şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: sitki)
 • sıtkı olçar; kütahyalı bir çini ustası, sanatçısı...türkiye'de ve yurtdışında bir çok sergide yer almış, kütahya'dan eskişehir'e giderken sol tarafta "ceramic house" isimli atolyesinde çalışmaları görülebilecek, hayran kalınabilecek kişi...yaptığı eserlerin altına "sıtkı" diye ufak bir imza atıyor...özellikle "mat" sırlı çinilerine dokunması ayrı bir zevk (bkz: manyak mıyım neyim)...beni ayrıca şaşırtan çalışmalarından birinde kasenin dış yüzeyi mat sır ile kaplı iken iç yüzeyi parlak bir sır ile kaplı idi (belki de sıradan bir şeydir ama çiniden anlamayan ben gibi adamlara değişik gelmekte...ayrıca daha önce böylesi bir şey görmedim)...

  eğer net üzerinden ulaşmak, ne yapmış bu adam sorusuna cevap isterseniz; http://www.sitkiusta.com/ (her ne kadar http://www.lebriz.com/ 'a yönlendirme yapsa da)...
 • rahmi koç için civardan güzel antikalar bulur.rahmi de çabalarını karşılıksız bırakmamış sıtkı nın altına güzel bir ford çekmiştir.
 • kutahya cinileriyle isim yapmis oldukca zevkli bir sanatci
 • evi yakılan, dükkanı mühürlenen bir sanatçı. az önceki öbeklerin nasıl olup da aynı cümle içinde yer aldığını anlamak istiyorsanız yaşadığımız ülkeye bakmamız yeterlidir.

  http://www.milliyet.com.tr/…3.2009&b=evimi yaktilar
 • kütahyalıdır.zannedildiği gibi çini ustası falan değildir sadece markadır.uluslararası sergilerine giderken hep sağ eli alçılı gider.ayrıca kütahyada frig vadisi denilen tarihi bölgeyi neredeyse sahiplenmiş gibidir.tarihi eserlere çok düşkündür.(tarihi eser kaçakçılığı yaptığını onu tanıyan kütahyalıların %90 söyler) turkuaz rengi bir jeepi bir de ford connect marka arabası vardır.(başka hiç bir arabada o rengi görmedim,ona özel boyandığını duydum.)onun haricinde biraz deli dolu bir insandır.
 • tedavi gördüğü istanbul amerikan hastanesinde bugün hayatını kaybetmiş sanatçı. allah rahmet eylesin.
 • unesco “yaşayan insan hazinesi” ödüllü dünyaca ünlü seramik sanatçısı sıtkı usta, farklı dokunuşlarıyla sanatında kendi tarzını oluştururken, kendisine ve sanatına ilham veren kütahya’dan hiç kopmadı. kütahya çinilerini tüm dünyaya tanıtan, daima herkesin ilgisini buraya çekmeye çalışan sıtkı usta; çiniciliğe farklı bir boyut katarak bu geleneksel türk el sanatının değerini ülke sınırlarının dışına taşıdı.

  en son, 23 – 25 eylül 2010 tarihleri arasında, kütahya’da adına düzenlenen “çini ustası sıtkı olçar ve kütahya çiniciliğine katkıları” başlıklı sempozyumda dostları ve sevenleriyle biraraya gelen 62 yaşındaki sıtkı usta, evli ve üç kız çocuk babasıydı.
 • kaybettiğimiz, yeri doldurulamayacak evrensel değerlerimizden biri. neyse ki yaşarken epey sahip çıktık kendisine de gözü açık gitmemiştir.

  "kütahya’daki dükkânı mühürlenen dünyaca ünlü çini ustası sıtkı olçar, 19 ocak’ta dükkân ve evinin de saldırıya uğradığını anlattı.
  olçar, işletme ruhsatı olmadığı için sofça köyündeki 25 yıllık çini dükkanının mühürlendiğini kaydetti:
  “eskişehir - kütahya yolu üzerindeki köyde bulunan dükkânım yaklaşık 1.5 ay önce kapatıldı. vergisini verdiğim dükkânımın işletme ruhsatı yoktu. bunca yıldır işletme ruhsatı almak aklımıza gelmedi. yetkililer önceden şu eksikliklerini tamamlarsan dükkânını mühürlemeyiz diye uyarsalardı sorunu çözerdim.”
  civardaki benzer işletmelerin de ruhsatının olmadığını ancak kapatılmadığını belirten olçar’a göre asıl sebep farklı: “işletme ruhsatı bahane, hükümetin baskısı bu. bazen kütahya’daki yerel gazetelerde sert köşe yazıları yazıyorum, akp ve diğer partileri eleştiriyorum.”
  olçar, ayrıca 19 ocak’ta da dükkânının camlarının kırıldığını ve yaklaşık 25 metrekarelik evinin yakıldığını belirtti. bunu yapanları bildiğini fakat korktuğu için şikâyetçi olamadığını dile getiren olçar şunları kaydetti:
  “4. defa evimin camlarını kırdılar, jandarma her defasında geliyor, faili bulunamadı diye savcılıktan takipsizlik kararı çıkıyor. beni rahatsız edip oradan kaçırmak istiyorlar.”

  (bkz: http://www.milliyet.com.tr/…3.2009&b=evimi yaktilar)
 • bu gece kizinin sayesinde anilan, çiragan sarayinda onu seven nice insanla bulusan ve onlara tepeden gulumseyen buyuk ustad. kizi nida inanilmaz bir gayretle babasinin yolunda emin adimlarla ilerliyor. ölmedin ve ölemezsin sitki usta bugun eserlerin bize bir kere daha bunu animsatti.