şükela:  tümü | bugün
  • mu$lu bir cocuk "aha bu da kurtlerin ibrahim tatlisesi" diye dinletmi$ti,onu hatirliyorum sadece.

edit: ibrahim tatlisesin de kurt oldugunu hesaba katarsak pek parlak bir cocuk degilmis sanki.
  • ondaki gırtlak ancak taklit edilmektedir.
  • 23 aralık 1955 tarihinde urfa'nın siverek ilçesine bağlı sori köyünde dünyaya gelen büyük kürd ozanı asıl adı ismail aygün'dür.4-5 yaşlarından itibaren müzik ile ilgilendi.şu an dünya yüzünde yaşayan en iyi saz üstadlarından biri.dünya yüzünde kimsenin kolay kolay sahip olamayacağı harika bir sese sahip.stadlarda yankılanan "cane cane cane işte meydane" ve daha nice türkünün aslı şivan perwer tarafından yaratılmıştır,sonra da bazı değerli(?) şahıslar tarafından türkçeye çevrilip altına da utanmadan "anonim" yazısı eklenilmiştir.20'nin üzerinde albüm yaratan bu değerli müzik adamı şu an yaklaşık 26 senedir yurtdışında yaşamakta,evli ve bir çocuk babasıdır.
  • sitesinde sozde "kurdistan" haritasi bulunan kurt milliyetcisi sarkici
  • futbol maçlarinin populer sloganlarindan cane cane türküsünün sahibi.
    ibrahim tatlises'in sarişinsin ve zurnaci ibo dayi diye türkçeye çevirdiği peşmerge
    isimli türkünün bestecisi.bu nedenle eski dostu ibrahim tatlises aleyhine dava açmiştir
    (bkz:http://www.zaman.com.tr/…002/03/16/haberler/h24.htm)
  • bence ne olursa olsun kim olursa olsun halepce türküsünü dinledikten sonra bu amcanin sesinin dünyada esi olmaz dedigim aslen urfali son büyük kürt ozanlarindan biri.
  • sözde kürt cumhuriyeti bayrağının sözde yıldönümünde sözde konser vermiş olan sözde sarkıcı.

zamanın ötesinden edit: istediğiniz kadar kötüleyin, siwan perver'in ne olduğunu herkes biliyor.
  • pkk'ya destek vermediği için kürt televizyonlarında gösterilmeyen ses sanatçısı.

edit: tekzip üzerine bir bkz. daha sözlükten uçarak tarihin tozlu yapraklarındaki yerini almıştır.
  • batmançağdaş isimli yerel gazetede roportajı yayınlanmıştır..söyleyecek sözü var sivan ın..

kaynak:http://www.batmancagdas.com/default2.asp

kürt ozan şıwan perwer'le görüştük
    "ibo, değerli bir sanatçi
    ama kiroluk yapiyor"

* almanya'nın frankfurt kentinde yaşayan ve kurduğu şıwan perwer vakfı'nın başkanlığı'nı yapan ünlü kürt ozan şıwan perver, yıllar sonra ilk kez yazı işleri müdürümüz arif arslan'a konuştu; "ibo'nun sesine diyeceğim yok. çok iyi bir sesi var ama, bazen kıroluk yapıyor. benim şarkılarımı değiştirip yorumluyor. bu doğru bir şey değil. ibo iyi bir tenordur" dedi.

