şükela:  tümü | bugün
  • modern konut projeleri ile hayatımıza girmeye başlayan toplu konutların ortaya çıkarttığı, yeni türkiye'de ileride bolca karşılaşacağımız yönetim kavramı.

televizyonlarda, ilanlarda bol bol gördüğümüz '' ...........oğlu/oğulları yeni yaşam alanı ******'ı sunar. içerisinde 1000 konut, 300 dükkan, 50 cafe, her katta havu, .........'' şeklinde ki siteler, yaşam alanları inanılmaz gelir kapılarıdır. eğer bu sitelerde kalan, iş yürüten biri iseniz sizde site yönetimine tabisinizdir. her ay aidat bedeli ödersiniz ve hizmet alırsınız. site yönetimi ise paraların kontrolü ve hizmetlerin takibini ve kontrolünü yaparlar. yöneticiler genelde site içerisinden seçilen kurullar olurlar ve seçimle başa gelirler. yönetici olmanında bazı avantajları vardır. bazı sitelerde aidat ödememek, bazılarında maaş aşmak gibi imkanlar sağlanır. bunu basit apartman yöneticiliği olarak görmemek lazım bu yaşam alanları kurumsal firmalar gibi çalışır.

benim de çalıştığım yer bu yaşam alanlarından birisi. 2.000 konut ve yüzlerce iş yerinden oluşan bir yaşam alanı. bulunduğumuz şehrin en büyük sitelerinden birisi ve bende site yönetimine bağlı 200 den fazla çalışandan birisiyim. 50 civarında çalışandan oluşan bir birimin müdürlüğünü yapıyorum. toplamda 8.000 kişiye hizmet verdiğimiz söyleniyor.

bakın 200 den fazla maaşlı çalışan, dönemlik işçiler, dışarıdan hizmet alımı (belirli periyotlarla alınan 30 civarında çalışan) şefler, müdürler, genel müdürler, yönetim kurulu, başkan ve yardımcıları derken bir çok devlet dairesinden ve fabrikadan daha kurumsal bir yapı. aidat gelirleri bile orta ölçekli fabrikalardan çok daha fazla. bildiğim kadarıyla bizim toplanan aidatlarımız daire ortalaması 1.500 tl civarında yani ticari kısımlardan gelen gelirler harici her ay 3.000.000 türk lirasına yakın para geçiyor yönetime.

geleceğini üretimden, inşaat sektörüne adamış ve her yere yaşam alanı, site kurarak gelişmeye çalışan ülkemizde yabana atılmaması gereken bir iş kolu. dışarıda bu işi yapanlar memurlardan fazla para kazanmakta. orta sınıf şefler 3.000, müdürler 5.000, daha üst düzeyler 10.000 ler ile başlayan maaşlar alıyorlar. bu yönde üniversitelerde bölüm bile açılabilir. iktisadi idari bilimler fakültesi (bkz: site yöneticiliği ve işletmeciliği bölümü) iş imkanı en çok olan bölümler diye dereceli öğrenci toplar.