hakan ve halife yavuz sultan selim eceli ile öldü, bütün düşmanlarını yendi ama kaderdeki hastalığa yenildi.''

kulağa ne kadar romantik, ne kadar destansı geliyor değil mi ? yavuz bütün savaşlarını kazandı, her cephede tek yara almadan allah' ın desteğiyle savaştı.

yalan tarih yazıcılığının büyük örnekleridir yukarıda yazdığım cümleler. ne demek istediğimi şimdi anlatayım sizlere;

bakın arkadaşlar, şirpençe farsça aslan pençesi demektir. yavuz sultan selim' in en büyük ve hatırlanan savaşı ''çaldıran savaşı'' dır. yavuz bu savaştan galip olarak çıkmıştır. çaldıran savaşında yavuz' un karşısında safevi devleti ve başında şah ismail vardır.

en can alıcı noktaya geliyorum, safevi devletinini simgesi, sancağı, bayrağı ''aslan pençesi'' dir, yani şirpençe' dir.

yavuz bu savaşta aldığı bir yara yüzünden ölmüştür, bundan dolayı ölüm sebebi şirpençe olarak kayıtlara geçmiştir.

romantik resmi tarih yazıcıları açık açık selim' in ölüm sebebini safevilere bağlayamamıştır, zira tahta sonrasında geçen padişahlar oğulları ve torunlarıdır. bundan dolayı ölüm sebebi olan şirpençeyi kelimede anlam kaydırması yaparak bir çıban ya da hastalıkla ilintilendirmişlerdir. kim bilir, selim' i yaralayan belki de şah ismail' in kılıcıdır, bunu açıkça torunlara anlatmak pek de motive edici görünmüyor :)