şükela:  tümü | bugün
  • şiveli konuşmanın verdiği samimiyet duygusunu keşfedememiş, içtenlikten bi'haber olmaya mahkum olmuş insandır.

yapay ilişkiler içerisinde boğulacaktır. karakteri, özü asimile olacaktır. kolsuz, bacaksız insanların yanında dikkat çekmeyecektir. hali ve gidişatı göz önüne alındığında durumu -eksikliği gözle görülmese de- üzücüdür.
  • yapaylık farklı, kibar olmak farklı şeyler. teşekkür ederim, affedersiniz, rica ederim, vb. kelimelerin yaşantımızda az duyulması son derece üzücüdür. gerçekten kibar bir birey bu farklılığın farkındadır ve bu biçimde davranır.
  • sive candir, özünü kaybetme!
  • kimse zorla şive konuşan bir insana şivesi yüzünden rencideye uğratmamalı. genetik olarak adamın ağız yapısından tut, gırtlak şekillenmesine kadar dna'sına işlemiştir zaten. zorlarsa adı üstünde zorlanmaya gitmiş olur, şivesi nezaket eksikliği, aşırı küfür, fazla sesli veya sert mizaçlı konuşma, ölü kelime sayısı fazla barındırmıyorsa istediği gibi konuşmakta özgür, her bireyin eşit hak ile sahip olduğu gibi..
  • yükseköğretim görmemiş her anadolu vatandaşı ekseriyetle ağır şekilde bozunmuş bir türkçe ağzı konuşur. eğitim ise bozuk telaffuzu daha az bozuk telaffuza dönüştürür. genelde köksüz ailelerde bozuk telaffuza pek rastlanmaz.

ege ağzı.. karadeniz ağzı.. güneydoğu ağzı.. iç anadolu ağzı.. trakya ağzı

bu ağızlardan bana en saçma gelen trakya ağzıdır:)

not : bende de aksan var.
  • bunu çok gözlemledim fakat adının nasıl koyacağımı bilememiştim. yalnız "ılık olmak" tabirini saygısız bulup, daha "efemine" bir ses kullanmak desek daha doğru olur diye düşünüyorum.

öyle ki şive kullanmaktan daha çok doğulu bir etiket olarak kazındı zihnime. yanılmadım da üstelik.

bence asıl dikkat çeken nokta bunu başarabilmiş olmaları.
  • sosyal hayatta tamam da seminer/konferans vs. gibi topluluk önünde yapılan konuşmalarda ne bileyim istanbul türkçesi kullanılmalı bence. şahsen bu alanlarda özellikle de ciddi akademik kariyeri olan insanların doğup büyüdüğü yerin ağzıyla konuşmasını garipsiyorum. neden bilmiyorum ama garip geliyor.

bende de adana aksanı var. çok da seviyorum adana ağzını. lakin kadına yakışmıyor o da. kaba ve kulak tırmalayıcı oluyor kadında. o sebeple olabildiğine diksiyonu kurtarmaya çalışıyorum.
  • şiveli konuşmayayım diye kasan biri varsa kürt kökenliler oluyor genelde. aksanlarının ağır ve itici olmasından dolayı fazla ıkınmaktan komik telaffuzlar çıkabiliyor. türk olupta şiveli konuşanlar zaten çevresinde de aynı insanlar olduğu için çok fazla kasmadan rahat rahat takılıyor.
  • (bkz: şive)
    (bkz: ağız)
    (bkz: yöresel ağız)
    (bkz: cahiller topluluğu)
  • 2012 yılında kapadokya'dan istanbul'a dönüyordum. dönüş kayseri'dendi ve kiralık aracı teslim etmeden depoyu doldurmak üzere kayseri havalimanına yakın bir benzinciye girdim. pompacıyla ufakve klasik bir diyalogtan sonra kendisi bana şuna benzer bişey sordu;

-nirelising sen?
    +ankaralıyım ama istanbulda yaşıyorum ?!?
    -belli belli şiveli gonuşuyon...
    +...?

sonuç; şive nereden baktığınızla doğru orantılıdır gördüğünüz gibi.