şükela:  tümü | bugün
 • sıfır baharat özelliğine rağmen içerdiği lezzet ve diğer köftelere nispetle taşıdığı boyut (el ayası kadar geniş) ile vazgeçilmez bir köfte çeşidi. sivas'ta mis kebap restoranında da tadına bakılmalı. çok leziz.
 • en önemli özelliklerinden biri sadece tuz ve etten yapılıyo olması, bir diğer özelliği ise, alternatifi olmayan sivas etiyle yapılması zorunluluğu. çünkü bu et, o bölge florasında yetişen kekik, fiğ, yonca gibi otlardan beslenerek doğal ortamında özel yetiştirilen sığır ve koyunlardan elde edilir. dünyanın yeni harikaları listesine aday olarak gösterilmeli. sadece göstermek büyük işkence olur aynı zamanda yemeli, yedirilmeli.
 • türk standartları enstitüsü tarafından tescil edilmiş olan geleneksel lezzet. tuz ve et haricinde hiçbir şey kullanılmıyor. burdur şiş ile birlikte köfte dalında iki faforimden biri.

  --- spoiler ---

  en az 2 yaşındaki dananın, kaburga, but, kürek kısmındaki etleri ile koyunun but kısmından elde edilen eti; sinir, damar ve zarlarından ayıklanıyor. ayıklanan koyun ve dana etleri karıştırılıyor ve her 1 kilo başına 20 gr tuz ekleniyor. kıyma makinesinde 1 defa orta kalınlıkta çekiliyor. çekilen et bir kez yoğrulup 12 saat dinlendiriliyor. sonra tekrar makineden geçiriliyor. elde edilen kıyma ortalama 25 gramlık parçalara bölünüp avuç içinde şekillendiriliyor. yarım cm incelikte olacak şekilde yassılaştırılan oval köftelerin çapı da 6-7 cm oluyor. bu şekillendirme yapılırken elin, ölçülü biçimde suya batırılması gerekiyor. her bir porsiyon 7 adet köfteden oluşuyor ve 175 gramdan az olmaması gerekiyor. köfteler, alevsiz ve yoğun korlu meşe kömürü ateşinde ve kısa aralıklarla çevrilerek pişiriliyor. köftelerin düz porselen tabakta ve altına sivas pidesi konularak servis edilmesi de şart.

  --- spoiler ---

  sivas'a yolu düşenler için naçizane bir tavsiye; "kirli ahmet" in köftesini yemeden ayrılmayın sultan şehir'den.
 • en lezzetlisini kirli ahmetin yerinde değil sofra kebapta veya eski sanayideki nuri ustada yiyebileceğiniz efsane köfte.
 • şüphesiz ki en lezzetlisi kirli ahmet'te yenen köftedir. ayrıca düz vites daha iyi.
 • eğer ankara'da ve kazım karabekir'deki herhangi bir sivas köftecisinde yiyorsanız, masaya serilmiş bir gazete kağıdı üzerinde duran yeşillik yığınının masanızda salataya dönüşmesini izler, köfteleriniz pişene kadar bu yığını didikler, yemek bitince de gazeteyi köşelerinden toplar çöpe atarsınız. afiyet olsun!
 • on numara lezzettir.
  olsa da yesek...
 • hayvani basarili. akcaabat, tekirdag, islama, inegol filan bunun yaninda cok sonuk kalir kanaatindeyim. adamlar yapmis.
 • bir kere yediğim ve tadı damağımda kalmış olan lezzet. ha iyi bir inegölü tercih ederim o ayrı ama bu da çok güzeldi. yediğim yer de kızılay'da (hatay sokak) rastlgeldiğim bir sivas köftecisiydi. şimdi iyi yapan bir yerde (yediğim yeri bilmediğim için diyorum, belki orası da iyidir) nasıl olduğunu merak edip ağzımı sulandırıyorum.
 • şüphesiz ki kirli ahmet eski tadını bozmuştur.sofra kebap en iyisini yapıyor amma fiyatı da öyle güzel yaslıdır.