şükela:  tümü | bugün
  • örnek olarak;

sitede başkasının otopark alanına aracını koydun. 100 tl site yönetimi para cezası kesti. bence öde çok üstüne gitme.

neden diye soracak olursan, site huzurunu bozmaktan da tutanak tutabilirler. ve tekrarlayan durumlarda seni sahibi olduğun evinden bile dımdızlak atarlar kardeş.

site yönetimlerinin uyum için yaptığıdır. daha ağır kararlar da alabilirler.
  • yasallığını bilmiyorum ancak yasal değilse bile belli düzenlemelerle yasal hale getirilmelidir. site yönetiminin anayasaya ve yasalara aykırı olmamak koşulu ile oy birliğiyle bu tarz kurallar koyma ve düzeni bozanlara yaptırım uygulama yetkisi olmalı.
  • klasik "google avukatlığı" derdinden muzdarip bir arkadaşın açtığı başlık. yönetim planının maddeleri arasında kat mülkiyeti kanuna aykırı bir madde yoksa, o maddelere aykırı davrandığın için para cezası kesebilirler sana.

yasalar, sözleşmeler hakkında genel esasları, ilkeleri belirler, böyle sınırlar koyar. bir elektrik dağıtım şirketinin, komşusuna üçlü prizle elektrik veren müşterisine para cezası kesebilmesi için kanunlarda bu fiilin tanımlanmasına gerek yoktur. ya da bir işhanı yönetiminin kiracılara para cezası kesebilmesi için tek tek bütün aykırılıkların kanunlarda tanınmlanmasına gerek yoktur.

tabii ki senin tüm bu cezalara karşı yargı yoluyla itiraz etme hakkın vardır.
  • oldu olacak getir bütün galeriyi park et sonra omo bo ilkolora oykoru.
  • hiç kimse kanun ile kendisine verilmemiş bir yetkiyi kullanamaz.

bu memleket böyle. bir yerin başına geçen kendi padişahlığını ilan etmeye çalışıyor. site yönetimi sizi yönetmek için değil, size hizmet etmek için var.

sıkıntı yapmayın. versinler mahkemeye alsınlar alabiliyorlarsa.
  • ceza değil, otopark kullanım bedelidir. haklıdır. yani şöyle düşünün; her dairenin bir araçlık hakkı var, sonrası ücrete tabi.
  • yargı yoluna gidildiğinde de, sulh hukuk hakiminin yönetim planındaki maddeyi ve kesilen cezayı kat mülkiyeti kanunu ile hakkaniyet ilkesiyle değerlendirmesiyle sonuçlanacaktır. atıyorum 100 araç kapasiteli otoparkı olan 50 dairelik bir sitede, her daireye 2 araç park etme hakkı verilmiş ve sen 4 araç park ediyorsan sana bu yüzden site yönetimi tarafından kesilen ceza hakkında hakimin nasıl bir karar vermesini bekliyorsun ki? kat mülkiyeti kanunu'nda ortak alanların kullanımıyla ilgili düzenlemelere aykırı olduğunu mu iddia edeceksin yönetim planındaki maddenin? "yo, hayır, bütün kat malikleri istediği kadar araç park edebilir site otoparkına, otoparkı olmayan evlerde oturan akrabalarının, arkadaşlarının arabalarını geceleri sitenin otoparkına koyabilir, ilk gelen kapar kuralı geçerlidir" demesini mi bekliyorsun hakimin?