aynı isimde "sivas (film)" başlığı da var
 • ic anadolunun en ucundaki sehir.
  turlu olaylarla karsimiza cikar zaman zaman.
  kangal kopegi ile unludur.
 • 4 eylul 1919'da sivas kongresi'nin duzenlendigi $ehir.
 • koklu bir halk $iiri gelenegine sahiptir. pir sultan abdal ve a$ik veysel sivas'lidir.
 • cok ba$arili $ekilde goc vermi$ ve degi$ik bran$larda evlatlar yeti$tirmi$ bir ilimiz. heryerde, her meslek grubunda kar$iniza cok sivasli cikar. yok askerde, yok okulda, yok kom$u, yok bakkal. sanki butun turkiye sivasliymi$ gibi bir izlenim verir bu $ehrin insanlari.
  iyi adamlardir genelde. yalniz susehri ve gurun olayli var bu ilimizin. inanmiyordum ben, yaki$tirma diyodum, bizzat laleli'de soru$turdum, dogru imi$. (bkz: pezevenk) bu ilcelerinden adam cikmaz diyorlar. ben gene de hala bir ihtimal birakiyorum.
 • ulkemizde alevi denince tunceli'den sonra akla gelen ikinci ilimizdir. fakat bu demek degildir ki sivas alevi vatanda$larimiz ile kayniyor. zaten milletvekili secimleri sonuclarina baktigimizda buranin mollalarin bir kalesi oldugunu hemen anlarsiniz. alevi kokenliler 50'li yillardan ba$layarak buyuk $ehirlere gocmu$lerdir, geri kalan alevi vatanda$lar da $ehir ya da ilce merkezlerinde degil koylerde ya$amlarina devam etmektedirler.

  (bkz: sivasspor)
  (bkz: kangal)
  (bkz: zara)
  (bkz: divriği)
  (bkz: çetinkaya)
  (bkz: suşehri)
 • bu sabah saat 09.00 itibariyle 8 ay sürecek olan vatani görevi yerine getirmek üzere ayak bastığım şehir. kısa zamanda; sevgili sözlük insanı, sivas çocuğu, yahyabeycaddesi girişinde bir de heykeli bulunan cyranonun yönlendirmeleri sayesinde merkezine ulaşıp küçük bir tur atma imkanı buldum. yahyabey önemli bir insan olmalı ki adını caddeye vermişler, yetmemiş bu caddeyi gösteren bir de tabela koymuşlar; fakat cyranokendisini tanımıyor.
  bol ağaçlıklı caddeleri ve ısrarla otobüs biletiniz olup olmadığını soran yaşlı insanları var. önce, yol boyunca yanımda oturan ve hareket halindeki otobüste en az üç vakit namazını kılarak takdirimi kazanan amcada gözledim bu eğilimi. otobüsten iner inmez "biletin var mı evladım" dedi. sandım ki belediye otobüsüne binmek için bana lazım olacak da amca yerini tarif edecek. meğer vergi iadesinde kullanmak için istermiş 33 milyonluk "sivas huzur turizm" tarafından bastırılmış ve üzerinde "sevgi taşımacılığı" yazan biletimi. daha sonra da, şehir meydanında kullanmak istediğim ankesörlü telefon bozuk çıkınca bir amca yanıma yaklaşıp "gel sana başka kulübe göstereyim" diyerek beni peşine kattı. "asker misin", "evet", "işte kulübe şurda" dedikten sonra o meşum soruyu sordu :
  - biletin var mı evladım?
  - vardı ama yahya beye verdim...
  dedim...
  (ha ha şaka ulan, der miyim öyle; yaşlılara saygılı bir insanım ben)

  gitmişken seçmenin nabzına da elledim tabi. bir kısım seçmen akp diyor, öbürküsü karar vermek için kemal derviş'i bekleyeceğini söylüyor. 52 yaşındaki demirci ismail amca ise nasırlanmış elleriyle alnındaki teri göstererek "bunu da yaz evladım, eskiden çalışmaktan terlerdi alnımız, şimdi boş oturmaktan. nasıl olucek bu işler" diye haklı bir sitemde bulunuyor. seçmenin %32'si kararsız, %28'i ise otobüs biletim olup olmadığını merak ediyor haliyle...

  not: son paragrafı hürriyet gazetesi için yazdım. okumasanız da olurdu hani... burdan soru falan gelmez...
 • halkinin en buyuk zevkinin , istasyon caddesinde cekirdek citlatip,copleri dort bir yana savurarak yurumek oldugu sehir.kis mevsiminde dogalgaz olmadigi icin hava kirliligi tehlikeli boyutlara ulasmaktadir.
hesabın var mı? giriş yap