şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 5-10 yıl öncesine kadar rahatlıkla musluklardan içtiğimiz suları,nasıl olduysa icemez olduk.üzerine damacana sular çıktı birden ...o değil kafe ve diğer mekanlarda istenmediği halde özellikle itelenir bunlar :)
 • (bkz: helal kanki)
 • damacana suyun rampa teslim fiyatı ülkemizde 1,5 - 2,5 lira arasında değişmektedir.nakliye hesabını mazot maliyetine göre değil,nakliyecinin de para kazanacağı şekilde hesaplamanız gerekmektedir.bilale anlatır gibi anlatırsak eğer bursa'dan ankara' ya bir tır 700 liraya değil 1.000 liraya gider.kullandığınız damacana depozitolu olması sebebiyle bahsettiğiniz tır önce ankara'dan bursa'ya paletler içinde boş damacana götürür,gelirken dolu damacana getirir.yani nakliye eder 2.000 lira.bir tırda ortalama 1000-1200 damacana bulunur.bundan mütevellit bir damacana fabrikadan depoya indiğinde maliyeti ortalama 4-5 lirayı bulmaktadır.bir işçinin bir işverene yıllık maliyetinin 23.000 lira olduğunu da hesaba katarak ,suyu kapı kapı gezdirip dağıtımını yapan bayi siz olsanız, bu suyu kaça satarsınız acep?
 • 5lt suyun, hatta 1.5lt suyun bile damacana sudan ucuza geldiği de gözden kaçmamalıdır.
 • hani kapitalizm gölgesini satamadığı ağacı keser derler ya bu konu da tam olarak öyle. konu hakkında zatım yeterli bilgiye sahip değil ancak, emine beyza üstün'ün bu konuda ciddi çalışmaları var. hes temelinde yaptığı şu konuşma oldukça ufuk açıcı. ayrıca aşağıdaki bakınız da incelenmeli.

  (bkz: suyun ticarileştirilmesine hayır platformu)
 • bedava yaşıyoruz, bedava;
  hava bedava, bulut bedava;
  dere tepe bedava;
  yağmur çamur bedava;
  otomobillerin dışı,
  sinemaların kapısı,
  camekanlar bedava;
  peynir ekmek değil ama
  acı su bedava;
  kelle fiyatına hürriyet,
  esirlik bedava;
  bedava yaşıyoruz, bedava. orhan veli

  şiirinde artık olmayan durumdur.
 • nakliye masrafı yaklaşık tır başına 1750 lira, 1,33 lira da damacana başına. (kdv dahil)

  fabrika maliyeti 20 milyon lira, fabrikanın 20 yıl çalıştığı ve günde ortalama 10 bin damacana su ürettiğini varsayalım, damacana başına fabrika maliyeti 0,28 lira.

  fabrika maliyetinin yaklaşık iki katı işletme, işçilik, elektrik vb. giderler için damacana başına 0,56 lira,

  fabrika çıkış maliyeti toplam 1,33 + 0,28 + 0,56 = 2,17 lira. %50 fabrika karı koyalım 1,08 lira, olur 3,25 lira.

  suyu bursa'dan istanbul'a 3,25 liraya getirdik. dağıtıcı firma deposuna indiriyoruz sularımızı, 0,25 lira damacana başına indirme bedeli. oldu 3,50 lira. depolama ücreti ve dağıtıcının masrafları olarak 1,00 lira ekleyelim son tutara. oldu 4,50 lira. sonuçta dağıtıcı firma bunu depoluyor, tekrar araçlara yükleyip bayilere ulaştırıyor değil mi? dağıtıcı bu sudan 1,00 lira da kazansın o zaman, ekleyelim dağıtıcımızın karını da: oldu 5,50 lira.

  suyu 5,50 liraya bayimize ulaştırdık. bayinin dağıtım, işletme, işçilik maliyetleri olarak da 1 lira ekleyelim. oldu 6,50 lira.

  bayiye kadar 6 küsür liraya gelen suya ödediğimiz 7-8 lira gayet normal bir rakamdır.

  su bayisinin kazandığı 1 liraya değil de milyarları götüren siyasilerimize, 1 kuruş vergi ödemeyen dev şirketlere bakmak lazım.
 • yerinden 6x1.5 lt suyu 2,25 tl'ye aldığımdan benim için geçerli olmayan, ancak marketten 1,5 lt'si için en az 0,55 tl genel olarak 1 tl verenler için geçerli olan önerme.
 • lan 1 litrelik şişelenmiş su üretmek için 2 litre su harcanıyor aveller. oturunda onu düşünün.