şükela:  tümü | bugün
 • ileri seviye yoga asanalarindan ve basustu duruslardan biridir.
  sanskritce sirsa (bas) ve asana (poz) kelimelerinden meydana gelir, asanalarin krali olarak kabul edilir. guclu kollar, guclu gövde merkezi, guclu karın kasları ve dogru bir denge ile rahatlikla uygulanabilir.
  salamba sirsasana olarak bilineni destekli, niralamba sirsasana olarak bilineni desteksiz basustu durusu ifade eder.

  alintilayacagim fayfalari; "bacaklardaki kanın kalbe daha rahat akmasını sağlayarak, kalbin görevini kolaylaştırır, kalbi dinlendirir, akciğerleri güçlendirir, beyne giden kan akışını arttırır, odaklanmayı kolaylaştırır, zihni sakinleştirir, hipofiz ve epifiz bezini uyararak vücudun hormonal dengesini düzenler. bağışıklık sistemini güçlendirir, menopoz sürecini daha rahat geçirmeye yardımcı olur, üreme organlarını uyarır, kolları, bacakları, omurgayı güçlendirir, yorgunluğu azaltır, fiziksel gücü arttırır, bütün bedeni canlandırır, dengeyi geliştirir"

  edit; ukteydi, doldurdum.
 • şimdilik duvardan destek alarak yapabildiğim, zamanla yerden bacaklarımı kademe kademe dikleştirerek yapabilmeyi çok istediğim headstand diye de adlandırılan, bir yoga pozudur.

  bu hareketi yapabilmek için öncelikle kol ve karın kaslarının güçlendirilmesi gerekse de diğer grup kasların da iyi durumda olmaları iyi bir denge sağlayıp, duruşu kolaylaştıracaktır.

  zevkli bir duruştur. çevreyi tersten görmek ve o şekilde kalabilmek psikolojik açıdan rahatlatır, mutlu eder, ayrıca bu duruşun vücuda faydaları da oldukça çoktur.

  yapınız, yaptırınız efendim...

  edit: artık desteksiz de yapabiliyorum. o kadar mutluyum ki anlatamam sözlük... :')
 • bagimlilik yapan yoga asanalarindan. sirsasana sonrasi mukta hasta sirsasana deneyimleyesi geliyor insanin hemen. tavsiye edebilecegim tek sey pratigi yalniz deniyorsaniz kendinizi videoya cekin, neleri yanlis yaptiginizi rahatlikla gorun, duzeltin. asla da korkmayin, kendinize hep inanin. pratik ve sonra basari mutlaka geliyor.
  namaste.