şükela:  tümü | bugün
 • sağınıza solunuza, altınıza üstünüze baktığınızda kapı ve pencere göreceğiniz mahalle.
  bir kere bir pazar sabahı yanımıza aldığımız yiyecekleri yemek için oturacak yer ararken en son çaresizce bir apartmanın önüne oturduğumuzu hatırlarım.
 • beton yığınıdır. genellikle azınlık vatandaşlarımızın oturduğu bir mahalle olup, pek çok azınlık grupta olduğu gibi çok iyi eğitimli ve kibar olduklarından çok iyi komşuluk ilişkileri geliştirirler.

  yoğun dokusu ve eksik güvenlik donanımı nedeniyle şişli merkezde hırsızlık oldukça yaygındır. son 1.5 yılda sadece şahsımın başına gelen olayların listesi şöyledir:

  2009 ocak - haneye hırsız girmesi. (evde uyurken)
  2010 ocak - arabanın arka camının kırılması ve bagajın kontrol edilmesi. (bagajdan laptop çalma modası nedeniyle girişimde bulunan hırsız araçta bir şey bulamamıştır.)
  2010 nisan - diğer otonun arka camının kırılması ve orjinal araç teybinin çalınması.

  şişli merkez mahallesi gündüz iş nüfusu açısından yoğun olmakla beraber, gece de hane nüfusu yüksek bir bölge olup yeterli güvenlik kamerası, ışıklandırma ve asayiş birimlerine sahip bir bölge değildir. buna rağmen hırsızlığın gerçekleştiği 00.00-06.00 saatleri dışında oldukça huzurlu ve problemsizdir. pek çok dairede alarm sistemi zorunluluktan ötürü kullanılmaktadır.
 • yaklasik iki senedir yasadigim mahalle. etrafta cok fazla is yeri olmasindan dolayi hafta icleri gunduz saatleri ile geceleri ve pazar gunleri arasinda cok fark vardir. tabi ki tenha ve sessizken daha guzeldir. komsularinizin yarisinin yabanci kokenli olmasi olagandir. insanlari samimi birbirine saygilidir.

  ayrica herturlu esnafin yakinda olmasi, elinizin altinda olmasi da bir ayri guzelligidir, marketten sparis vermek istediginizde 5 farkli cesit tekel bayi bulabilirsiniz mesela. kuru temizleme manav hirdavatci gibi isinizin dusebilecegi yerlerede kolay ulasabilmek iyidir ayrica.
 • 40 yıllık muhtarının vefatı sonrası, şu sıralar muhtarlık seçimlerine hazırlanan mahalle. duyduğuma göre 20'nin üzerinde aday varmış. kime oy versek bilemiyoruz...
 • uçakların iniş yönü mü değişti, yoksa yaz geldi pencereleri açtık diye mi duyar olduk bilmiyorum ama, sürekli uçak sesi duyduğum mahalle oldu kendisi.
 • altı senedir oturduğum ve altı senedir mis gibi şantiye hayatı yaşadığım mahallem. belediyemiz sağolsun inşaat ruhsatlarını dansöze para saçarcasına dağıttığından bir sokakta aynı anda üç dört inşaatın devam ediyor olması, her haftasonu iş makinesi sesleri ile uyanmak doğaldır. bu şantiye yaşamına rağmen yüz metrekare ara kat bir dairenin kirası en az iki bin liradır. beni burada tutan ana nedenler mahallenin genel olarak hayvansever olması, metrekareye düşen çomar oranının düşük olması ve çevremizde yaşayan insanlar. yoksa gerçekten çekilecek çile değil.
 • çocukluğumdan itibaren mahalle havası solumamış, siteler ve lojmanlarda yaşayıp büyümüş olan, ve mahalle kavramından hazzetmeyen şahsımın aidiyet hissetmeye başladığı mahalle.
  merkezidir, her şey elinizin altındadır. istanbul'un ana ulaşım aksına 5 dakikalık mesafesiyle, en merkezi noktasıdır belki de.
  binalar 50-60 yıllık , mimari açıdan belirli bir karaktere ve döneme ait özellikler taşımaz. yapılaşma bitişik nizam, sokaklar arası iç avlulara sahiptir. evlerin planları neredeyse birbirinin aynıdır : girişe bakan minik bir antre, buradan mutfağa servis girişleri mevcuttur. sanıyorum ki bu mahallenin yapılaşma sürecindeki sakinlerinin musevi azınlıklardan oluşmasının katkısı vardır bu çift girişli mutfak yerleşiminde.

  şu anda da, gerek merkeziliği, gerekse oturan insanların profiline bağlı olarak ev fiyatları ve kiralar yüksektir. bu meblağlar pek tabi, eski ve çoğunlukla bakımsız evlere değil, semte verilmektedir.

  zira, hayvansever sayısı çok yüksek, ve özellikle 30 - 40 yaş aralığındaki sakinlerinin birbirlerine yakın bir profili bulunmakta. hele ki köpek sahiplerinin arasındaki dayanışma ve arkadaşlık tadından yenmez.