"ab demokrasinin kistasidir"
    33 yıldır avrupada bulunan şıwan perwer, uzun yıllar koptuğu türkiye ile yanıp tutuşuyor. kürt ozan suskunluğunu yıllar sonra bozdu. ilk kez kapılarını batman çağdaş'a açan şıwan perwer, yazı işlerimiz arif arslan'la görüştü. türkiye'nin avrupa birliği sürecinde attığı adımların bir bölümünü olumlu gören perwer, şöyle konuştu : "avrupa birliği kısacası demokrasinin kıstasıdır. türkiye'nin, avrupa birliği'ne alınması orta doğu'ya açılması demektir. sadece türkiye için değil, müslümanlık için de ab önemli bir adımdır. ülkemizde sınırlara bırakılan mayınların kaldırılmasıdır ab. sosyalleşme konusunda da çok iyi adımlar atılmalıdır. türkiye'nin ab sürecini sonuna dek destekliyorum. ab, türkiye'nin, kürtleri inkar etme politikasını da onaylamaz. toplumsal kavgaların, farklı düşüncelerin gerilemesini de ab ortadan kaldıracaktır. kürtler, ab meselesine çok olumlu bakmalıdırlar. kürtler, menfaatleri doğrultusunda artık düşünmeliler. avrupa birliği, türkiye için bir dermandır. atılan adımlar yeterli değil ama, hükümet maalesef bu konuda samimi değil. kürt halkı için imkanlar verildi. kürtçe dil kursunda öğretmenler maaşlı olabilse bunlar çok daha iyi olur. ama maalesef bu çalışmalar arzu edilen düzeyde değil. ab için atılan adımlar içinde yer alan yasalar konuşuluyor. uygulamada hiç bir şey yok. trt'de haftada bir verilen yarım saatlik kürtçe yayın tek kelimeyle komedidir."

"ülkeme bir gün döneceğim"
    yıllarını verdiği avrupadan bir gün ülkeye dönmenin hesapları içinde olduğunu da dile getiren perwer, sözlerini şöyle sürdürdü : "son yıllarda bazı kürt sanatçıların güneydoğu'da konser vermeleri tek kelime ile sevindirici bir gelişme. birileri "onlar gidiyor, sen niye gitmiyorsun?" diye değerlendirmede bulununca doğrusu ben üzülüyorum. ben dengbej değilim. ben özgür türkülerin ozanıyım. tüm sanatçılara da saygım var. iyi sanatçıları her zaman alkışlıyorum. ancak ben türkülerim ağalığa, şeyhliğe ve halkını sevmeyenlere karşıdır. ben bir toplum için varım. ben normal bir sanatçı gibi geleyim, gideyim, para alayım düşüncesi içinde değilim. batman ve diyarbakır'da mükemmel bir organizasyon oluşturulmalı ki, festivallere ve etkinliklere katılayım. dünyayı dolaşıyorum ama benim ülkem bambaşkadır, ülkeme hizmet etmek istiyorum. maalesef bugüne kadar güneydoğu'da hiç bir belediye başkanı yanıma gelmedi, telefon dahi açmadılar ama, adımı sürekli festivallerinde kullandılar. bu feodal bir gururdur. benim hayalimde bir gün batman'da ve diyarbakır'da konser vermek yatıyor. türkülerim hep hizmete yöneliktir. yıllarımı adadım bu işe. türkülerimin kırmızı çizgisi, yani ortası bölgemdir. bu işlere değer verilirse elbette türkiye'ye seve seve gelirim. belediyeler sevinmesin onların sevgisi varsa centilmence davransınlar. ben özü, sözü olanın hizmetindeyim. bu sanatımı tarihe, geleceğe götürmede kararlıyım."

"en büyük özlemim toplumumdur"
    frankfurt'ta çok modern iki katlı şıwan perwer vakfında dört saat süreyle görüştüğümüz kürt ozan perwer, türkiye'de en çok özlem duyduğu toplumunun olduğunu söyledi. bölge halkını yürekten sevdiğini kaydeden perwer, "o bölgenin insanını, halkını çok seviyorum. her şeyden önce ülkemi seviyorum. halkıma kavuşmak istiyorum. ülkemde özgürce dolaşmak istiyorum. hizmet etmeyi amaçlıyorum. bu en büyük özlemimdir. ayrıca annem hazal'ın, viranşehir'deki mezarını bile bugüne kadar görmüş değilim. annemin mezarını güzel bir düzeltip su dökmek istiyorum toprağa. dünyada en fazla değer verdiğim annemin mezarını bugüne kadar görememenin ızdırabını yaşıyorum. dünya altınla dolsa bile insan toprağında olmazsa rahat edemez. kopmuş topraklarda hep sizden bir eksiklik olduğunu görüyorsunuz. kürtler bu gidişle avrupada kaybolmaya doğru gidiyor. kürtler, en güzel topraklarda yani mezopotamyada yaşama gibi güzel imkana sahiptirler. dünyada güzel gördüğüm her toprağa hayran kalıyorum ama, kendi coğrafyamızın üzerine bir toprak göremiyorum. almanya'da kralın sarayı dahi benim olsa rahat edemem. ülkem artık demokratikleşmeli. ben böyle bir sanatçıyım. ekmeğimi kazanabilirim, garsonlukta yapabilirim" dedi.

