şükela:  tümü | bugün
  • sng veya s&g olarak kisaltilan, tam turkcesi "otur ve oyna" olan, ozellikle online poker sunucularinda uygun turnuvalarin az siklikta ya da cok kalabalik olmasindan oyuncularin ragbet ettigi oyun turudur.

poker bir miktar para kaybetmeden gercek anlamda ogrenilebilecek bir mevzu olmadigi icin sng'ler ucuza ciddi turnuva tecrubesi kazanabileceginiz oyun turleridir. oyle ki her tek masalik sng bir final masasi tecrubesi kazandirdigi gibi, genelde ilk 3'e odeme yapilan 9 ki$ilik masalarda, bubble oncesi ve bubble ici oyununuzu da geli$tirebilir, son 2'ye kaldiginizda ise heads-up (kafa kafaya) stresini alt etmenin yollarini da bulabilirsiniz.

0.2cent gibi du$uk limitleri oldugu gibi, 20.000$'lik buy-in limiti olan kodoman masalari da bulunmaktadir.

0.2'de genellikle 3-5 kuru$ harcamak isteyenler ya da feci acemiler bulundugu icin surekli gereksiz all-inler olur, ortalama bir oyuncuysaniz para kazanabilirsiniz ama cektiginiz eziyete degmezler.

bence ideali $1 +.20 9-handed (9 ki$ilik) tek masa sng'ler ile ba$layip uzun sure bu seviyede oynayip daha ust seviyelere adim adim ilerlenmesidir.
    uzun goreceli bir kavram olsa da return on investment (roi) (yatirimin getirisi) degildir.
    "pokerde kazanan bir oyuncuyum" diyebilmeniz icin roi'nizin 8-12 civarinda olmasi gerekir ($20 ve uzeri masalar icin, daha du$uk limitlerde roi'niz daha yuksek olmalidir).

roi'nizin dogrulugunu / guvenirligini oynadiginiz oyun sayisi ile olcebilirsiniz.
    100 oyun ¨%20 guvenirlik
    300 oyun ¨%40 ..
    1000 oyun ¨%65
    2000 oyun ¨%82

bir sonraki seviyeye gecmeden once kendinize cevabi kesinlikle evet olmasi gereken 3 soru sormalisiniz:
    1. bu seviyede yeterince oyun oynadim mi? (oneri: 500)
    2. bu seviyede yeterince kar elde ettim mi? (oneri: kasamda bir sonraki seviyenin buy-in limitinin en az 50 kati kadar para biriktirdim mi?)
    3. sonraki seviyede ardarda kaybetmeye ba$larsam, tekrar bir onceki limitime donecek kadar oyun disiplinine sahip miyim? (oneri: kesinlikle evet, aksi halde batarsiniz).

eger disiplinli $ekilde oynarsaniz, pokeri adam akilli ogrenmemeniz, bu stratejik ve analitik oyundan zevk almamaniz ve en onemlisi para kazanmamaniz i$ten degildir.