şükela:  tümü | bugün
 • yaşanılan yer bi internet sitesiyse daha da zor olabilecek hadise.bekle ki suyunu,yemini versinler..
 • gariptir. mahalle hayatını özletir insana. dar dar sokaklar, küçük küçük binalar yoktur. genellikle evler aynı tiptedir, bir eve girildiğinde tuvaletin, mutfağın nerede olduğu bilinir. kişiler eşyalarla fark yaratmaya çalışırlar.

  sokağa çıkmak da gariptir. hele de ufak bir siteyse üç bin tane tanıdığa selam vermek zorunda kalınır. sevilen sevilmeyen herkesle az buçuk konuşmak gerekir. hep aynı insanlar, hep aynı yerler görülür. köşebaşlarında takılan bıçkın delikanlılar yoktur. onun yerine çarşı tabir edilen yerler vardır. delikanlılar orada takılır, piyasa orada olur. herkesin yeri yurdu bellidir. "dışarı çıkayım melankolik takılayım" dense de boşa çıkar. denyonun teki hemen yanınıza damlar, "baba neaaber yeaa" der, piç eder yalnızlığı.

  geceleri bile rahat bulamaz insan. güvenlikler damlar hemen "gençler naabıyonuz bakim içki falan içmiyonuz di mi" derler. tek işe yaradıkları mevzu da budur zaten, milleti rahatsız etmek. gizli iş çevrilemez, çevrilse de hemen bütün site duyar. insanın adı keraneciye çıkabilir dikkat etmek lazım. (benimki çıkmadı olayı başka yönlere çekmeyelim.)
 • havalar üç gün güneşli gitti diye site yönetimine
  açık havuzun açılması yönünde cıngar çıkarma hakkı olduğuna inanan insanlarla beraber yaşamaktır.

  manyak mısın hocam sen ?
 • sonradan görme üç beş insanın arabasını evlerine yakın olmak,
  - neredeyse - evinin salonuna parketme ısrarıyla insanı defalarca ertesi günün 3üncü sayfalarına haber olmaya ramak bırakandır.

  lan dallama başkalarına eziyet edeceğine 40 metre öteye parket arabanı yürü de götün gebeğin erisin.

  edit : burasını da marko paşa'nın şikayet defterine çevirmişim ya, hayırlısı.
 • bazen toplu heyecan noktasıdır.

  çok tanıdık korno korosu sesleriyle cama koştum, elimde çay. derken bizim siteye girmedi mi on arabalık guruh. allah'ım bi heyecan bi çoştu doldum tekrardan. seslendim ev arkadaşıma 'cama çık, çık cama' deyu. sonra kartal'ın içinden davulcu ve klarnetçi çıktı. hoba başladılar mı çalmaya, arabalardan fırlayan üç teyze atıldı ortaya, nasıl oynuyorlar. öyle bi çoşkululardı ki, üstüm başıma münasip olsa inecektim yanlarına.

  ki kahvaltıdan yeni kalkmışım, sucuk kokuyorum baştan sona. derken biri çekine çekine, diğeri zart diye iki delükanlı teyzelere eşlik etmeye başladı. tabi biz o arada çoktan oynamaya başladık. davul klarnet sesine oynamayan insan mı olur alla sen. derken aklıma da konvoyun önünü kesmek fikri gelmişken, site girişi birden çoluk çocukla doldu. "ne çakal dolu ortalık" dedim içimden. e şimdiki çocuklar bi başka efendim.

  derken gelin çıktı artık alkış kıyamet, bizde olabildiğince yukarılardan duyurmaya çalıştık alkışlarımızı, neticede insanlar bu büyük şehirde gelenek göreneklerimizi yaşatıyorken elde değil. bu arada en çakalımız ise site girişindeki görevli oldu, açmadı sensör şeysini, kaptı harçlıgı. çoluk çocuga da vermediler sanırım. o an dikkat noktamda, kartal vardı daha doğrusu kartal'ın içinden gelen davul klarnet sesinde. alkışlar bitmişken; kartaldaki amcalara alkış ettik, gırla tezahürat. duymadılar belki bizi ama gönülleri hisseder efendim. insan iş aşkıyla yanmaya görsün.

  korno korosu davulla klarnetli giderken;insanlar evleniyor nidasıyla çaylarımızı onlar için kaldırdık. tüm camdakiler artık normal hayatımıza dönmeliydik, site olarak bu eğlence bile fazlaydı bize.
 • çoluk çocuğu olan için güzel.

  parkı, bahçesi, spor alanı, çayırı çimeni, güvenliği oluyor.

  ama yalnız yaşayan için gereksiz. ne parkından, ne bahçesinden, ne spor alanından yararlanıyorum. sabah çıkıyorum evden, akşam dönüyorum.

  hal böyle olunca ödediğim aidat gözüme batıyor. faydalanmadığım şeyin parasını ödüyorum.

  o yüzden sitede yaşamak aile için iyi bir fikir.
  yalnız için pek değil.
 • avrupa'nın -en azından gittiğim şehirlerinde- örneğini pek görmediğim, bulunduğum coğrafyanın modern gettolarında gerçekleştirilen ikamet tipi.

  oralarda da site gibi konumlanmış binalar çok elbette ama böyle kapıda dikilen ve gözünün tutmadığı herkese "s.ktir lan ordan" bakışları atan güvenlik görevlisi falan yok, en fazla uzaktan kumandalı bir otopark bariyeri vardır.

  çocuğunuz yoksa hiç bulaşmayın derim, gereksiz aidattan başka bir şey değil, otopark sorunu olmayan bir bina bulun yeter.
 • 3 yasindan beri sitede yasayan biri olarak sunu soyleyebilirim garip bir korkusu var mesela 2 ya da 3 katli ve icinde cok az insanin oldugu binalar bana cok guvensiz geliyor. asil sorunu insanlarin yarattigini dusunursek cok sacma neyse.
  ayrica yasitiniz insan fazlaysa her daim guzel olandir.
 • yapmacık şey.

  ben neden asansöre beraber bindiğim insana iyi akşamlar, iyi günler falan demek zorundayım ki amına koyim.
  iyi akşamlar diyorlar, cevap vermiyorum.
  sikimde değilsiniz. yaşasın mahalle hayatı!!!
 • gecekonduda oturmanın özgürlüğünü asla tatmayacak arkadaşlık ve, sokak
  ortamının kanun ve kurallarını öğrenemeyecek gelecekte argo deyimle sikko genç olacaktır.

  (bkz: toplu konut çocuğu)