şükela:  tümü | bugün
 • rusya'nin guneyinde bulunan stratejik bi liman kenti. ruslarin acik denizlere olan sayili gateawaylerinden biri.
 • sivas top ol anlamina gelse gerek
 • sivastopol marşı'nın orjinalinde "sırma da kılıç kuşanmış arap binbaşı" dizesi vardır ki faşist mahlukat oradaki arap sözüne bile dayanamamış ve bazı yayınlarında arap binbaşı yerine esmer binbaşı diye bir şey zortlamışlardır.
 • sivastopol kırım’ın en bilinen şehirlerinden biridir.
  sivastopol sadece bir liman ve endüstri şehri değil, aynı zamanda ukrayna’nın bilimsel ve kültürel merkezidir. nüfusu 300.000’in üzerindedir.
  isa’dan önce 5 yılında kurulan antik yunan kolonisi “chesonese taurica’nın harabeleri korunmaktadır. şehir, 5. ve 6. yüzyıllarda bizans imparatorluğunun karadeniz’in kuzey kıyısındaki merkez üssü durumundaydı. 9. ve 10. yüzyılda, bizans ve kiev arasındaki ekonomik ve politik ilişkilerde önemli bir rol oynamıştır. 988 yılında, kiev büyük prensi volodimir svyatoslavovych sivastopol’u ele geçirdi ve burada hıristiyanlığı seçti.
  1783 yılının mayıs ayında, karadeniz donanmasının ilk 17 gemisi bugünkü akhtiarsky limanına demir attı. böylelikle limanın ve askeri yerleşimin temeli atılmış oldu.
  şehir 1854 – 1855 deki rus – türk savaşında ve 1941 – 1944 yıllarındaki sovyet – alman savaşında, çok büyük hasarlar gördü.
 • yavuz ve midilli adli alman asilli ama osmanli iki geminin gidip te ruslara "birinci dunya savasina biz de girdik ama ikinciye girer miyiz bilmem" demek için bombaladiklari zamanin sayfiye kasabasi..yavuz ve midilli bir guzel bombalamis sehri hallac pamugu gibi atmistir.bu sirada ruslar "bize savas ilan eden ingiltereye ve fransaya da savas ilan etmis sayilir" demis tez ingilizlere haber ucurmustur..ingilizlerde anzak,hindu artik allah ne verdiyse sen misin rusyanin sivastopol unu bombalayan diyerek canakkaleye girismislerdir.

  sonralari sivastopol,sonralari derken komunist rejim den bahsediyorum,komunist partinin sayfiye yerine donmus, butun sene boyunca cok iyi iş yapan memurlar odul olarak 2-3 hafta dinlenmeye gonderilir olmus..hatta giden eden olursa gorecektir ki cok sahane izmir deki efes oteli benzeri bir otelleri vardir.."cirpinirdi karadeniz" i soyleye soyleye denizlere giren komunist partililer 89 yilindan sonra pek gitmez olmuslar ukraynadaki pek cok tesisle beraber sayfiye tesislerini de issiz birakmislardir.simdi sivastopol hep "nukleer savas sonrasi dunya" filmleri setleri gibidir..
 • gerçek adı akyar olan, kırım tatarları'nın kenti.
 • sivastapol'da rus askeri deniz üssü 18.yüzyıldan beri bulunmaktadır. halen 16 binden fazla çalışanı ile 40'dan fazla gemi bulunmaktadır.
  http://news.bbc.co.uk/2/hi/in_pictures/8646340.stm
  http://en.wikipedia.org/wiki/black_sea_fleet

  1997'de yapılan anlaşma ile rusya 20 yıl burada kalacak bunun karşılığında da ukrayna'ya yılda yaklaşık 90 milyon dolar verecekti. ukrayna meclisinde bugün yapılan olaylı oylama sonucunda üssün varlığı 2042 yılına kadar uzatılmıştır. bunun karşılığında da rusya ukrayna'ya verdiği doğalgazda %30 indirim yapacaktır.
  http://news.bbc.co.uk/2/hi/8645847.stm