"ibo, değerli bir sanatçi ama kiroluk yapiyor"
    türkiye'deki sanatçıları değerlendiren ünlü kürt ozan şıwan perwer, ibrahim tatlıses'e de göndermede bulundu. "türkiye'deki sanatçılar maalesef sosyo politik-kültürel depresyondan bir türlü kurtulamamışlar. milliyetçilik onların ruhuna işlemiştir. bazen insanı düşünmüşler ama hep boyutsuz yaklaşmışlardır. menfaatleri icabı yaklaşmışlar. geri kalmışlar. cesaretli olmamışlar. bunların içinde istisnalar da var. şanar yurdatapan, akın birdal, ahmet kaya ve ismail beşikçi birer istisnadır. yılmaz güney ve ahmet kaya'yı kimse anlamadı. öyle sıcak bir türk sanatçı henüz doğmamış. keşke olsaydı da türkiye'den buraya bir sanatçı çağırsaydım. bazı sanatçılarla çalışsaydım. ibo, kıroluk yapıyor. onun parası var, bu işten çok iyi kazandı. ben de urfalıyım, babası bana çok ciğer-kebab verdi, ben de ona su verdim. ibo beğendiğim sanatçılardan biridir. o kraldır. nedense sosyal politik değil. gerçekten sanatçılık yönü çok iyidir. ibo, iyi bir tenordur. şarkıları çok rahatlıkla okuyor. kıroluk yapmasın, doğru bir şekilde yaklaşsın. bazıları kürt sanatçılarına darbe vuruyorlar. başka sanatçının yapıtını değiştirmek büyük bir saygısızlıktır. hazırladığımız yeni bir projede kürt sanatçılarının eserlerini bir arada tutacağız. kültür bakanlığı ile yerel yönetimlere bu konuda büyük iş düşüyor. başkasının eserini çalmalarına izin vermesinler."

"diyalog, çatişmalarin ortadan giderilmesinde önemli bir araçtir"
    perwer, kültürel diyalogların çatışmaların ortadan giderilmesinde önemli bir araç olduğunu söyledi ve şunları ekledi : "kültürel diyalog, çatışmaları engellemek ve barış içinde birlikte yaşamak için temel bir unsurdur. kural şudur : "bir kültürel değer olarak farklı olan olduğu şekilde saygı ile kabul etmek ve orta yanları arayarak bunları öne çıkarmak. ama kural maalesef bugün için hala her kesimce kabul edilmiş değildir. bütün diller özellikle sanat ve kültür dili, anlaşmak ve uzlaşmak içindir. kültür insanlar için bir geçit, bir köprüdür. kültür, savaşların, kinin ve etnik çatışmaların ortadan giderilmesinde bir araçtır. dini kitaplarda zikredilen iki büyük cennet nehrin arasında ve çevresinde bulunan, sütün ve balın aktığı bereketli güneydoğu coğrafyasında tarihten beri aralıksız devam eden baskılar, insanlara sadece kendi kültürlerine korumayı öğretmemiş, aynı zamanda diğer haklara ve kültürlere karşı toleranslı olmayı, onlarla kültürel değişimde bulunmayı ve kültürel değerleri mukayese etmenin de bir erdem olduğunu öğretmiştir. şıwan perwer kültür vakfı, bu düşünce bağlamında 'dünya kültürü için kürt sesi' olarak kendisini tanıtır. vakfımızın vizyonu barış ve dayanışma yolundaki insanlık edeceği için, yaşayan kürt kültürünün tüm elementlerini ve yapısını, kürtlerin geleneklerini, geçmişlerini, modern aktüel yaşayışlarını ve gelecekteki hedef ve istemlerini, yenilenmenin korunması, zenginleşmesi ve tüm insanların kültürel eşitlikteki sevinçlerini karşılaştırma ve etkilenme şeklinde dünyaya tanıtmaktır. uygulamadaki hedefi ise müziğin ve sanatın, dilin ve edebiyatın, eğitim ve öğretimin, kültür değişimin ve kültürler arası diyaloğun desteklenmesidir."