şükela:  tümü | bugün
 • psikolojide fobi ve baska bir takim davranis bozukluklarinin tedavisinde kullanilan bir yontemdir. ingilizcesi “systematic desensitization”. bu yontem hastanin kendini rahat hissettigi bir ortamda korku ya da tedirginlik kaynagi ile yavas yavas artan dozlarda yuzlestirilmesi sonucu tedirginliginden zamanla kurtulmasi uzerine kurulmustur. ornegin orumcek korkusu* olan bir kisi icin once cam bir kavanozda bulunan orumcege uzaktan bakma seklinde baslayan tedavi, orumcegin hastanin elinin uzerinde gezinebilmesi ile son bulmaktadir.

  buraya kadar hersey iyi, hos. ancak bir zamandir bu ifade sık sık kulagimda cinlar oldu. ozellikle haberlerde kafalarina kursun sikilan insanlari sicacik evimde ayaklarimi uzatmis izlerken, afrika'da acliktan ve savastan kirilan insanlara portakalimi soyma esnasinda soyle bir goz atarken, bir okuldaki can pazarini aksiyon filmi tadinda merakla takip ederken. simdilerde cok sevilen bir soylem var: biri olan biten bir takim seylerden rahatsizlik duydugunu ve gelecek icin endiselerini dile getirdiginde hemen “paranoyak olma” yaniti yapistirilmakta. ama saniyorum ki azicik paranoyanin kimseye pek bir zarari yok. paranoya yapilmasi gereken bir durum da bugunku medyanin yuklendigi “misyon”. vahset goruntuleri gunun her saatinde dizi, film, hatta haber diye tanimladiklari sey kapsaminda bile rahatlikla yayinlanabilmekte. bu durum olume ve aciya karsi duyarsizligi gelistirmenin yanisira toplumdaki siddet egilimindeki artisa tek basina olmamakla birlikte onemli bir katki saglamaktadir ki bu ikinci etki ayri bir basligin konusudur.

  medyanin sistematik duyarsizlastirma politikasi televole, bbg, gelinim olur musun, unluler ciftligi gibi sistematik beyinsizlestirme ve apolitizasyon programlari ile birlesince hos bir tat elde edilmektedir. bir de bunun ustune fantastik-mistik gerilim turunde programlarla cila cekildiginde afyon yutmus, kivama gelmis bir toplum artik servise hazirdir. afiyet olsun.
 • bu hadise kendi kendine gerçekleşmeseydi, demir yolu çevresindeki evler boş kalırdı.
 • mesela aşk söz konusu olunca eski sevgiliye mütemadiyen bir yerlerde rastlamaktır. hatta yanında yeni sevgilisiyle rastlamak. onu gördükçe duygular körerir. önemli olan kaçmamak, üstüne gitmektir. kaçmaksa bir negatif pekiştireçtir, yani kaçarak kişi o an için içinde bulunduğu duygulardan kurtulur ama bu kısa süreli bir çözümdür. kaçmayınız, kaçanları uyarınız.
 • turkiye'de 80 sonrasi bircok insan kitleler halinde bu terapiye maruz kalmistir.
 • pavlov'un köpeklerinden farklıdır sistematik duyarsızlaştırma.

  uyuşturmadır. duyguların köreltilmesidir. herhangi bir kavram, fanatizm boyutunda işlendiğinde bu amaca hizmet edebilir.

  günümüz medyası ise bu duyarsızlaştırmanın en büyük neferidir. bu da böyledir.
 • uyariciyla bastan baslangicta temas kurulmaz. pekistirme yoktur. korkunun kaldirilmasi on plandadir. korku notr donusur. korku yavas yavas hiyerarsik olarak yaklastirilarak korku ortadan kaldirilir. ornegin, yukseklik korkusu olan kisiyi once kat 1, sonra 2, 3, 4 ... cikarmak.

  birden ve yogun olarak tehlike olani icin

  (bkz: maruz bırakma)

  baslangictan itibaren uyarici verilen ve istenmeyen tepkilerin kaldirilmasi icin

  (bkz: esik yontemi)

  organizmaya yeni bir davranis kazandirma yontemi icin

  (bkz: kademeli yaklasma)
 • klasik kosullanmayi ortadan kaldirma yontemlerinden biridir.

  digerleri icin
  - davranisin sönmesini bekleme
  - karşıt koşullama
 • 1950'li yıllarda eşcinselliğin "tedavisi" için uygulanan yöntemlerden birisi olup hiç bir işe yaramadığı görülmüştür.

  (bkz: #26725386)
 • korku, fobi ve olumsuz duygulari ortadan kaldirmak icin kullanilan yontemdir. korkunun ortadan kaldirilmasi ve korkunun yenilmesi amactir. olumsuz kosullanmalari ortadan kaldirmada kullanilan yontemdir.

  bir seyden korkma ogrenilmisse, ondan korkmama da ogrenilebilir. (bkz: john broadus watson)
 • şiddet içerikli filmler ya da bilimum pc oyunlarıyla haşır neşir oldurulma sonucunda adam öldürmeyi oyun gibi algilamak ,koridorlarda karşına çıkan adamı vurmak için silah aranmak, ilk hedefiniz para kazanmak diye şartlandırılma sonucu insanların duyguları olabileceğini unutmak, tanrı kavramını beyinlere kazımak suretiyle hissetmek yerine öğretilmiş duygular yaşamak, daha çok var bunlardan, bu durumu insan ve koyun arasındaki genetik bağa bağlayabiliriz.