1. insanin kendini notre dame'in kamburu gibi hissetmesine yol acan felaket. ya ters bir hareketten ya da kici ba$i acik yatmaktan dolayi sabah hissedilir genelde. birilerine cignetme, masaj, yaki gibi alternatif yontemlere basvurulur. oturarak bir is yapiliyorsa insanin o gunu hela duvari gibi bir suratla gecirmesine de sebep olabiliyormu$ (bkz: ben bugun bunu gordum)
  2. beter bir durumdur bu. kol kirilmasi, dize dikis atilmasi, hatta ufak bir ameliyat, çesitli kereler yanik ve çesitli tutulmalar yasamis bir kisi olarak bu tutulmayla yasamanin mümkün olmadigina karar vermis durumdayim. bir kere de kaburgamin üstündeki kaslar tutulmustu, hem de o sirada oksuruklu bir grip de yasiyordum da onu en fenasi sanmistim. oksururken genisleyen cigerle birlikte çin iskencesi yasiyorum saniyordum ki allah beterini verdi. bütün gün bilgisayarin karsisinda yamuk yumuk oturup çalismak ne tehlikeli seymis...

(bkz: ekmek parasi)
    (bkz: is ariyorum)
  3. gunes tutulmasindan beter dunyanizi karartan tutulmadir. kolunuzu kaldirmaya calistiginizda cikardiginiz sesler ciplak kulakla kuzey yarimkurede duyulur gibi hissederseniz. tekrarlanma periyodu duzensizdir ama her biri unutulmazdir.

extra:
    (bkz: sarsilmiyordun hic ay tutulmasindan)
  4. dikkat edilmesi gereken önemli bir sağlık sorunudur. aliminyum folyo, cd, gazetelerin verdiği gözlüklerle söz konusu sırt a bakılmamalıdır. daha realist yaklaşıp istirahat edilmeli ve ilaç alınmalıdır. ayrıca sırt tutulması depremi tetikliyebilmektedir.
  5. sonbaharın ilk rüzgarlarını, biriken hasreti dindirmek için, huşu içinde teninde misafir eden bünyenin hazin sonu.
    böyle aşkın ızdırabını bekleyen eylem ise malumunuz.
  6. yaklaşık dört gündür beni inim inim inleten sorun.

ilk etapta, daha önce bu olay başıma geldiğinden dolayı, muscoril adlı krem ile tedavime başladım. baktım olacak gibi değil, hastaneye gittim. bir adet voltaren iğnesi yedim. o geceyi nispeten iyi geçirdim. dün de keza iyi geçti iğnenin etkisinden midir nedir. ama bu sabah gözlerimi açar açmaz yeniden sopa yutmuş gibi gezmekteyim. voltaren jel kullanıyorum şu an ama yine bir faydası yok. ha bir de adeleks adlı hapı kullanmaktayım.

ayrıca, bana o gün voltaren iğnesi vurulmasını söyleyen doktor, bir röntgen çekseydin bari be. hani bir baksaydın. neyi var bu adamın. kasılı kalmış iki gündür. insaf.

edit: yıllık sırt tutulması sorunumu yaşıyorum herhalde. 1 sene sonra sırtımdaki sakatlık nüksetmiş durumda. 21.07.2011 13:44

edit 2: yeniden sırtım kilitlenmiş vaziyette. hayırlısı.
  7. özellikle duştan sonra soğuk veya rüzgara maruz kalındığı takdirde çekilmesi yüksek ihtimal olan dayanılmaz ağrı kaynağı. yatmak isteseniz yatırmaz, oturmak isteseniz oturtmaz. en basit çözümü tutulan bölgeyi sıcak tutmaktır. sabahtan akşama kadar sıcak su torbası ile uygulanacak seanslar, gece uykudan ağrı ile uyanmayı engeller.
  8. işyerindeki menopoz teyzelerin klimayı hunharca kullanmasının sonucudur.
    hele bir de yalnız yaşıyorsanız, sırtınıza ilaç sürecek, biraz ovacak bir insana muhtaçsanız iyice bunalıma sokar.
  9. insanın hayatsal faaliyetlerden elini eteğini çekmesine sebebiyet veren lanet durum. yani boyun tutulması falan da kötüdür ama en azından yürüyüp hareket edebiliyorsunuz. boynunuzu ani bir şekilde hareket ettirmediğiniz sürece pek sorun da yok. ancak gel gör ki arkadaş bu sırt tutulmasında yatak toplama ve yemek hazırlama gibi işleri gözler yaşlı bir şekilde yapmak zorunda kalabiliyorsunuz. hele ki evde sırtınıza voltaren sürecek hiçkimse yoksa o elin ulaşmadığı kritik noktaya ulaşmak için yaratıcılığın sınırlarını zorlayabiliyorsunuz. ulan insan hapşurmaya, nefes almaya korkar mı? sırtı tutulunca korkuyor işte. sabahtan beri koltuğa çakıldım kaldım hareket de edemiyorum. zor dostum zor...

sırt tutulması hakkında bilgi verin