şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: sisifos)
 • ayrica sert sutlariyla taninan kral bir sozluk yazari, gezgin.
 • (bkz: sisyphos) ve (bkz: sysyphos)
  ve de ne yazık ki;
  (bkz: entrylerin yarısının başka başlıkta toplanması)
 • (bkz: alt linux)
 • nuovo cinema paradiso refereli 100 gün hikayesinde kısır döngü pysche ile sonlandırılıyor. bilinçli bir gönderme olduğunu sanmıyorum ama zizek'in tezine bir antitez niteliğinde en azından, bence. zira karar mekanizması eylemde değil insanda. hikaye şöyle ki;

  bir zamanlar kral, güzeller güzeli kızı için bir davet vermiş, davete katılan bir asker prensesin güzelliğinden o kadar etkilenmiş ki sarayın çevresindeki her gününde ona bakmadan duramaz olmuş ve sonunda aşkından öleceğini prensese söyleyivermiş. prenses bu aşktan çok etkilenmiş ve askere eğer balkonunun altında 100 gün 100 gece beklerse onunla olacağını söylemiş. asker beklemeye başlamış, 10 gün 20 gün 30 gün, üzerine yağmur yağmış, arılar sokmuş, kuşlar pislemiş, ne olursa olsun kıpırdamadan bekliyormuş. prenses de ona pencereden baktığı her gün bundan etkilenmeye başlamış. sonra 99uncu gün gelmiş, asker sandalyesini de alarak 99uncu gün gecesi orayı terk etmiş.

  sözlükçünün notu: burada paradoksu hikeyenin iki sonu olduğunu bilerek kurcalayalım,

  -bu hikayenin iki sonu var; asker 99uncu gün geldiğinde, prenses sözünü tutmazsa kederinden öleceğini düşünerek 100üncü günü beklemeden orayı terk etmiş. bir diğer son ise, asker orada günlerce haftalarca beklemiş, 99uncu gün geldiğinde artık neden beklediğine bir anlam verememiş, içinde uçmuş gitmiş artık bir şeyler, sadece 1 gün kala vaz geçmiş aklında ve umurunda olmadan. öylece çekmiş gitmiş.

  bu hikaye ile elea'lı zenon'un paradoksunu ve slovengillerin zizek söylemini miksere atalım şimdi. paradoks yok oldu, ölümlü sisyphos sonsuza kadar itmekle cezalandırdığı kayayı siktir etti, sonsuzluk kırıldı ( zenon ) , ölümüyle cezalandırıldı ( zizek ) . ya işte böyle, bir masal ile bir mitin dövüştürülmesi müsabakasının sonuna geldik.
 • dünya tatlısı, ilk dinlemeden itibaren ıslığa ıslıkla eşlik etmek isteyeceğiniz bir andrew bird şarkısı.