şükela:  tümü | bugün
 • mu$lu bir cocuk "aha bu da kurtlerin ibrahim tatlisesi" diye dinletmi$ti,onu hatirliyorum sadece.

  edit: ibrahim tatlisesin de kurt oldugunu hesaba katarsak pek parlak bir cocuk degilmis sanki.
 • ondaki gırtlak ancak taklit edilmektedir.
 • 23 aralık 1955 tarihinde urfa'nın siverek ilçesine bağlı sori köyünde dünyaya gelen büyük kürd ozanı asıl adı ismail aygün'dür.4-5 yaşlarından itibaren müzik ile ilgilendi.şu an dünya yüzünde yaşayan en iyi saz üstadlarından biri.dünya yüzünde kimsenin kolay kolay sahip olamayacağı harika bir sese sahip.stadlarda yankılanan "cane cane cane işte meydane" ve daha nice türkünün aslı şivan perwer tarafından yaratılmıştır,sonra da bazı değerli(?) şahıslar tarafından türkçeye çevrilip altına da utanmadan "anonim" yazısı eklenilmiştir.20'nin üzerinde albüm yaratan bu değerli müzik adamı şu an yaklaşık 26 senedir yurtdışında yaşamakta,evli ve bir çocuk babasıdır.
 • halepçe isimli şarkısı atmosferi ile korku filmlerine soundtrack olabilecek nitelikte olan, ilginç bir sese sahip şarkıcı.
 • sitesinde sozde "kurdistan" haritasi bulunan kurt milliyetcisi sarkici
 • çocukken daha doğru düzgün konuşmadan ve etraftan şarkı işitmeden kendi kendine şarkı söylemeye başladığı için, babasından "şivan" lakabını alan kürt ozan. kendine özgü kuvvetli bir sese sahip olmanın yanı sıra, çok iyi bağlama çalar. "ey ferat" isimli deh$et ötesi albumunde tüm parçalarını solo bağlama ile söylemişti. son kasetlerinde ise kilise orgundan ezana kadar biçok şeyi kullanma ihtiyacı hissetti nedense. ibrahim tatlısesin "anonim" bestelerinin bir kısmı bu kişiye aittir.

  2020 edit:
  bu entry 2004'te yazıldığında kendisi kürt olmayan vatandaşlarımız tarafından pek tanınmıyordu. o yüzden entry sadece tanımsal bilgi içeriyordu. 16 sene sonra bir şeyler ekleyeyim:

  şivan bey biraz hırçın mizaçlı, sevecen-gıcık karışımı tez canlı, duygusal ilginç bir insan. kişiliğinden pek haz etmem ama müziği olmadan da yapamam.

  nüfustaki ismi ismail aygündür. sanatının ilk yıllarında ismail karakeçili ismini, aşık çoban lakabını kullanmıştır.

  73 senesinden birkaç türkçe icrası:

  zahidem - https://youtu.be/l2xw8xxj1cy
  gönül dağı - https://youtu.be/f6wjcmjmvlo
  ah neyleyim gönül senin elinden - https://youtu.be/quoixy_bql0

  ben kendisinin müziğiyle 92 yılında bir uzun yol esnasında arabada çalan kasetleriyle tanışmıştım ilk defa. min berîya te kirîye parçasını çok sevmiştim. zamanla en sevdiğim parçası sırasıyla yare, sonrasında ez dilgeşe canim oldu. yaş ilerledi. şimdi açıp arada vecd ile megri dinlemeden yapamıyorum:
  https://youtu.be/0t54qzuc-mg (megri megri değil)

  kendisini bir kanaat önderi olarak, aydın olarak, halk temsilcisi olarak yahut aktivist olarak değil; sadece ve sadece bir müzisyen olarak seviyorum. şivan dinlemeden yapamıyorum.
 • futbol maçlarinin populer sloganlarindan cane cane türküsünün sahibi.
  ibrahim tatlises'in sarişinsin ve zurnaci ibo dayi diye türkçeye çevirdiği peşmerge
  isimli türkünün bestecisi.bu nedenle eski dostu ibrahim tatlises aleyhine dava açmiştir
  (bkz:http://www.zaman.com.tr/…002/03/16/haberler/h24.htm)
 • bence ne olursa olsun kim olursa olsun halepce türküsünü dinledikten sonra bu amcanin sesinin dünyada esi olmaz dedigim aslen urfali son büyük kürt ozanlarindan biri.
 • sözde kürt cumhuriyeti bayrağının sözde yıldönümünde sözde konser vermiş olan sözde sarkıcı.

  zamanın ötesinden edit: istediğiniz kadar kötüleyin, siwan perver'in ne olduğunu herkes biliyor.