şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bitkilerde tomurcuk gelişimi, tohum çimlenmesi ve yaprakların uzun ömürlü olmasını sağlayan bi çeşit hormon.
 • h5n1 virüsü (kuş gribi) gibi hastalıklar esnasında vücudun savunma hücrelerinin akciğerlerde virüse karşı aşırı tepki vermesi sonucu akciğerler su toplayarak (zatürre) tıkanmakta ve ölüm meydana gelmektedir. literatürde bu olaya cytokine storm adı verilmektedir
 • protein yapıda olan,enflamasyon veya bağışıklık durumunda bir çok hücreden salınabilen maddelerdir.vücudumuzaki ateş çıkması gibi bir çok olayı başlatabilen küçük moleküller bağışıklık sisteminin düzgün çalışabilmesi için önemlidir.
 • metabolizmanın olağanüstü hal memurları.
 • obeziteye bagli insulin direnci olusumunda da rolleri vardir.

  ayrica bir benzeri icin,

  (bkz: kemokin)
 • makrofajlardan il 1, il 6, tnf alfa salgılanır mesela. seks.
 • sitokin etimolojik olarak sito: hücre kin: hareket ('kinetik enerji' deki kin) kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur.
  küçük (30kilo daltondan daha hafif) oldukça geniş bir protein ailesinin topluca ismidir.
  sitokin ailesinde kemokinler, interferonlar, interlökinler, lenfokinler ve tnf (tümör nekroz faktör) bulunur.
  bu nispeten küçük proteinler hemen hemen tüm hücrelerce üretilip salınabilir ve diğer hücreleri reseptörler üzerinden uyararak hücrelerin iletişimini sağlarlar.
  inflamasyon, travma, hastalık gibi durumlarda bağışıklık sisteminin cevabı bu sitokinlerle yürütülür.
  genel olarak sitokinler protein yapıda olmalarına rağmen hormon değildirler.
  sitokini hormondan ayıran şey ise hormonlar belirli hücrelerden ve çok çok daha az miktarlarda ve bir döngü içinde salınırlarken sitokinler vücuda yabancı bir molekül girdiğinde ya da herhangi bir nedenle vücut alert olduğunda hemen hemen tüm hücrelerce aynı yapılarla üretilebilmeleridir.
 • inflamasyon organizmanın enfeksiyonla savaşması ve doku hasarı tamiri için gereklidir. sadece b ve t lenfositler, makrofajlar ve nötrofiller değil, dokudaki parenkimal ve stromal hücreler de inflamasyona katkıda bulunur; bunun için hücreler arası bir iletişim ağına ihtiyaç vardır ve sitokinler bu ağda görevli glikoprotein yapılı küçük moleküllerdir.
  genellikle immün sistem hücreleri tarafından salgılanır ve özgül sitokin reseptörü taşıyan hücreler tarafından algılanır. bazı sitokinler sinir sistemi gibi farklı dokularda immün sistem hücresi olmayan hücreler tarafından salgılanabilir ve algılanabilir.
  esas görevi lökositler arasındaki iletişim ağını sağlamak olan sitokinlere interlökin(il) denir.
  hücrelerin hareketliliğini sağlayan ve belirli bir bölgeye göçüne aracılık eden sitokinler kemokin adı altında sınıflandırılır.
  interferon(ifn), tümör nekroz faktörü(tnf), transforme edici büyüme faktörü(tgf) süperailesi de önemli sitokin sınıflarıdır.
  immün sistem hücrelerinin fonksiyonel açıdan sınıflandırılması sitokinlere dayanarak yapılır.
  immün sistem hücrelerinin üretimi ve dokular arasında dolaşımı sitokinler aracılığı ile düzenlenir. hücrelerin aktivasyonu, farklılaşması, canlılığı ve çoğalmasına sitokinler katkıda bulunur. hücrelerin sitokinlerden ne kadar etkileneceği sitokinin yerel konsantrasyonuna, karşıt etkili molekülün ortamda bulunmasına, hücredeki reseptör düzeyine bağlıdır.
 • önceleri sadece lenfositlerin sitokinlerin kaynağı olduğu sanıldığından lenfokin adı verilen daha sonra yapılan araştırmalar doğrultusunda monositlerin de bunları ürettiği anlaşılan ve çeşitli hücreler tarafından üretildiğinden mütevellit artık hücresel kökenini belirtmeden toptan sitokin olarak adlandırılan, morfolojik olarak hormonlara benzeyen proteinlerdir. doğal ve edinsel bağışıklıkta görevli hücrelerin immün fonksiyolarını yerine getirmelerini sağlarlar. otokrin (hücre kendi sitokinini salgılar), parakrin (komşu hücre sitokin salgılar) ve endokrin (uzaktaki bir hücre sitokin salgılar) etkileri mevcuttur.
 • tnf-alfa damar endotelinde icam-1 sal.uyarır böylece nötrofil kemotaksizi kolaylaşır.
  ayrıca lipoprotein lipaz'ı inh.ederler.diğer adı kaşektindir.

  il-2 otokrin etk.sitokindir.salınımı için cd28 ve b7 birl.şarttır.(ctla-4 bu etk.keser.)

  inh sitokinler:il4,10,13 ve tgf-beta'dır.