şükela:  tümü | bugün
  • ysö 19 yılında kurulmuş ve yss 5 yılında yıkılmış imparatorluğun gerçek adı, galaktik imparatorluk esasında bir sith imparatorluğudur. bir sith tarafından (bkz: darth sidious) yönetilir ve bu monarkın resmiyette sağ kolu, özünde çırağı yine bir sithtir. (bkz: darth vader)

    bir önceki sith imparatorluğu, binlerce yıl önce varolmuş, yüz yıllık karanlık savaşları ile yıkılmıştır. sonucunda sith düzeni ortadan kaybolmuş; rakipsiz kalan jedi düzeninin yıldan yıla genişlemesine sebep olmuştur. cumhuriyet yıkılıp yerine imparatorluk kurulurken galaksinin dört bir yanına yayılmış yaklaşık 10.000 jedi vardı, order 66 / great jedi purge'den sonra takribi 100 kadar jedi kalmıştır.

    yss 5 yılında sith imparatorluğu yıkılırken beraberinde sith düzeni de ortadan kalkmıştır. yaşayan son 2 sith lordundan biri olan darth sidious, çırağı darth vader tarafından reaktör bacasına atılmak suretiyle öldürülmüş; darth vader da ustasının oğluna yönelttiği güç yıldırımları sonucu zırhının bozulmasıyla hayata veda etmiştir ancak son nefesini verirken -galaksinin son umudu olan oğlu luke skywalker sayesinde- tekrar aydınlık tarafa dönmüş, gözlerini anakin skywalker olarak yummuştur. sith düzeni yok olmuş, sith öğretisi tarihe karışmış, karanlık taraf başkalarının (bkz: snoke) eline düşmüştür.