şükela:  tümü | bugün
 • bilgisi olanlar tarafından aydınlatılmayı beklediğim hede. marka ismi vermeyeceğim ancak şuan elimde tuttuğum sabunun içeriğine bakarsak;

  sodium salicylate
  sodium benzoate
  citric acid
  tetrasodium
  benzophenone-4
  alpha-isomethyl lonone
  benzyl salicylate
  hexyl cinnamal
  cı 17200
  cı 42090

  sodyum salisilat salisilik asitin sodyum tuzudur. yüksek sıcaklık ve basınç altında sodyum fenolat ve karbondioksit den elde edilebilir. tarihsel olarak, metil salisilat'ın sodyum hidroksit fazlalığıyla tepkimeye sokulup geri akım altında ısıtılmasıyla sentez edilmiştir.

  sodyum benzoat bakteriostatik ve fungitatik bir yapıya sahiptir. yani bakterilerin ve mantarların çoğalmasını engelleyici özelliği vardır. bu yüzden gıda endüstrisinde gıda koruyucu maddesi olarak e211 koduyla yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. `astıma, kurdeşene, dolaşım ve sinir sistemi bozukluklarına ve çocuklarda hiperaktivite bozukluğuna sebep olduğu birçok çalışmada kanıtlanmıştır`. meyve sularında kullanıldığında askorbik asit (c vitamini) ile birleşerek benzen oluşumuna sebebiyet verdiği saptanmıştır. benzen karsinojendir. kısa süreli yüksek düzeyde benzen maruziyeti santral sinir sistemi semptomlarına neden olur. uzun süreli benzen maruziyeti kemik iliği ve kan üretimini olumsuz etkileyebilir. ayrıca, kronik benzen maruziyetiyle genotoksik, immunolojik ve ürogenital olumsuz etkilenmeler oluşabilir.

  sitrik asit, halk arasında limon tuzu olarak da bilinen, karboksilik asitlerden, renksiz, kristal yapılı organik bir bileşiktir. hemen hemen tüm bitkilerde ve birçok hayvanın vücut sıvısında bulunur. yağların, proteinlerin ve karbonhidratların yükselterek karbondioksit ve suya dönüştüğü fizyolojik süreçlerden geçer.

  tetrasodium ağır metallerdeki izleri ve kirleri temizlemeyi kolaylaştırmak için kullanılır. edta biyolojik olarak kolayca ayrışmaz bu nedenle ortama girdiğinde zehirli ağır metalleri çözümekte ve onların besin zincirine girmesine sebep olmaktadır. ağır metaller insan sağlığına zararlıdır ve davranışsal, psikolojik ve bilişsel sistemleri olumsuz olarak etkiler. gözde ve deride tahrişe sebep olur.

  benzophenone-4 benzofenon uv ışınlarına karşı kullanılan bir içerik. bu madde vücutta birikir ve toksiktir. kanser, endokrin rahatsızlıkları ve organ toksisitesine sebep olabilir. oksibenzon katkı maddesi ab ve türkiye'de %10 ile sınırlandırılmıştır.

  alpha-isomethyl lonone sentetik ve renksiz bir sıvı. köpürtmeye yarıyor. ıfra tarafından yasaklanmış bir kimyasal.

  benzyl salicylate bir çeşit parfüm maddesi. alerji ve kontakt dermatitle ilişkilendirilmiştir. bağışıklık ve endokrin sistemine zarar verebilir.

  hexyl cinnamal heksil sinnamal. parfüm maddesi. papatya yağında bulunduğu gibi, sentetik olarak da üretilir. alerjik tepkilerle ilişkilendirilmiştir.

  cı 17200 cı 42090 bunlar sertifikaları bilinmeyen ve tartışmalı olan yüzlerce sentetik ve petrokimyasal renklendiriciden sadece ikisidir. kozmetiklerdeki renklendiricilerin çoğu hala test aşamasında olup, güvenirlilikleri ispatlanmamıştır.

  sizce elimizi temiz tutmak için bu kadar kimyasal kullanmak gerekli mi?

  kaynak
  kaynak
  kaynak
  kaynak
  kaynak
  kaynak
  kaynak
 • elini neyle kirlettiğine göre değişebilecek durumdur...
  (bkz: para dediğin elinin kiri)