şükela:  tümü | bugün
  • hayır kardeşim, başka bir troll başlığı falan değil bu. ciddi ciddi yapılması gerektiğine inandığım bir şey.
    büyük arabaya daha çok vergi ödeniyor, büyük eve daha fazla vergi ödeniyor da hacim itibariyle benim 3 katım olan adamla ben niye aynı vergiyi ödüyorum? belli ki adamın yeryüzünde lüplettiği kaynak benden daha fazla. karbon ayak izi benim 3 katım. çöplerimizi tartsak o bile benden fazla çıkar. dolayısıyla bunların her birinin devlete ek bir maliyeti var. devleti geçtim, doğaya bile ilave yük bindiriyor şişmanlar. obeziteye bağlı sağlık sorunları dolayısıyla ilave sağlık harcamaları da cabası. e o zaman niye benle aynı vergiyi ödüyor lan bu şişmanlar?

tabi şimdi bunun bir takım sağlıkla ilgili temelleri varsa, ne bileyim ilaç kullanıp şişmişsen falan getirirsin raporunu, alırsın indirimini. o kadar da insanlıktan çıkmaya lüzum yok. ama sen biftekleri, dürümleri göm, nusret'te 1 ailenin aylık masrafını hesap olarak öde, evlenene kadar iki dirhem bir çekirdek kalıp evlendikten sonra kutup ayısına dönüş; sonra da gel benimle aynı vergiyi öde. nerden baksan haksızlık.
  • kanzuk ve dürümlerini karşıma almak istemediğimden saçma bulduğum olay.
    ayrıca olmayandır.
  • (bkz: %8)
  • halihazırda geçerli olan durumdur. şişman daha fazla tüketir. bununla orantılı olarak da daha fazla vergi verir.

debe editi: (bkz: yangindan kurtulan ogrencilere esya gonderiyoruz)
  • ben de buyuk beden kiyafetle kucuk beden arasinda fiyat farki olsun istiyorum.

ona daha cok malzeme kullaniliyor, ve bir bakima ben onu finanse ediyorum. haksizlik. (maliyet yaklasimi)

gerci kiyafet ben de daha guzel durdugu icin daha cok fayda sagliyorum. o zaman kucukler daha pahali olsun. (faydaci yaklasim)

bilemedim. bu dunyanin b.ku cikti. adelet baska dunyada.

pesin not: (bkz: ironi)
  • ulan ; şişmanlar , senden daha fazla harcayarak zaten daha fazla vergi veriyor.
  • dolaylı vergiler üzerinden şişmanlar ve şişmanlık korunuyor. kağıt üstünde daha çok tüketenin daha fazla vergi vereceği, dolayısıyla şişmanların hali hazırda zaten daha fazla vergi verdiğini ben de kabul ediyorum. ama olay bununla bitmiyor. yukarıda basitçe verilmiş elbise örneğinden gidelim; aynı kıyafetin hem s, hem de xxl modeli aynı fiyata satılıyor. ama kullanılan malzemenin boyutu farklı. hani nerde şişmanın fazla ödemesi? ayrıca o kıyafet eskiyince çöpe atılacak ve doğaya karışması benimkinden daha uzun sürecek. al sana ilave çevre kirliliği. bu örnekler rahatlıkla çoğaltılabilir.

bakın benim de şişman arkadaşlarım var. ama gelin itiraf edelim; mevcut mevzuatta şişmanlarla zayıfların aynı vergiyi ödemesi adil değil ve bir an önce düzeltilmesi gerekiyor.
  • saçmadır.

neymiş kıyafetleri aynı para oluyomuş.

eee. şimdi gittin lokantaya bi çorba bi köfte yedin. şişman gitti 3 çorba 5 köfte yedi.

diyor mu "o adam birer tane yedi ben üçer beşer. yap bakalım bi güzellik. toplu alış hesabı olsun" diye.

senin hesaba göre adamın da sürümden kazanması lazım.

sen gırtlak için esnafa bir kazandırırken o adam 5 kazandırıyor. o da faydalansın bundan o zaman

edit: (bkz: benim de şişman arkadaşlarım var)
  • böyle düşünen insanların ailelerine de "döl israfı" cezası kesilsin, belki ilerde sayıları azalarak biter böylece.