şükela:  tümü | bugün
 • 7 $ubat 2008 tarihinde 84 ya$ında iken vefat etmi$, türk sineması yönetmen - yapımcı - senarist ve oyuncularındandı.

  kısa özgeçmi$i $u $ekildedir:*

  "1924 yılında bakırköy’de doğan gültekin, 1939 yılında bakırköy halkevi’nde tiyatro çalışmalarına başladı.

  gültekin 1947 yılında istanbul belediyesi şehir tiyatrosu’na girdi. “tebeşir dairesi”, “don juan”, “ihtiras tramvayı”, “kadıköy iskelesi”, “sokakta”, “halamın mirası” oyunlarında rol alan gültekin, 1949 yılında sami ayanoğlu’nun asistanı olarak sinemaya geçti.

  lütfi akad’ın da uzun yıllar asistanlığını yapan gültekin, 1953 ile 1958 arası “zehir kaçakçıları”, “dertli gönül”, “allı yemeni” dahil birçok filmde rol aldı.

  1953 yılında “aramızda yaşayamazsın” adlı filmiyle yönetmenliğe başlayan gültekin’in filmlerinden bazıları, “şekerli misin vay vay”, “izmir’in kavakları”, “atlı karınca dönüyor”, “karagözlüm efkarlanma”, “kendim ettim kendim buldum”, “o ağacın altında” ve “çalınan hayat”.

  gültekin, ayrıca 1979’da tarık buğra’nın “ibiş’in rüyası”, 1990’da “bir yabancı konuk”, 1991’de “bir ömre bedel” adlı televizyon dizilerini de yönetti.

  film yönetmenleri derneği üyesi de olan sırrı gültekin, 2001 yılında, 38. antalya film festivalinde sinemaya hizmetlerinden ötürü onur ödülüne layık görülmüştü."

  iknci entry ile ölümünü yazmak üzücü tabii ki.
  allah (cc) rahmet eylesin, yeri cennet olsun.
 • emektar sinemacı 2008 yılında hayatını yitirmiştir. yönetmen olarak tanınsada oyunculuk geçmişi vardır.