şükela:  tümü | bugün soru sor
  • onedio'nun, kadın erkek ilişkileri adına çok iyi çıkarımlar ortaya döken; youtube serisinin adı.
  • onedio'nun buram buram kolpa kokan, leş içeriklerinden bir tanesi daha.

bilmem kim sırt sırta izliyor diye çıkan youtube önerilerinden izledim ve hayattan, ilişkilerden soğudum. insanlar nasıl bu kadar leş olabilir yada para için nasıl bu kadar alçalabilir anlamış değilim.
  • (#79851646)
    jahrein videosunda denk geldim bu video serisinin bir bölümüne. leş ingilizce telaffuzu, saçma sapan tripler ile tamamen televizyon formatı tadında video serisi çıkarmışlar tebrik ederim. biraz daha zorlasanız zaten televizyon kanalları kadar kalitesiz olacaksınız.

bu arada bunlar gibi içi boş, leş kanalların videolarını görmek istemiyorsanız güzel bir chrome eklentisi var. ingilizce hayranı dangalaklar için de chrome extension yazayım da "cool" görüneyim.

bunu kullanıyorum ve işe yarıyor. reynmen, enes batur, orkun ışıtmak, kafalar, onedio gibi kanalları engelledim. "trends" sekmesinde de önerilenlerde de çıkmıyor videoları. muhtemelen muadili opera ve firefox için de vardır ancak denemediğim için hangi eklenti kullanışlı bu tarayıcılar için yorum yapmam doğru olmaz.
  • (bkz: cringedio)
  • onedio'da yayınlanan utanç verici tanışma videosu basliginin kesfimden sonra birkac bolumunu daha izledim ve yarismacilarin hicbirini anlamiyorum ama hepsini ayri ayri takdir ediyorum.

unumu eleme, elegimi asma yolunda adim adim ilerleyen bir birey olarak, boyle seyler izlerken dayanamayip hep yarismacilarin yerine koyarim kendimi. 5-6 bolum izledim, 50-60 soru demektir. 2-3 soru disinda hicbir soruya kesin evet ya da hayir diyemedim. orada oldugumu hayal ettim, herhalde oyle kalakalirdim. evet/hayir diyememekten, kendimi aciklamaya calismaktan karnima agrilar girerdi.

yarismacilarin hayata mi, kendilerine mi, prensiplerine mi olan guveni bitirdi beni; en uzun dusuneni 10-15 saniye falan dusunup netlestirdi kafasinda.

hayat bu, sen ilkelerinle, isteklerinle, dusuncelerinle boynun yuksek yuksek dolasirken hepsini burusturur, eline verir, kendini taniyamazsin. an gelir, tukurduklerinin hepsini sapir sipir yalarsin. ustelik hem yalasan hem yalamasan kendine ihanet etmis olursun, iki ucu boklu degnege denk gelirsin. yalasan insan icine cikacak yuzun kalmaz "milletin gozune nasil bakarim" dersin, kendine kizarsin, "nasil bu hale gelebildim" dersin. ustunde durdugun temel direk yikilir. yalamasan kendinle gurur duyarsin ama insanoglu duduklu tencere gibidir; yuttugun, icinde kalan keskin sirke gibi sana zarar verir. katilastirir, tahammulsuzlestirir, empatiyi koreltir, yargilarsin, hukum verirsin hemen, dinlemek ve anlamak istemez ve bununla da gurur duyarsin, adina "dik durmak" dersin ama o icten ice seni kemirir. hayat durumsalliktir; bazen durumlari biz yonetiriz, bazen sadece yonettigimizi saniriz, bazen durumlar alenen bizi yonetir. bir seyin henuz olmamasi, asla olmayacagi anlamina gelmez. dogru malzemeleri bir araya getirdiginizde bazi seyler kacinilmaz da olabilir.

hani, "erkek boyle yapar"dir, "kadin soyle yapar"dirlari gectim, milyonda bir bana "her sabah ogleden once kalkar misin" gibi bir soru verseler calisan ve sabah mesaiye baslayan bir insan olarak "cogunlukla ama hafta sonlari gec yatarsam ve cok yorgun olursam kalkmam" diye kalirim.

demek istedigim "ahlak kurallarimizi cope atalim, hepimiz pic olalim. herkes herkese tren olsun ve maceralara doymayalim" degil, demek istedigim "bugun kesinlikle evet/hayir dedigin seyin, yarin baska bir guzel paketle karsina ciktiginda ona aldanmayacagina ve hic yapmam dedigin seyi yapmayacagina nereden bu kadar eminsin". yani, illa aldatma, dayak gibi buyuk seyler olmasa da olur; o konularda bir nebze daha kendinden emin olmak kolay, prensip cignemek insanin icine daha rahat sinmiyor ama ne bileyim, "ilk bulusmada erkek oder"den, "whatsapp'in son gorulmesi acik/kapali"ya kadar nasil bu kadar emin olunuyor. her seyinle uyustugun adamla o is ararken tanissan ve o seni bir yere cagiramasa parasizliktan ya da biri seni mesajla oyle bir darlasa ki, son gorulmeyi gectim, whatsapp'i toptan silmek istesen. cok uzak ornekler degil bunlar, gayet olasi ornekler.

kristin neff'in calismalari "common humanity" diye tanimliyor bu durumu. ozetle, "insan oldugun icin dogan geregi boyle seyler basina gelir. ilk basina gelen sen degilsin, son gelen de sen olmayacaksin. yasananlar, ne olursa olsun, iyisiyle ve kotusuyle, insan olmanin bir parcasi ve her sey insanlar icin" diyor.

hayat mi yapacagini yapsin uzerimizden gecmeden, yoksa ayakta dura dura heykel gibi katilasalim mi, bunun dengesi neresi, bilemiyorum.
  • onedio'da yayınlanan saçma sapan bir program. ulan ne mal kadınlar var şu dünyada.
    hele o ilk bölümde olan neyin nesi dedirtmiştir... kız tam bir kanser, yaşam enerjisini sömürüp kendisine ekleyebilecek bir potansiyelde. resmen kendisine köle arıyor lan!
    "benim bir böbreğim yokmuş, bana ver" demiştir. ulan program boyunca ben şöyle zekiyim böyle zekiyim diye kendisini şişirmiş daha sonrasında ise bunu demiştir.
    kendisini zeki iddia eden "bağyan" böbreğin iki adet olmasının sebebi diğerinin yedek görevi görmesidir. bunu bilmeyip mal mal konuşuyorsun. karaciğer deseydin bari.

diğer bölümlerde sorular sorular ise tam anlamıyla onedio'nun saçma sapan testlerini anımsatmıştır. 1.000.000$ verseler sevgilini terk eder / aldatır mısın?
    ağzına bile sıçarım! dememiştir hiç kimse.
  • az evvel yayınlanan yeni videoda twitch yayıncısı ferit "wtcn" karakaya konuk olmuş, ilk kez izleyeyim dedim aşırı saçma be abi... ferit, senin ne işin var onedio videosunda aq