şükela:  tümü | bugün
  • butun diyet urunleri pazarlama taktiklerinin asilamaya calistigi ana fikir. her firsatta, o rejimle kilo vermis, kilo vermeden onceki halinden ne kadar utandigini anlatan insanlarla roportajlar yayinlarlar. siz kisiliksizseniz biz ne yapalim be???
  • (bkz: obezite)
  • kimsenin kendisinden utanmasını, "ben şişmanım" cümlesini hıçkırıklar arasında sarfederek kendini eve kapatmasını onaylamamakla beraber, kimi şişmanların kendileriyle "fazla barışık" olmalarını da saçma buluyorum şahsen. tamam, bir insanın boyu (misal) 1.60 kilosu 85 olabilir ama "benim de normal bikiniler giymeye hakkım var, şişmansam günahım ne" diyerek üçgen bikini üstü altına tanga bikini altı giyildiğinde sağdan soldan pörtleyen yağların da göze hoş görünmediğini sağduyu sahibi bir insanın anlaması gerek. yine bu orantıda vücut sahibi insanların "eheh ay ayı gibiyim, usta bana ordan 3 porsiyon daha mantı amaaan beni beğenen böyle beğensin" mantalitesinde olup da (dişi versiyonları için konuşalım) daracık pantolonların üstüne boyundan bağlamalı göbeği açıkta bırakan bluzlar giymelerini yadırgamak için 90-60-90 ölçülerinde olmaya gerek yok. kişi böyle giyinmek istiyorsa bu kılıkların güzel durabileceği bir forma girmeye çalışsın, gerçekten kendiyle bu derece barışık ve halinden memnunsa da biraz daha kendine uygun kıyafetler seçsin. hemen akabinde "şişmanım, halimden memnunum, bu kıyafetleri de kendime yakıştırıyorum" diyenlere de her görenin tiksintiyle bakma özgürlüğü olduğunu hatırlatmak gereği hissettim bir an.
  • 34 beden bir arkadaşıyla alışverişe çıkan her şişmanın beynine şimşek gibi inecek inançtır.
  • ümit usta'yı mini etekle görmeyi reddetme halidir.
  • inanabilme yeteneğinin bir göstergesidir, bu inancı taşıyan kişileri öncelikle tebrik ediyorum; hatta ellerini sıkıyorum.
    hastalık dahilinde süregelen şişmanlık durumu, kişinin kendi kontrolünde gerçekleşmiyor olduğundan dolayı zaten utanabileceği bir durum değildir. eğer bunun böyle olduğunu savunan varsa kendisi pek ala kısa boylulardan, uzun boylulardan, zayıflardan, miyoplardan vs her şeyden utanmalıdır; ki bu durum olsa olsa zavallılık örneği olur.
    hastalık haricinde, kişinin kendi kararı ile gerçekleşmiş şişmanlığın utanılası olduğunu düşünmek ise tamamen ayrı bir mevzudur. kişi kendi kararını veriyor, ve bunu uyguluyorsa ben o kişiye ancak saygı duyarım. aynı şekilde çok çalışan, yada hiç çalışmayan; çok gezen, yahut az gezen; herhangi bir eylemi çok gerçekleştiren yahut az gerçekleştiren kişileri eylemlerinden dolayı ayıplamak sadece ve sadece işbu eylemler kişinin özlük haklarına saldırıda bulunuyorsa makul karşılanabilir. eğer şişmanlar yüzünden aç kalıyorsanız konuşunuz efendim.
    görsel mevzuya gelince, kızıl saçlılar da benim hoşuma gitmiyor; kızıl saçlılar kendilerinden utanmalı mı? pareo giyen hatunlara da kıl oluyorum, peki bu ne ifade ediyor? "giymeyin ulan pareo, pareo giyen kendinden utanmalıdır" mı diyoruz? topluluk içinde farklı gruplara saygı duyma beceresi gelişmemiş yahut az gelişmiş kişiler bu tepkilere zaman zaman sahip olurlar; eğitimle düzelir korkuya mahal yoktur.

fakat bütün bu durumun haricinde bir de şişman olan insanın kendisi ve kendisi gibi insanlar hakkındaki inancı ve görüşü vardır ki, bu görüş sadece kendisini bağlar, kendi geleceği ile ilgili kararları etkiler. şüphesiz ki şişman insan "keşke zayıf olsam, şişmanlık iğrenç bir şey" dediği zaman durumu hoş karşılayabiliyoruz, ama zayıf yahut normal kiloda birileri bu durumu bu şekilde dile getirdiği, şişman ahalimize "utanmalısınız" dediği zaman kazın ayağı aynı olmuyor.
  • şişmanlık bir hastalık, üstelik tedavisi zor da olsa mümkün olan bir hastalık olduğundan gayet saçmadır. kişi tansiyonun yüksek olmasından , ya da kalp hastası olmasından nasıl utanmıyorsa şişmanlıktan da utanmamalı, şişmanlığın bir hastalık olduğunun bilincine erip , başkalarının neye göre olduğu belli olmayan göz zevkini bozmamak adına değil sağlığını kazanmak adına tedavi olmalıdır. aynı insanların göz zevkini bedence kişiye yakışmaması kadar renk uyumu , şıklık , kalite içermeyen kreasyonların da bozduğu görülmüştür. bunlara yaranmak mümkün değildir. netekim yoktur böyle bir gereklilik , şişmanlar için bu gerekliliği; ki bence yok... varsa yaratan idealizmin, kapitalizmin dayatması, zayıf ve normal bünyelerin kafatasçı, ırkçı tiksinme duygularıdır. bu normal bünyeler genelde özürlü, sakat insanlara da bakmaktan imtina ederler, yine içleri bulanır, tiksinirler. bu yüzden özürlü insanların da özürlü oldukları için utandıklarına şahit olunmuştur. bu normal bünyeler hastalık , kaza, metabolik bir problem vs sonucu bir gün şişman ya da özürlü konuma düşme ihtimallerini gözardı etmeseler iyi olur. insanın kendinden değil utanmak tiksinmesi ölümcül bir durumdur , mazallah intihara götürür.
  • saçmalığın daniskasıdır, bunu savunan herkes 90-60-90 ölçülerinde ve şekilcidir, ayrıyeten bütün şişmanlar daracık mini etekler ve bluzlar içinde fil yutmuş boğa yılanı gibi görünmekte serbesttir, katip benim ben katibin el ne karışır.
  • özlem tekin'in içinde "inan bana bütün sabah şişmanlıktan ağladım" sözleri geçen bir şarkısı vardı*