şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sır olan yere ayak basmak. hani o kaybolan herşeyin gittiği evrenin derinliklerindeki yer, sır, neresi ise. turuncu eldivenlerimin, 0.3 rapidomun, yeşil şemsiyemin ve siyah kazağımın gittiği yer işte.
 • (bkz: sır)
  (bkz: kadem)
  (bkz: kıdem)
  (bkz: kadim)
 • aynanin arkasina gecmek...
 • ortalıktan yok olmak, ortalıkta görünmemek gibi şimdiki dile ait anlatımı verebilen deyimin kökeni
  sır, arb. gizli şey demektir. aynalar sırlanır (aslında bu sır karşısındakini yansıtır, görüntüyü arka tarafa gizler ,arka tarafa geçirmez ) . farsaçada ayine ;ayna , adhinak ise bakanak demektir , farsçada ahen, demir anlamına gelmekteyken arb. ayn (göz) ile de ilgilidir aynanın etimolojisi *.
  sırlamak: kapamak, örtmek, ses ve hava akımından uzak bir yere gizlemek anlamlarını taşımaktadır. (örn. kapıyı sırla, sırret, ) diğer bir anlam olarak ise gömülmek, ölünün gömülmesi anlamını üstlenir. ( örn. recaizade'yi sırladık, sırroldu )

  burada aynaya geri dönelim , ayna senden geleni sana, benden geleni bana veriyor. bunu yapan ise kaplı olduğu sır. aynı manayı arayalım; sırrolursak ondan geleni ona , senden geleni sana geri yansıtırım, benim artık gerimi göremezsin çünkü ben bilmediğin diyardayım. gerçekten de gelen her türlü sesi,soluğu, ağlamayı, yalvarışı ,yakarışı , dünyanın bütün gamını, sevincini, hüznünü, ışığını olabildiğince yansıtırım, çünkü benim tenim, benim etim şimdi size sırroldu, belki de biraz zırh oldu.düşünsenize cevap vermeye çalıştığımı, benim ardımı görmenizi sağlayacak bir sırrlanma hatasını...

  kadem basmak, adım atmak, gitmek, anlamını taşır. arb. kadem ön, öncelik, adım, ayak ,önden gitme, önce olma, önceleme manalarını karşılamakla beraber kıdemden köken almaktadır .kıdem'in bir anlamı da daha eski olmaktır.
  böylece sırra adım atmak,sırra bir öncü olma durumu meydana gelir ki sırlanmış bir ayna gibi,bakan göremez bakan göremez , sır perdesi kalkınca ak kıyılardan öte herşey gümüş rengine dönüşür. herşeyi görebilir hale gelirsin.
  “ ağlamayın demeyeceğim; çünkü bütün gözyaşları kötü değildir.” * * *
 • aslında çok kolaydır,herşey birilerine bırakılabilir.yine de sistem kafana "peki ya .... olursa?" şeklinde ezberler yerleştirdiği için,çoğu zaman sırra kadem basmak yerine ayağını* yere* basarsın.
 • bazı a'klıevvellerin sırra kalem basmak sandıkları deyim.
 • gelmiş geçmiş en karizmatik deyimlerden biri olsa gerek, sırra kadem basmak, o nedir be abi! nasıl gizemli çağrışımlar yapar, sırra kadem basmak.

  çoğunlukla geçmiş zaman kipinde kullanılır bir de bu, arkadan; sırra kadem bastı.
 • "sırların dünyası"na adım atmak, sırlara karışmak gibi anlamları haizdir. fakat sırrolmaktan ayrı bir durumu anlatır. sırra kadem basan (kişi) "başkaları"nın nazarında kaybolmuştur. etrafındakilerin kaybolduğu zannındaki kişi kendi iradesi dışında efsûnlu güçler tarafından alınıp "kayıplar âlemi"ne kalbolmamıştır. o bir yerlerdedir; kendisinin kaybolduğunu sananların bilmediği/bilmelerinin istenmediği bir memlekete öz iradesiyle gitmiştir.