şükela:  tümü | bugün
 • 1364'te osmanlı&balkan haçlıları ittifakı arasında osmanlının ilerleyişini durdurmak amacıyla yapılan, sonucunda osmanlının bulgarlar tarafından tanındığı ve edirnenin başkent olduğu savaş
 • filibe’yi türk*lere teslim edip sırbistan’a kaçmış olan rum kumandanı, sırp kralını osmanlı kuvvetleri’nin azlığını bildirerek kışkıttı ve papanın da yardımıyla macar, bulgar, sırp, bosna ve eflak birleşerek bir ordu hazırladılar. aslında bu ittifak başarılı olsaydı macaristan bulgarlar’ı hakimiyeti altına alacak ve onlar arasında katolik mezhebini yayacaktı. meriç ırmağını geçen haçlılar burada kamp kurdular ve hiç bir önlem almaya gerek görmediler. buraya yapılan baskınla kuvvetlerin çoğu meriç ırmağında boğuldu veya baskında öldürüldü. bu savaş, macarların osmanlılar ile ilk ilişkisidir.
  bu zaferden sonra osmanlı fetih siyasetinde bir değişiklik olmamış, balkan fetihleri sürmüştür. süren savaşlar nedeniyle başkent edirneye nakledilmiştir.
 • tarih kitaplarımıza guverenek(!) belirtmek gerekirse bu bir gece baskınıdır, du$man rakibin azlıgını idrak edememi$; osmanlı akıncılarının kendinden cok buyuk bir kuvveti maglup etmesine olanak saglamı$tır.
  sanırım, akıncılar $iiri de bu baskına i$aret eder.
 • osmanlı'nın haçlı ordusu'yla yaptığı ilk savaştır.
 • balkan haçlıları ülkelerinin tarih kitaplarında şöyle yer eder:

  "1364 yılının bir kara gecesi ordularımız katolik mezhebini yaymanın verdiği rahatlıkla içkilerini içmişler ve de uyumak için çadırlarına gitmişlerdir.işte bu kara gecede hiç beklenmedik bir biçimde ortaya çıkan türk akıncıları uyumakta olan ittifak ordusunu hunharca katletmiş ve de ordularımızın başarısız olmasına sebebiyet vermiştir." *
 • adı itibariyle coğrafi bir ismi andırmakla beraber, türkçe'de makas anlamına gelen "sındık" kelimesiyle, sırpların makaslandığı, orak gibi biçildiği savaş demektir, sırp sındığı.
 • avrupanin tam da gobeginde, aslinda sadece bizi dehsete dusuren ve inanmakta gucluk cektigimiz, bati dunyasinin ise yuzlerce yillik gizli bir yarasi tatli tatli kasiniyormuscasina gulumseyerek izledigi bosnak katliami (bkz: etnik temizlik) sirasinda irkci sirp askerlerinin "sirpsindigi nin intikamini aliyoruz" diye haykirdiklari rivayet edilir.

  nato'nun bu vahset sirasindaki tutumu hakkinda daha fazla bilgi icin, savas sonrasi bir cok ulke gibi turkiye'ye de goc eden bosnaklarin canli tanikligina basvurulabilir.
 • 200.000 kişilik sırp ordusunun (öhhöö öhhhhhhöö), 11.000 kişilik hacı ilbeyi komutasındaki öncü birlik tarafından gece uykuda yakalanarak yok edildiği savaş. topluca uyumamak lazım tabi.