şükela:  tümü | bugün soru sor
 • https://www.change.org/…are_initial&utm_term=350003

  hayvanların kobay olarak kullanılması insanlığın önündeki en büyük engellerden ve en büyük etik suçlardan biridir. en kısa zamanda terkedilmelidir.

  not: başlık düzeltilirse memnun olurum
 • hayvanların kobay olarak kullanılması bitmediği sürece bitmeyecek vakadır.
 • ne gibi bir problemin olduğunu anlayamadığım kampanya.

  her gün yüz binlerce hayvan canlı canlı kesilerek evlerimizde yemek oluyor.

  bu hayvan hiç olmazsa duyarlı bir hocanın kontrolü altında anestezi verildikten sonra öldürülmüş.

  ortada olaya dönük dengesiz bir tepki haricinde etik bir problem olduğunu sanmıyorum.

  edit: kampanyayı imzalayanlardan biri "oradaki öğrencilerin böyle bir olaya şahit olması ne kadar sağlıklı" diye sormuş:)
  herhalde veterinerlik fakültesinin anaokulu ya da kreş olduğunu zannediyor. oradan bir kaç yıl sonra mezun olmuş öğrencilerin gerekli durumlarda hayvanlara cerrahi operasyonlar yapması beklenir. okulda hocanın gözetiminde bunun tecrübesini edinmeden mezun olup tek başına kaldığında bir hayvana cerrahi bir müdahalede bulunması mı daha doğru olur? duyarlı olmak ayrı, saçmalamak ayrı.
 • nasıl ki tıp fakültesinde anatomi dersi için sokaktan insan toplayıp kesilmiyor, veterinerlik fakültesinde de yapılamaz
  anestezi verildiği için olayı haklı bulanlara söyleyeyim, tıp fakültesinde de anestezi verilebilir ama yine de yapılmıyor
  veterinerler hayvan hakları konusunda en duyarlı olması gereken meslek grubu, tıpkı tıp doktorlarının insan ve hasta hakları konusunda duyarlı olması gerektiği gibi
  bir veterinerlik fakültesi hocası öğrencilerine böyle bir cinayetin rahatça işlenebileceğini öğretmemeli
  tanım: zavallı masum bir köpektir, açılan soruşturmada muhtemelen katiline ceza verilmeyecektir
 • köyden/sokaktan yakalanıp getirilen bir köpeğe yapılmışsa doğru olmayan bir deneydir. geçen öğretim yılında da benzer uygulamanın yapıldığı yazılmış.

  böyle bir deney yapılacaksa, veterinerlere sahipleri tarafından getirilen, tedavisi mümkün olmayan hastalığa yakalandığı için uyutulması gereken köpeklerin sahibinin onayı ile yapılması daha uygun olacaktır. aynı şekilde saldırgan ve itaat sorunu olduğu için uyutulması gereken köpekleri de bu uygulamaya dahil edilmesi yerinde olacaktır. son olarak kişisel olarak onaylamasam da barınaklarda yer kalmadığı için sırası gelen köpekler uyutulmakta. bunların içinden de seçilebilirdi.

  görüntü oldukça rahatsız edici olmakla birlikte böyle bir pratik yapılması gerekiyorsa yapılmalıdır.