şükela:  tümü | bugün
  • "alti kaval" olan seyin "ust" kismi.
  • unkapanı koprusunden tarlabası arasndaki bolge, meydan.
    eski adı "le petit champ des morts" dur yani "küçük ölü tarlası". eskiden o bolgenin mezarlık olmasından dolayı bu ismi vermis olsalar gerek.
  • şihane beyoğluna yakın ve yaşanası bir yerdir. benim oturduğum yerdir. kasımpaşa ile taksim arasıdır. her cins insan bulunur: italyanı, amerikalısı bile oturur burada. üstüne para verilse gidilmez bir yerlere. şehrin göbeğine yakın olduğundan, gece yarılarına kadar içsenizde, orada burada takılsanızda evinize yürüyerek gidebilirsiniz buradan.
  • istanbul'da avize, aydinlatma urunu vbg'nin alinabilecegi yerdir.
  • bu senemin neredeyse her gününü geçireceğim, bulunmanın aile geleneğimiz olduğu semt.. hayırlısı..
  • elektrik ve aydınlatma dükkanlarının bolca bulunduğu mekan.
  • taksim-4.levent metro hattının uzatılması sonucu bir metro istasyonuna kavuşacak olan semt.
  • 15 ocak'ta yeni metro duraklarından birinin açılışı yapılacak olan semt. bu durakla beraber, istanbul metrosu taksim'den tünel'e ve beyoğlu belediyesi'ne kadar uzayacaktır.

şu ana kadar farkedebildiğim dört çıkışa sahip bu durağımız.
    ilki tarık zafer tunaya kültür merkezinin önünde, isveç konsolosluğu duvarının dibinde yani istiklal caddesinin sonlarına doğru. böylece taksim'e gelip tünel'de işi olanlar 2 kilometre boyunca yürümek zorunda kalmayacaklar.
    ikinci çıkış belediyenin, nam-ı diğer 6. dairenin hemen önünde. üçüncü çıkış da aynı meydan üzerinde vergi dairesi önünde.
    dördüncü çıkış ise kasımpaşa stadının dibinde, cadde kenarında.

bu durağın açılmasıyla, zaten son yıllarda revaçta olan tünel muhitinin iyice hareketleneceğini ve değerleneceğini tahmin ediyorum.

edit: bugün ayın 23'ü ve metronun yeni durakları halâ açılmadı. beşiktaş'taki kavşağı ise hala orada görebileceğiniz kocaman bir "şişhane ve atatürk sanayi metro durakları ocak ayında açılıyor!" afişi süslemekte, ama aynı afişi taksim meydanı'na da koymak belediyemize zor gelmiş sanırım, orada metronun yeni duraklarıyla alakalı tek bir "reklam" bile yok...

yeni durakların halâ açılmamasının sebebi tabii ki seçimler. "seçimlere ne kadar yakın açarsak o kadar çok oy toplarız" düşüncesiyle açılışı aylardır geciktiriyorlar.

şişhane ve levent'ten sonraki durakların mekik olmasının sebebi ise sanırsam yazılım entegrasyonu konusunda ekstra masraflardan kaçınmak istemesi belediyenin. plandaki tüm duraklar açılınca eski haline dönecektir diye düşünüyorum ama bu biraz zaman alacak gibi görünüyor.
  • 15 ocakta açılması gereken metrosu tabi ki açılmamış olan semt. önce 29 ekimde açacağız dediler, sadece durakları açtılar götümüzle güldük. sonra 15 ocakta tamam dediler deneme seferleri yapıldı günlerce ama yine yalan oldu. bu ülkede neyi söyledikleri tarihte yaptılar da bunu yapsınlar? şaşırmamak gerekir. bir de anladığım kadarıyla şişhaneye metroyla gitmek için taksimde inip başka bir metroya binmek gerekiyor. dümdüz yol değil mi orası? bir bildikleri vardır elbet. seçimlere kadar açarlar diye umuyorum.