1. sanırım islamcı sosyalist ya da sosyalist islamcı. ya da sadece sosyalist ama müslüman da aynı zamanda. anarşist de olabilir. müslüman bir kürt milliyetçisi who is also a socialist belki de.

  bana devreleri yaktırmış ideolojidir.
 2. açık ve nettir, (bkz: popülizm)

  cahil anadolu insanını gaza getirip oy almakla sahte bir samimiyetin arkasına sığınıp samimiyet budalası solcumsuların oyunun peşinde koşmak arasında pek bir fark yoktur.
 3. konuşan ve konuştuğunu yapan az insan var ya, bulununca yadırganıyor haliyle.
  sırrı süreya önder'in de böyle bi durumu var. ideolojisiyle bi sıkıntısı olduğunu zannetmiyorum.
  gönül isterdi ki size burda bütün külliyatı dökeyim, marx böyle buyurdu, lenin şöyle eyledi diyeyim. ama ne benim çapım yeter, ne de zaten anlatan dinleniyor, okunuyor.

  sırrı süreyya önder'in said-i kurdi'den referans göstermesi onu islamcı yapıyor demek cehaletin dibi olsa gerek. okumuşun cahilliği pis oluyor.
  sade said-i kurdi'den değil, bektaşi'den, mevlana'dan hepsini geçtim direkt kitaptan ayet; peygamberden hadisle konuştuğu da görülmüştür.
  yine de bu onu islamcı yapar mı?

  yani varsayki islamcı, bunu mu delil olarak göstereceksiniz?

  herkes kendi cemaatinin kitabını okuyacak ya hesapta. kimse ötekileri okumayacak. o zaman ideoloji sağlam oluyor.
  ben bunu sade bizim okulda var zannediyordum önceleri. lise bitip, işte daha geniş bi yere açılınca diğer abilerin de durumunun farklı olmadığını görüyor insan.

  sırrı süreyya önder'in marxist,lenininist, stalinist, statükocu, kemalist, faşist(nihat doğan mode) ideolojinin kaynaklarını da islami kaynakları da okumasının ve yeri geldiğinde muhatabının dilinden konuşmasının neyi yanlış oluyor ki?

  murat belge ile tartışırken ayrı kaynakları, kişileri referans göstermesi, akpartili ya da dindar kişilerle tartışırken de onların mahallesinden birini, kaynağı işaret etmesi onun zenginliğinin göstergesidir en fazla.

  he yok, ''bizim kitapları tek okyacaksın. bak ideolojin sağlam değil heval, çökersin''ci ergenlerdenseniz siz de, haklısınız.
 4. şimdi bu ideolojinin eleştirilerine salvo atmak için said nursi zırvalarına "sıradan metin" muamelesi yapılıyor, çok üzülüyorum. efendim sanki solcular kavgam'ı okuyup da oradan rakibi alt edecek açıklar buluyor gibi davranılıyor.

  hayır! ülkenin resmi ideolojik metni olamasa da ülkeyi yönetenlerin başucu metinleri olan bu zırvalar, sol tarafından alıntılanıp, değer atfedilip, toplumsal kabul edilirliği arttırılamaz. ha yapılır da öyle liberal solcu olunur işte, sonra "o hiç dinci değildi bir kere ulusalcı faşik!" demek zorunda kalırsın.
 5. ya şimdi her şey de bana dert oluyor ama pkk'li ölülere leş diyenler de bu ideoloiyi yeterince sol olmadığı için eleştirince biraz garip oluyor, belirteyim dedim.
 6. ben sırrı süreyya'nın ideolojisini anlayamadım ama sözlük sivrileri bir çırpıda benim kemalist, ulusalcı, dinci bir pekekeli olduğumu anlamışlar. tebrik ediyorum.

sırrı süreyya önder'in ideolojisi hakkında bilgi verin