şükela:  tümü | bugün
 • hava'da %21 oraninda bulunan ve -197 °c'de sivila$mi$ oksijendir...
  agır sanayide kullanımı cok yaygındır..haddahanelerde mazot masrafından kurtulmak i¢in genelde bu tur iyi yakitlar tercih edilmektedir..hem fazla bir masrafıda yoktur..hava sıvılaştırılır ve sızın işinizi görur...hem $öyle bir kimya bilgilerimizi hatırlayacak olursak oksijenin super yanıcı oldugunu biliriz...sermaye sahibi zihniyetlerde bunun farkındadir elbet..
  ek olarak sivi oksijen saglık sektörundede kullanılmaktadır..gorenler bilir..tum hastahenelerın dışında kocaman oksijen tankları vardır...bu tanklardan tum servislere uzanan bir hat vardır..hastalar ıcın acil bır mudahelede gerekli olan ve hasta basında musluk seklinde bulunan bir hatta kadar uzanır bu sivi oksijen...öyle birşeydir ki; tankdakı basın¢lı ortamından kanallara çıktıgı anda sıvı oksijen tekrar hava kıvamına burunur..bunu ben açıklayamam açıklarımda..burası yeri deil..nedeni sonucu uzun hıkaye..birde local sivi oksjine tupleri vardir..bunlar heryerde bulunabilir..hastahanede,demir dograma atelyelerinde,kaynakçılarda..o buyuk uzun sanayi tuplerının ıcınde işte bu souğuk sıvı vardir..

  yazarin notu: dikkatli olunmassa..terminator 2 filmindeki son sahneleri hatırlayın...sivi nitrojen gibi kristalize hale getirmez ama..bi yerinize fılan dökersenız..dondurur yakar..artık o dokulen yerden bı fayda gelmez insana..dikkat yani..
 • rengi acik mavidir sivi oksijenin. sivi nitrojen gibi terminatör dondurmakta kullanilabilinir. oksijenin * manyetik özelligi paramanyetik olmasindan kaynaklanir. yani orbitallerinde iki tane eslesmemis elektron vardir.moleküler orbital teorisiyle bu özellikle kolayca aciklanabilmektedir.
 • ilk olarak 19. yüzyilin sonlarinda linde tarafindan havadan elde edilmis sivi. termodinamigi yalamis yutmus olan linde oksijenin gercekte bir reel gaz (bkz: ideal gaz) oldugunu göz önünde bulundurarak amacina ulasmistir.
 • (bkz: oksijenli su)
 • öncelikle oksijen yanıcı değil yakıcı bir gazdır. havadaki oksijen miktarında %1-2 oranında bile bir artış görülse ortamdaki akla gelmeyecek birçok şey yanmaya başlar çünkü en küçük sürtünme bile tutuşma için yeterli enerjiyi sağlayabilir. bu yüzden sıvı oksijenin tutulduğu veya aktarıldığı yüzeylerde en ufak bir pürüz olmamalıdır
 • musluktan akıtsanız yere düşmeden buharlaşır. *